وب دایرکتوری

مبلمان شهری سمنان و ضرورت‌های آن+ تصاویر

عدم وجود فضا برای گل فروشی در میدان معلم و قرار گرقتن اتومبیل ها در پیاده رو برای آماده کردن ماشین عروس و ایجاد خطر برای مردم با ورود به خیابان/

 

سمنان لاین - امروزه در سراسر جهان، طراحی محیط و مبلمان شهری در حیطه هویت و فرهنگ جامعه و شهروند است و در کشور ما نیز طراحی مبلمان شهری حول محور باورها، دیده‌ها و فرهنگ جامعه ما است.

برقراری ارتباط بصری مناسب بین طرح و انسان و یا به عبارتی دیگر، ارتباط بین مبلمان شهری و هویت انسانی اولین نقشی است که برای طراحی مبلمان شهری قائل می‌شویم، و مبلمان شهری در دومین نقش خود، وظیفه زیباسازی محیط را بر عهده می‌گیرد چرا که انسان زیبا پسند است و همین ویژگی در المان‌‌‌‌های شهری باعث آرامش شهروندان می‌‌شود.

در زندگی شهری امروز، به ندرت می‌توان کسی را یافت که به طریقی با مبلمان شهری سروکار نداشته باشد. سرپناه ایستگاه اتوبوس، باجه بلیت‌فروشی، نیمکت پارک یا تابلوی راهنمایی و رانندگی و...، فرقی نمی‌‌کند در هر حال با یک یا چند گروه از آنها در ارتباط هستیم. مبلمان شهری بخش زیادی از فعالیت در شهر را سامان می‌دهد و باعث بالا رفتن کیفیت استفاده شهروندان از خیابان، میدان، پارک و عرصه‌های دیگر شهری می‌شود.

عمده‌ترین ویژگی مبلمان شهری، کاربرد عام آن است. این گروه از محصولات بیش از هر چیز دیگر با توده مردم ارتباط مستقیم دارند و بدین لحاظ موضوع طراحی، ساخت و نصب آنها به مطالعات عمیق و دقیقی نیاز پیدا می‌کند. همچنین تاثیرات اقلیمی، مقدار و شدت نیاز، کمیت و کیفیت خدمات، تعمیر و نگهداری نیز بسیار حائز اهمیت است.

از خصوصیات مهم اجزای مبلمان شهری، وابسته بودن آنها به فرهنگ است.. در طراحی شهری، چگونه مبله کردن فضاهای شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ برای مثال، چطور خیابان‌ها را از روشنایی مطلوب برخوردار کنیم و آیا نشانه‌های شهری و تابلوهای راهنما خوانا هستند و یا در مورد ایستگاه‌های اتوبوس، که یکی از مهمترین اجزای مبلمان شهری محسوب می‌شود و نقش مهمی در فرهنگ شهرنشینی دارد، باید طوری طراحی شوند که جذابیت آنها، شهروند را به استفاده از آن ترغیب کند، ضمن اینکه باید چینش آن، میدان دید مناسبی داشته باشد .

در مجموع، اجزای مبلمان شهری باید طوری در فضا مکان‌یابی شوند که فضاهای شهری به عنوان یک فضای تنفسی و نقطه تعامل بین حوادث اجتماعی برای شهروندان عمل کند.

به طور ساده و خلاصه وظیفه و بار هدایت، کنترل، امنیت، ارتباط، راحتی، تبلیغات، تزئین و تفریح در سطح شهر و خیابان بر عهده مبلمان شهری است و تنظیم چنین فعالیت‌هایی در سطح شهر از توانایی یک و یا چند کاراکتر تخصصی خارج است. در واقع این تنوع ساختاری، اساس شکل‌گیری تسهیلات و امکاناتی در سطح شهر با عنوان « مبلمان شهری » است .

بدیهی است که مبلمان شهری دامنه‌ی گسترده‌ای از محصولات را نیز شامل می‌گردد. چراغ و پایه روشنایی‌، نیمکت‌، صندلی و گلدان‌، علائم‌، تابلو، نمادها، انواع کیوسک، جایگاه دوچرخه، در و و دروازه، ورودی، نرده، حصار، آبخوری، ساعت خیابانی، تندیس، کفپوش، سنگفرش، کف‌سازی ، آسفالت‌، دهانه فاضلاب خیابانی‌، پله‌، شیب‌راهه‌، تیرک‌، دیواره‌، آبشار تزیینی ، آبنما، حوض شهری، استخر میدانی‌، گیاهان‌، درخت‌، آبراهه‌، آبسرد کن ، ایستگاه هواشناسی‌، باغچه‌، پارکومتر، رگولاتورگاز شهری، زباله دان ، شیرفشار آب، ستون اعلانات ، سکو، شیر آتش نشانی ، صندوق صدقات، فانوس، فواره ،وسایل ایمنی ترافیک، وسایل بازی پارک، جایگاه پلیس، جدول، جوی، جعبه تقسیم تلفن، خط کشی، چشم گربه‌ای، دکل برق ، درپوش‌های مختلف خیابانی‌، صندوق پست‌، پلاک خیابان‌، پل عابر پیاده‌، پل روی جوی‌، ترانسفورماتور، تلفن همگانی، تیر چراغ برق، سرپناه ایستگاه اتوبوس ، دستگاه‌های خودکار عرضه خوراکی ، پله برقی، شبکه پای درخت، محافظ تنه درخت ، سازه ،سایبان، سیم‌ها و کابل‌های هوایی، نقشه شهر و محله، کلیه تجهیزات معلولان ، فضای سبز ، پرچم ، پلاکارد ، تثبیت کننده شیبها ، تجهیزات ورود و خروج توقفگاه ، مسدود کننده راه ، توالت خیابانی، تجهیزات ورزشی خیابانی و نورافکن همگی جزء مبلمان شهری به حساب می‌آیند.

به مجموعه فوق می توان انواع دسترسی‌های شهری، فضای سبز، وسایل امنیت و ایمنی و محوطه‌سازی را نیز اضافه کرد. به تعبیر دیگر این تجهیزات اصولا شامل‌: عناصری است که در معرض دید عموم قرار دارند و در المان‌های اصلی شهر به کار گرفته می‌شوند .

نگاهی به مبلمان شهری در سمنان

کلیه‌ی مسائل مربوط به مبلمان شهری در شهر سمنان، نیاز به یک بازبینی کلی و برنامه‌ریزی مدون و علمی دارند. زیرا با بررسی وضعیت عناصر مختلف مبلمان شهری در می‌یابیم که این مقوله از کمبودهای فراوانی برخوردار است و از آنجایی که عناصر مبلمان شهری به طور مستقیم و غیر‌مستقیم بر زندگی شهروندان تاثیر گذارند، لذا یک برنامه‌ریزی و بازبینی اساسی در کلیه مسائل اعم از‌: انتخاب جنس هریک از عناصر مبلمان با توجه به مطالعات اقلیمی و نوع بافت و ساختار کالبدی، ملاک قرار دادن ضوابط و معیارهای استاندارد جهت جانمایی و توزیع هر یک از آنها در نقاط مختلف شهر سمنان ضروری به نظر می‌رسد.

طی مشاهدات میدانی انجام شده و با مطالعه‌ی ضوابط موجود، به این نتیجه می‌رسیم که متاسفانه در خصوص انتخاب جنس و نوع هر یک از عناصر مبلمان شهری، به شرایط آب و هوایی شهر سمنان توجه چندانی نشده است.

ضمن اینکه در خصوص نوع بافت و ساختار کالبدی نیز به ویژه در مناطق حائز اهمیت، همچون بازار تاریخی سمنان و در مجموع بافت فرسوده، حضور عناصر سازگار– از نظر جنسیت و نوع آنها – کم رنگ دیده شده است.

به هر روی در مجموع با بررسی مبلمان شهری سمنان در گام نخست درمی‌یابیم که در انتخاب انواع مبلمان شهری، از یک سیاست علمی و اساسی تبعیت نشده است و متاسفانه بیشتر به مسئله‌ی صرفه‌ی اقتصادی پرداخته شده است در نتیجه شاهد یک چشم‌انداز یکنواخت و بی‌روح در کل شهر هستیم .

امید است با همّت مسئولین و مشارکت مسئولانه شهروندان در مدیریت شهری، شاهد شهری سالم، سرزنده، پویا و کیفی‌تر در این شهر تاریخی و زیبا باشیم.  

 

یادداشت از: ملیحه نعمتی ـ کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری

نظر خود را اضافه کنید.

Post comment as a guest

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

اخبار استان سمنان

تبلیغات