15:35:05 - دوشنبه 25 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
باحضوررییس دامپزشکی کشور؛
افتتاح سامانه سمند به صورت نمونه کشوری در استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: رویکرد این سازمان در یکسال گذشته آسان‌سازی امکان ثبت سفارش دارو و تامین آزمایشگاه در واحدهای تولیدی با رویکرد اعتمادآفرینی است.

علیرضا رفیعی پور روز دوشنبه در حاشیه بازدید از واحد تولید داروی دامی رویان‌دارو در جمع خبرنگاران به همراه دکترهمتی و تعدادی از نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: در دوره کنونی، سازمان دامپزشکی به دنبال ایجاد امکان ثبت سفارش تازه‌ترین داروهای دنیا برای تولیدکنندگان کشور است، کار بزرگی است تا اگر دارویی تازه در دنیا تولیدشده، به تولیدکننده کمک بشود در مدت کوتاهی با اخذ مجوزهای لازم از سوی دامپزشکی، به تولید آن اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: با این شرایط، برخی داروهای حوزه دامپزشکی تازه‌تولید در آمریکا هنوز در حوزه آسیا توزیع‌نشده، در واحدهای تولیدی مانند سمنان تولید می شود که دستاورد قابل توجهی برای تولید و حوزه دامپزشکی کشور است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره برنامه این سازمان درباره آزمایشگاه های تخصصی نظارتی در حوزه تولید دارو در کشور، بیان کرد: اعتقاد دامپزشکی این است که یک واحد تولیدی که قابلیت تولید دارو با دانش روز در حوزه دامپزشکی دارد، می تواند آزمایشگاه نظارتی آن در همان واحد تامین شود.
رفیعی پور با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی در یکسال گذشته در حال شناسایی آزمایشگاه های دامپزشکی بوده است، افزود: الان حدود 18 آزمایشگاه همکار شناسایی شده و تعدادی نیز در حال دریافت تاییدیه نهایی در ممیزی دامپزشکی هستند تا یک واحد تولیدی در واحد خود محصولش را آزمایش‌کنند و دامپزشکی فقط به صورت اتفاقی ارزیابی خواهد کرد.
وی با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ و مرغ به صورت دوره ای در کشور در برخی ایام سال، گفت: در بیشتر حوزه های پروتئینی در کشور مازاد تولید وجود دارد، ولی در صورت کمبود با رعایت ضوابط بهداشتی دامپزشکی، اجاره واردات آن محصول ارایه می شود.
وی با اشاره به سفر خود به همراه چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سمنان به عنوان استانی دارای تولیدکنندگان دارای رتبه یک کشور، گفت: در سفرهای مشترک با نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو کمیسیون کشاورزی تلاش می شود اگر معضلی پیش پای تولیدکننده داخلی هست، در محل واحد تولیدی، راهکاری اجرایی با هم‌فکری بخش اجرایی و قانونگذاری کشور درنظر گرفته شود.
رفیعی پور گفت: در فصل سرد سال عوامل بیماری‌زا مانند آنفولانزای طیور با شدت و ماندگاری و آسیب بیشتر در دام و طیور شیوع می‌یابد که نیاز است در این فصل خطرناک دامداران و سرمایه گذاران بخش طیور و دام مراقبت های بهداشتی را دقیق رعایت کنند، از سویی در فصل مهاجرت پرندگان آزادپرواز هستیم که می توانند عوالم بیماری‌زا را انتقال دهند.
رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به آسیب اقتصادی به سرمایه گذاران حوزه دام و طیور به خاطر بیماری های مختلف در طول سال، تاکید کرد: آموزش به منظور حفظ دام و طیور موجود و مراقبت از تولید به ویژه در حوزه دام و طیور فقط وظیفه دامپزشکی نیست و خیلی از سازمان ها مانند جهادکشاورزی و حتی مسوولان سیاسی، اتحادیه ها دامداران و مرغداران باید همکاری کنند.
با حضور علیرضا رفیعی پور رییس سازمان دامپزشکی کشور و  نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سامانه سمند در اداره کل دامپزشکی استان سمنان به صورت نمونه کشوری افتتاح شد که سامانه الکترونیک برای ارایه خدمات الکترونیکی مانند ثبت سوابق بهداشتی تولیدکنندگان دام است.
استان سمنان با 40 درصد تولید داروی دامپزشکی کشور، قطب داروسازی دامپزشکی کشور است و تا پایان سال نیز هفت واحد تولیدی به بهره برداری می رسد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب