خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/08/05 18:53
شناسه خبر : 20313

حیات سمنان در گرو انتقال آب خزر

سمنان لاین -استان سمنان با کمبود 143 میلیون مترمکعبی آب در سال مواجه است، حجم آب تنها سد سمنان به نصف رسیده و ظرفیت های توسعه‌ای استان سمنان اکنون چشم‌انتظار انتقال آب از دریای خزر به عنوان طرحی ملی برای حیات و توسعه است.  استان سمنان در بخش های مختلف دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است […] ...

سمنان لاین -استان سمنان با کمبود 143 میلیون مترمکعبی آب در سال مواجه است، حجم آب تنها سد سمنان به نصف رسیده و ظرفیت های توسعه‌ای استان سمنان اکنون چشم‌انتظار انتقال آب از دریای خزر به عنوان طرحی ملی برای حیات و توسعه است.

 استان سمنان در بخش های مختلف دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است که به خاطر نبود آب، بی‌ثمر مانده است، به دلیل بی‌آبی 13 دشت از 26 دشت استان ممنوعه است، سهم آب های زیرزمینی از تامین آب در این استان بیش از 70 تا 80 درصد است در شرایطی که اگر این میزان 40 درصد باشد بحران محسوب می شود، از سویی سرانه مصرف آب در سمنان نسبت به کشور کمتر است.
انتقال آب خزر به سمنان طرحی جامع و کاربردی برای حیات دوباره و رفع قطعی و کمبود آب آشامیدنی در مناطق روستایی و شهری این استان است، استان سمنان با 702 هزار و 360 نفر جمعیت و 9.7 میلیون هکتار وسعت، مجموعه ای از کویر ،جنگل و کوهستان است و گنجی از ذخائر قابل توجه معدنی، بناهای تاریخی و زمینه گردشگری، خاک حاصلخیز برای پرورش انواع محصولات کشاورزی، به استان چهار فصل مشهور است.
به گزارش سمنان لاین از ایرناسمنان در زمان حاضر 80 درصد تولید نمک، حدود 45 درصد تولید گچ و بیش از 90 درصد ذخایر زئولیت و سلستین کشور و حدود هزار و 800 واحد صنعتی و تولیدی دارد و ظرفیت گردشگری این استان با توجه به داشتن حدود 800 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و بیش از هزار اثر تاریخی، مذهبی و طبیعی قابل توجه است.
سمنان با وجود ظرفیت های مختلف معدنی،صنعتی و تجاری از کمبود آب رنج می برد و تاکنون عملیات و برنامه های مدونی برای رفع این بحران در سطح کوتاه مدت و میان مدت انجام شده که تاکنون کارساز نبوده است.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که هفت درصد از آن به مصارف خانگی اختصاص دارد.
براساس آمار اعلام شده از سوی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان، بیش از 40 درصد نواحی و شهرک های صنعتی استان سمنان با چالش کمبود آب مواجه هستند و حفر بی رویه چاه ها ، در مناطقی منجر به فرونشست زمین شده است، منابع زیرزمینی سمنان با کمبود 143 میلیون متر مکعبی آب مواجه است و این چالش، توسعه شهرها و رشد صنایع در این استان را با مشکل مواجه کرده و مانع اصلی در اجرای برنامه های اقتصادی و طرح های توسعه ای در این استان است.
در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که 87 درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آشامیدنی مصرف می شود.
اگر برای رفع چالش کمبود آب در استان سمنان برای میان مدت و دراز مدت برنامه جامع و عملیاتی تنظیم نشود، شاهد مهاجرت جمعیت از این دیار به نقاط مختلف کشور خواهیم بود و باید مسوولان نسبت به این امر به رویکرد حیات انسان ها به جای مسایل زیست محیطی تامل کنند.
انتقال آب خزر به سمنان در سفر یک روزه دکتر روحانی در فروردین 95 در قالب سفرهای استانی به سمنان در شورای اداری تصویب شد و براساس اعلام مسوولان دستگاه اجرایی فرآیند انتقال آب خزر به سمنان تنها در مرحله بازنگری زیست محیطی در سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
حمید چیت چیان وزیر نیرو در سفر مرداد 96 به شهرستان های استان سمنان در رابطه اجرای این طرح ملی گفت: این وزارتخانه مطالعات لازم برای اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان را انجام داده است و اکنون منتظر نظر کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست هستیم.
وی افزود: هنوز زمانی برای انتقال آب دریای خزر به استان سمنان مشخص نشده است و منتظر نظر کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اجرای چنین طرح هایی در کشور با موضوع انتقال آب میان حوضه ای ممانعت کردند که امیدواریم با مذاکره با نمایندگان مجلس و نظر کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست این طرح اجرایی شود.
