خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/10/14 21:40
شناسه خبر : 22155

60 طرح صنعتی و معدنی در استان سمنان برای رونق تولید مصوب شده است

 استاندار سمنان گفت : سه هزار میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید برای بهسازی و نوسازی واحدهای تولیدی و صنعتی این استان در نظر گرفته شده که پرداخت آن با ابلاغ بانک مرکزی به بانک های عامل محقق می شود.  محمدرضا خباز روز شنبه در بیست و نهمین جلسه گفت و گوی دولت با بخش خصوصی […] ...

 استاندار سمنان گفت : سه هزار میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید برای بهسازی و نوسازی واحدهای تولیدی و صنعتی این استان در نظر گرفته شده که پرداخت آن با ابلاغ بانک مرکزی به بانک های عامل محقق می شود.

 محمدرضا خباز روز شنبه در بیست و نهمین جلسه گفت و گوی دولت با بخش خصوصی در سالن جلسات اتاق بازرگانی استان افزود: تاکنون 800 میلیارد ریال برای دریافت تسهیلات رونق تولید با هدف نوسازی و بهسازی واحدهای تولیدی در سال 96 به بانک های عامل معرفی شده اند.
وی اظهارداشت : در صورت ابلاغ بانک مرکزی به بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات در قالب نوسازی و بهسازی واحدهای تولیدی و صنعتی، منجر به رونق تولید و بازگشتن این واحدها به چرخه تولید می شود.
وی با اشاره به این که استان سمنان چهارمین استان در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی است، خاطرنشان کرد : در سال 95 به 870 واحد تولیدی و صنعتی که از طریق سامانه بهین یاب ثبت نام کرده بودند، چهار هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.
وی خاطرنشان کرد : با توجه به این که 2 گروه ناظر بر نحوه پرداخت تسیهلات و میزان ایجاد اشتغال از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی نظارت دارند، 81 درصد میزان پرداخت تسهیلات در سال 95 بر اساس آمار سازمان تامین اجتماعی استان به اشتغال منجر شد.
خباز با اشاره به این که 30 طرح معدنی و 30 طرح صنعتی در استان سمنان برای رونق تولید مصوب شده است، خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از 18 طرح صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شده اند.
استاندار سمنان یادآور شد : آمایش سرزمین استان سمنان با رویکرد بخش صنعت باید برای افزایش اشتغال و رونق واحدهای تولیدی باید تبیین شود.
در این نشست در مورد اجرایی شدن برنامه های اقتصاد مقاومتی بر اساس قانون تبادل و نظر و اجرای سامانه دادور « مرکز ملی پایش محیط کسب و کار» بررسی شد.
در مجموع امسال در استان 568 واحد تاییدشده سامانه بهین یاب متقاضی تسهیلات رونق تولید به بانک معرفی شده اند که از این تعداد در این نشست 169 واحد شامل 63 واحد صنعتی و 106 واحد کشاورزی استان برای دریافت یکهزار و 550 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید تایید شدند.
خباز با بیان اینکه از محل سهمیه استان سمنان از سال گذشته، 560 میلیارد ریال از اعتبارات به امسال منتقل شد، افزود: با تخصیص اعتبارات به این طرح ها برای 936 تن اشتغال ایجاد می شود.
استان سمنان هزار و 700 پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن و بیش از 40 هزار بهره بردار در بخش های مختلف کشاورزی دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از 38 درصد و در کشاورزی بیش از 14 درصد و تولید ناخالص استان سمنان در حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزی و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.