خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/03/13 23:55
شناسه خبر : 26147

مراسم «نوروزخوانی» درشهرسمنان ازمیدان سعدی در آخرین جمعه سال

سمنان لاین – سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان از برگزاری همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی همراه با مراسم نوروز خوانی در شهر سمنان خبر داد . عباس بابایی با اعلام این خبر اظهار کرد: این همایش با عنوان “شور ، نشاط و امید ” جمعه 25 اسفند ماه ساعت 7:30 از میدان سعدی […] ...

سمنان لاین – سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان از برگزاری همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی همراه با مراسم نوروز خوانی در شهر سمنان خبر داد .

عباس بابایی با اعلام این خبر اظهار کرد: این همایش با عنوان “شور ، نشاط و امید ” جمعه 25 اسفند ماه ساعت 7:30 از میدان سعدی همراه با نوروزخوانی نوروزخوانان آغاز و تا بلوار قدس ، میدان ارگ و میدان ابوذر ادامه می یابد .

وی با تاکید بر اینکه این همایش با شعار تحکیم بنیان خانواده برگزار می‌شود ، اظهار کرد: این همایش باعث می‌شود تا همه اعضای خانواده لحظات شاد و با نشاطی را در کنار همدیگر در یک صبح آدینه برای خود رقم بزنند .

بابایی يكی از آداب استقبال از نوروز در استان سمنان  را برپایی آیین نوروزخوانی دانست و ادامه داد: هدف از برپایی آئین نوروزخوانی در سمنان ایجاد شور و نشاط در بین شهروندان سمنانی و رساندن پیام فرا رسیدن عید نوروز توسط نوروزخوانان است.

سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان یکی از اهداف برگزاری پیاده روی خانوادگی  را ایجاد روحیه نشاط و شادابی برای شهروندان عنوان کرد و افزود: داشتن شهروندان سالم و با نشاط یکی از شروط مهم تحقق شهر سالم برشمرد   .

بابایی خاطرنشان کرد‌: این همایش با مشارکت دستگاه هایی از جمله  سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان ، اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان ،استانداری سمنادفتر امور اجتماعی  و فرهنگی ،فرمانداری سمنان ،سرپرست آموزش و پرورش شهرستان سمنان، هیات ورزش‌های همگانی شهرستان سمنان،ستاد مبارزه باموادمخدراستان،پلیس راهور سمنان، عمارت بادگیر، هیات روستایی و بازی های بومی محلی شهرستان سمنان برگزار می‌شود و در پایان جوایز نفیسی به قید قرعه به شرکت کنندگان در این همایش اهدا می‌شود.

نوروزخوانی هر ساله در سمنان به پیشواز سال نو برگزار و در آن نوروز خوانان به صورت فردی و یا در گروه های دو و سه نفره در محله های شهر و روستا گردش کرده و با خواندن ابیاتی فرا رسیدن نوروز باستانی را نوید می دهند.

صد سلام و سی علیک   صاحب خانه سلام علیک

سلام من بگیر علیک    از جانب ملا بیگ

نوروز سلطان آمده       گل در گلستان آمده

مژده دهید به دوستان   نوروز سلطان آمده

بهار آمد،بهار آمد خوش آمد   علی با ذوالفقار آمد خوش آمد