وزیر نیرو با اشاره به آخرین اقدامات درباره انتقال آب دریای خزر به سمنان گفت : همه مراحل مطالعات این طرح به صورت کامل انجام و مجوزهای پدافند غیر عامل و میراث فرهنگی دریافت و گزارش کامل آن در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفته است.
چیت چیان با اشاره به این که شخص بنده، معاونان و کارشناسان وزارت نیرو با حضور در جلسات متعدد به همه سئوالات کارشناسان محیط‌ زیست در ارتباط با این طرح پاسخ گفتیم، خاطرنشان کرد: تاکنون سازمان محیط زیست پاسخ مساعدی را ارایه نکرده و کارگروه ماده 2 که باید نسبت به این طرح تعیین تکلیف کند از نیمه دوم سال 95 تاکنون برگزار نشده و معطل مانده است.
وزیر نیرو با بیان این که 50 میلیون مترمکعب از 200 میلیون مترمکعب آب این طرح برای مصرف آشامیدنی استان سمنان در نظر گرفته شد، گفت: با جمع آوری و تصفیه فاضلاب، می توان آب مورد نیاز صنعت استان را نیز تامین کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان هم در این باره گفت: در سال جاری اجرای 17 طرح آبخوان داری در مناطق بیابانی استان در دستور کار قرار دارد که با تخصیص اعتبار لازم با پیمانکاران اجرای این طرح تفاهم نامه های همکاری منعقد می شود.
ایرج حیدریان اظهارداشت : بحران کمبود آب در بسیاری از مناطق بیابانی استان اکنون به عنوان یک چالش مطرح است و اجرای طرح های آبخوان داری یکی از اقدامات موثر برای جلوگیری از تشدید پدیده بیابانزایی است.
وی گفت : فرسایش بادی در بیشتر مناطق بیابانی استان سمنان وجود دارد اما در مناطق کویری شهرستان های گرمسار و آرادان به دلیل گسترش پدیده ریزگردها تهدیدی جدی به شمار می آید.
وی تصریح کرد : تشدید ریزگردها در مناطق بیابانی شهرستان گرمسار در آلودگی هوای استان های تهران و قم تاثیر بسزایی داشته و باید با الگوی صحیح مصرف و افزایش پوشش های گیاهی در اراضی کویری این شهرستان ها برای رفع این چالش اقدام کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد: 13 دشت از مجموع 26 دشت موجود این استان به دلیل کاهش محسوس پوشش گیاهی در شرایط فرابحرانی قرار دارد و افزایش جلوگیری از تخریب اراضی ملی و قاچاق تاغزارها از اقدامات موثر برای جلوگیری از فرونشست زمین دراین دشت هاست. وی خاطرنشان کرد : هم اکنون تامین و انتقال آب از حوزه های آبریز همجوار برای رفع معضل کمبود آب استان ضروری است.
حیدریان، با بیان این که در حال حاضر منابع آب کافی برای صنایع استان نیز وجود ندارد، بیان کرد: اکنون 389 لیتر بر ثانیه آب به شهرک ها و نواحی صنعتی اختصاص داده شده و امیدواریم با کمک مسوولان نیاز واحدهای صنعتی استان به آب مرتفع شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان ، احداث سدهای فینسک، روزیه، کالپوش، شهید شاهچراغی و بند انحرافی سیمین دشت را مهم ترین طرح های اجرا شده برای تامین آب استان ذکر کرد و گفت : در برنامه های میان مدت و بلند مدت موضوع احداث سد تالار کسیلیان و انتقال آب حوضه تالار و دریای خزر در دست بررسی و انجام است.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: انتقال آب خزر به استان سمنان باید به عنوان طرح ملی، حاکمیتی و به دور از احساسات اجرایی شود.
ابوالفضل حسن بیگی افزود: طرح آب انتقال خزر به استان سمنان به عنوان یک پرونده باز در سازمان حفاظت محیط زیست روند اداری آن در حال انجام است.
وی اظهارداشت: اجرای این طرح استانی یا فراستانی نیست که افرادی بخواهند در رابطه با اجرایی نشدن آن صحبت کنند، انتقال آب خزر به سمنان با رویکردی حاکمیتی پرونده آن در حال پیگیری است.
وی ادامه داد: بسیاری از منتقدان اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان رویکرد زیست محیطی را دلیل اجرایی نشدن آن می دانند اما باید به این نکته توجه کرد که اگر این طرح مهم ملی در استان سمنان تا چند سال آینده انجام نشود، با بحران مهاجرت جمعیتی مواجه خواهیم بود.
حسن بیگی خاطرنشان کرد: بیش از 65 درصد از منابع آبی استان سمنان از حفر چاه ها تامین می شود و سالانه به میزان عمق آب این چاه ها به دلیل برداشت بی رویه افزوده می شود.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نباید برای انتقال آب خزر به استان سمنان از روی احساس تصمیم گیری کرد و باید در اجرای طرح های از این دست مصلحت اندیش بود.
