خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/09/21 15:10
شناسه خبر : 21352

غول خلافکار دزاشيب بيدار شد

در روزهاي پاياني مرداد امسال «شهروند» گزارشي درباره اسكلت‌گذاري برجي در خيابان دزاشيب تهران منتشر كرد كه خلاف قوانين و مجوزهاي صادر شده بود. بعد از اين گزارش، مالك اسكلت‌گذاري اضافه را برداشت اما حالا شهروندان محله دزاشيب مي‌گويند كه تاوركرين‌ها كار را از سر گرفته‌اند و طبقات اضافي دوباره در حال چيده شدن است. […] ...

در روزهاي پاياني مرداد امسال «شهروند» گزارشي درباره اسكلت‌گذاري برجي در خيابان دزاشيب تهران منتشر كرد كه خلاف قوانين و مجوزهاي صادر شده بود.

بعد از اين گزارش، مالك اسكلت‌گذاري اضافه را برداشت اما حالا شهروندان محله دزاشيب مي‌گويند كه تاوركرين‌ها كار را از سر گرفته‌اند و طبقات اضافي دوباره در حال چيده شدن است. مجوز ساخت اين برج كه در خيابان دزاشيب و در مجاورت دو كوچه ٥ تا ٦ متري است

براي برج ١٦طبقه صادر شده است، با ٨طبقه زير زمين و بعد هم ٩طبقه به آن اضافه شده است. مشاهدات ميداني اما نشان مي‌داد كه مالك كه همان بانك تات است براي اسكلت‌گذاري ٤ طبقه اقدام كرده است.

همه اينها در حالي بود كه محلي‌ها چندين‌بار به شوراي شهر نامه نوشته‌اند تا وضعيت اين برج مشخص شود؛ برجي كه كاربري آن آموزشي بود، اما هتل و استخر و بخش اداري، تجاري هم براي آن تعريف كرده بودند.

وقتي مرداد امسال اهالي محل متوجه اسكلت‌گذاري خلاف در اين ساختمان شدند براي چندمين‌بار به شوراي شهر نامه نوشتند: «در این نامه از مزاحمت‌هاي شبانه‌روزي این پروژه طی سه‌سال گذشته براي اهالی و عدم رعایت موارد ایمنی مطلبی نمی‌گوییم، ولی سوال این است که شهرداري تهران و کمیسیون ماده ٥ چگونه مجوز ١٦طبقه روي زمین و بارگذاري سنگین را در محله مسکونی در خیابان پرترافیک و روي گسل دزاشیب داده است؟! در این میان، ذینفع ٩ طبقه هم خودش خلاف ساخته و ساختمان را جمعا به ٢٥طبقه روي زمین رسانده است. شب گذشته هم چهار طبقه دیگر روي ٢٥ طبقه اسکلت‌گذاري کرده؛ یعنی ساختمان را به ٢٩طبقه با ارتفاع حدود ١٢٠متر روي زمین رسانده است. واقعا هیچ جاي دنیا در روز روشن این‌طور خلاف می‌کنند؟»

آنها يك بار ديگر هم در ‌سال ٩٥ نامه‌اي به شوراي چهارم شهر نوشتند و خواستار شدند: «تحقيق در پرونده و بررسي سازوكاري كه منجر به صدور اين مجوز غيرقانوني و ادامه روند ساخت‌وساز فريبكارانه شده است. (به نام مركز آموزشي ولي در عمل مجتمع تجاري و شاپينگ‌مال و هتل يا…) كميسيون ماده ٥ به چه دليلي حاتم‌بخشي كرده و اين مجوز طلايي را به قيمت نابودكردن خانه‌هاي ما به اين زياده‌خواهان داده است.»

آنها همچنين خواستار محدودكردن ارتفاع پروژه حداكثر در حد ٦ طبقه روي زمين، تحقق نوع كاربري و جلوگيري از ساخت مجتمع تجاري شده‌اند: «در اولين گام بلادرنگ دستور توقف كار حداقل در شب‌ها داده شود و همزمان وضعيت تاوركرين‌ها، صلاحيت افرادي كه با آنها كار می‌كنند و رعايت استانداردهاي ايمني به‌ويژه اقدامات حفاظتي براي عابران، قبل از اين‌كه بي‌گناهي كشته شود را رسيدگي كنند.»

البته پيگيري‌ها در آن زمان از سوي شهرداري و شورا جواب نداد و حتي مختاباد، يكي از اعضاي شوراي سابق شهر تهران گفت كه مالك حتي از ورود شهردار ناحيه به كارگاه ساختماني جلوگيري كرده است.

حالا هم اهالي گفته‌اند كه پنهان از چشم شهردار جديد تهران و در حالي كه شهرداري تهران با مسأله انتقال بدنه مديريت شهري روبه‌رو است، مالكان از موقعيت استفاده كرده‌اند تا دوباره آهن روي آهن و آجر روي آجر، نوك برج را بالاتر ببرند.