وی خاطرنشان کرد: مجلس با اجرای طرح های آبی که به افزایش جمعیت و رونق کسب وکار در کشور بینجامد موافق است و با رویکردی جهادی، مسوولان استان سمنان آماده انتقال آب خزر به سمنان هستند.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه علاوه بر این که در بخش صنعت و معدن استان سمنان با مشکل کمبود آب مواجه است، در برخی از نقاط این استان شاهد قطعی آب آشامیدنی و آبرسانی با تانکر به برخی روستاها هستیم، گفت: تولید آب پایدار برای افزایش رونق اقتصادی و جلوگیری از مهاجرت جمعیت باید به عنوان یک رویکرد مهم مدنظر مسوولان استانی قرار گیرد.
نماینده مردم شهرستان های سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: توسعه استان سمنان با منابع آبی موجود امکان پذیر نیست و تلاش مسوولان باید به منابع جدید از جمله انتقال آب دریای خزر به استان متمرکز شود.
احمد همتی با بیان این که امروز بحران آب در استان سمنان بر کسی پوشیده نیست و آن چیزی که از نظر علمی مطرح است این موضوع به یک مساله فرا بحرانی درآمده است ، اظهارداشت : اگر مسوولان چاره ای نیندیشند به طور قطع در آینده به مشکل برخواهیم خورد.
همتی با اشاره به این که هم اکنون برداشت آب از چاه‌های موجود در استان، بیش از 70 تا 80 درصد آب‌های زیرزمینی را شامل می شود و این درحالی است که استحصال 40 درصد به بالا بحران حساب خواهد شد، پس باید گفت شرایط استان سمنان در کمبود آب فرابحرانی است، خاطرنشان کرد: در زمان حاضر در شهرهای حوزه انتخابیه سمنان، مهدیشهر و سرخه، مردم با 20 درصد کمبود آب آشامیدنی علاوه بر 2 حوزه صنعت و کشاورزی مواجه هستند.
نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به استقبال سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در سمنان، گفت: اکنون سرمایه‌گذاران زیادی برای تولید به استان سمنان مراجعه می‌کنند که به دلیل کمبود و یا نبود آب قادر به سرمایه گذاری نبوده و منصرف می شوند و لازم است در این خصوص برنامه ریزی و تدبیر شود.
وی با بیان این که یک لیتر در ثانیه آب می‌تواند 60 شغل ایجاد کند، تصریح کرد: با توجه به وجود ظرفیت های مختلف صنعتی، معدنی، طبیعی و غیرطبیعی، نیروی انسانی و 2 شهر گردشگری کشور در استان سمنان و موقعیت حساس و راهبردی آن، تامین آب به عنوان مهم ترین عنصری است که می‌تواند توسعه استان را به ‌سرعت افزایش دهد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هم گفت: بحران کمبود آب در مناطق مختلف استان سمنان فرابحرانی است و باید برای رفع این چالش اقدام ملی کرد.
غلامرضا کاتب با تاکید بر اینکه حیات استان سمنان به تامین منابع جدید آب وابسته است، گفت: بعد از 37 سال هنوز نتوانسته ایم برای چالش کمبود جمعیت در استان سمنان کاری کنیم و دلایل عمده آن نیز کمبود آب است.
نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، استفاده از پساب تهران برای شهرستان گرمسار را یکی از راهکارهای رفع کمبود آب در استان سمنان عنوان و خاطرنشان کرد: همان‌طوری که از پساب تهران به ورامین داده می شود، بخش کشاورزی گرمسار نیز می‌تواند در یک برنامه منسجم از این مساله استفاده کند و اگر گام عملی به این منظور برداشته شود می توان بخش قابل توجهی از مشکل کم آبی گرمسار را برطرف کرد.
وی یادآور شد: باید اجرای طرح انتقال آب سد نمرود به گرمسار در استان سمنان تسریع شود چرا که با اجرای این طرح بخش قابل توجهی چالش های آبی در غرب استان برطرف می شود.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، به تلاش وزیران دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته اشاره کرد و افزود: آقای چیت چیان وزارت نیرو در شرایط سختی وزارتخانه را تحویل گرفت، شرایط به گونه ای بود که قبل از آغاز به کار دولت یازدهم حوزه آب کشور با بحران مواجه بود، نداشتن منابع مالی یکی دیگر از چالش های اساسی بود که در زمان کار آقای چیت چیان وزارت نیرو با آن درگیر بود.
وی با تاکید بر اینکه در دولت تدبیر و امید کارهایی در بخش آب و برق انجام شد، افزود: در این شرایط کشور را اداره کردن هنر می خواهد و نباید تصور کرد که در شرایط عادی وزارت نیرو این طرح های مهم را به بهره برداری رسانده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سمنان با اشاره به اینکه اکنون به 17 روستای این استان با تانکر آبرسانی می شود، گفت: رفع مشکل کم آبی در مناطق روستایی استان به بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
منصور کشاورزیان افزود : سال گذشته اعتبارات عمرانی استان سمنان بیش از 150 میلیارد تومان بود که به صورت قطره چکانی اعتبار محدودی به این شرکت تخصیص یافت.
وی اظهار داشت : در برخی مناطق این استان با حفر چاه و لوله های انتقال می توان برای روستانشینان آبرسانی کرد اما به دلیل نبود اعتبار کافی این امر مهم محقق نمی شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سمنان تصریح کرد : وضعیت کمبود آب در مناطق شرق استان سمنان به خصوص در بخش کالپوش شهرستان میامی نگران کننده است و لازم است با تخصیص اعتبار برای رفع این چالش مهم مردم منطقه اقدام کرد.
کشاورزیان خاطرنشان کرد : هم اکنون روستاهایی در جنوب منطقه کلاته خیج شهرستان شاهرود، منطقه قشلاقی شهرستان های میامی و سمنان با جمعیت نزدیک‌ به هزار و 500 نفر با کمبود شدید آب مواجه هستند که به صورت نوبتی به این مناطق با تانکر آبرسانی می شود.
وی اضافه کرد : در سال 94 به 56 روستا و در سال 95 به 38 روستای استان سمنان با تانکر آبرسانی می شد که این آمار با توجه به بهبود شرایط آبرسانی در حال کاهش است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سمنان با بیان این که در سال 92 نزدیک به 272 روستا و 50 آبادی در استان زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار داشتند، خاطرنشان کرد: در سال 95 این تعداد به 284 روستا و 272 آبادی افزایش یافت.
مدیر امور منابع آب دامغان هم گفت: حجم آب سد شهید شاهچراغی این شهرستان به دلیل برداشت غیرمجاز از آبخوان های انتقال و خشکسالی به 10 میلیون متر مکعب کاهش یافت.
علی شاهرودی افزود: حجم ذخیره آب سد شهید شاهچراغی بیش از 20 میلیون متر مکعب است که هم اکنون به دلیل مشکلات متعدد این حجم به نصف کاهش یافته است .
وی با اشاره به اینکه کاهش چشم گیر حجم آب این سد نسبت به چند سال گذشته بی سابقه بوده و مهم ترین علت این کاهش محسوس، خشکسالی و حفرهای غیرمجاز است، ادامه داد: سد شهید شاهچراغی مهم ترین منبع تامین آب در شهرستان های دامغان و مناطق همجوار است و باید با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از ادامه این روند جلوگیری کرد.
مدیر امور منابع آب شهرستان دامغان تصریح کرد: بخش قابل توجه از آب سد شهید شاهچراغی از رودخانه های جاری در منطقه چشمه علی دامغان تامین می شود که به دلیل برداشت غیرقانونی در مسیر جریان آب، بخش قابل توجهی از این‌ منابع ارزشمند هدر می رود‌.
شاهرودی تصریح کرد : این سد در 12 کیلومتری شمال شهر دامغان و در کنار یک تنگه و مجاور کوه چکل شیر و بر روی رودخانه چشمه علی بسته شده و هدف از ساخت سد ، انتقال آب رودخانه چشمه علی جهت آبیاری قسمتی از اراضی دشت جنوبی و نیز کنترل و جلوگیری سیلاب های شمالی و در آینده جهت تامین کمبود آب آشامیدنی شهر دامغان است.
مدیر امور منابع آب شهرستان دامغان گفت: سد چند منظوره شهید شاهچراغی دامغان آب مورد احتیاج اراضی زراعی حدود هزار و 500 هکتار از اراضی دشت را که از نظر کشاورزی مستعد و حاصل خیز است تامین می کند.
شاهرودی تصریح کرد : سد شهید شاهچراغی دامغان از نوع شنی با هسته رسی است که ارتفاع آن از کف رودخانه 57 متر و ظرفیت آبگیری آن 40 میلیون متر مکعب است، طول تاج 227 متر و ارتفاع آن از سطح دریا هزار و 500 متر و طول مسیر آب پشت سد حدود 6 کیلومتر است.
وی تصریح کرد : چالش کمبود آب در بسیاری از مناطق استان سمنان و دامغان فرابحرانی است و باید علاوه بر مدیریتی منسجم و قوی برای رفع اینگونه مشکلات ، صرفه جویی در مصرف انرژی مدنظر مردم قرار گیرد.
مدیر امور منابع آب شهرستان دامغان افزود : انتقال آب خزر به عنوان تنها راه نجات استان سمنان باید مورد توجه قرار گیرد و اکنون کمبود آب، سمنان را با چالش هایی مواجه کرده است.