وب دایرکتوری

جشنواره برای سفر به زیستگاه زاغ بور اعتبار دارد ولی مرکز استان ...

سمنان لاین - در ادامه تبریک به مدیران هم استانی در شهرستان ها به دلیل فعالیت های صورت گرفته و اقدامات در خور تحسین آنها ، این بار نوبت به بخش گردشگری رسید.

جشنواره بین المللی پسته در دامغان ، انگور شاهرود ٬ گل غلتان و... حالا هم جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور.

 

پرسش اینجاست آیا در مرکز استان بجز موارد معدودی که به همت انجمن های مردمی مانند انجمن دوستداران میراث فرهنگی وطبیعی سمنان آن هم در سطح بسیار محدود با توجه به بضاعت اندک این عزیزان صورت می گیرد ،  نهادهای مرتبط برای برگزاری اینگونه جشنواره ها ، کجای این ماجرا هستند؟

 

البته مردم سمنان از تنگناهای اداره عاریتی گردشگری شهرستان سمنان آگاهند علی الخصوص خانم گلکار سرپرست توانمند این اداره که با تمام کاستی ها دست از اقدامات شایسته ی خود نمی کشد و همانند کوهی در برابر برخی ناملایمات ایستاده است. لیکن سخن ما با آن عزیزانی میباشد که این کمبود ها را می بینند اما اولویت آنها چیز دیگریست.

اهمیت موضوع گردشگری در استان سمنان بعنوان یکی از محورهای توسعه موضوعی نیست که بسادگی بتوان از کنار آن گذشت لذا مدیرانی که بنا به ملاحظاتی   وظایف سازمانی خود را آنگونه که شایسته است در خصوص مرکز استان انجام نداده اند قطعا در پیشگاه این مردم نجیب نمره مردودی گرفته اند.

 

البته  این فقط بخش کوچکی از توقع مردم شهر اخلاق است  ٬ نداشتن اعتبار برای مرکز استان و داشتن اعتبار برای برخی شهرستان ها و اقداماتی از قبیل تخصیص بخشی ازاعتبار بازارچه صنایع دستی سمنان به یکی از شهرستان ها که از قضا یکی از معاونین محترم استان هم بدانجا تعلق دارند و .... مواردی است که در جای خود و در سفر هیئت دولت به استان پیگیری ودیگر جای گلایه ای نخواهد بود.

 

اصل خبر..

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: ششمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور، هفدهم مهر 94 در منطقه توران بخش بیارجمند در شهرستان شاهرود استان سمنان برگزار می شود.


حمیدرضا حسنی روز سه شنبه اظهار داشت: این جشنواره برای ششمین سال پیاپی با هدف آشنایی گردشگران با قابلیت های گردشگری طبیعی از جمله پرنده نگری در بخش بیارجمند با همکاری بخشداری و شهرداری بیارجمند و اداره پارک ملی توران برگزار می شود.
وی با بیان اینکه شهرستان شاهرود از ظرفیت بالایی در زمینه برگزاری تورهای پرنده نگری برخوردار است، گفت: زاغ بور یکی از گونه پرندگان آندمیک ایران است که زیستگاه اصلی آن منطقه خوارتوران واقع در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود است.
وی حضور گردشگران و بهره مندی جوامع محلی از مواهب گردشگری را بهترین انگیزه برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی کشور دانست.
حسنی افزود: کار ثبت نام از علاقه مندان حضور در این جشنواره در دفاتر خدمات گردشگری شاهرود انجام می شود.
مشاهده زاغ بور و دیگر انواع پرندگان، برپایی کارگاه پرنده شناسی و بازدید از روستاهای هدف گردشگری قلعه بالا، گیور، دزیان و جاذبه های گردشگری توران همراه با رصد آسمان شب کویر از برنامه های این جشنواره است.
ذخیره گاه توران در جنوب شهرستان شاهرود و 28 کیلومتری جنوب شرقی شهر بیارجمند واقع شده است.
مجموعه توران از سه قسمت پارک ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده که 75درصد از کل توران را شامل می شود، تشکیل شده است.
این منطقه در قسمت جنوب جاده تهران – مشهد، شمالی شرقی دشت کویر، غرب منطقه خوارتوران و شرق منطقه طرود واقع است. این مجموعه پس از پناهگاه حیات وحش نایبندانف دومین منطقه بزرگ تحت حفاطت سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.
مجموعه توران با بیش از یک میلیون 400 هزار هکتار وسعت، دومین ذخیره گاه زیستکره جهان از نظر وسعت محسوب می شود.

نظر خود را اضافه کنید.

Post comment as a guest

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - علی

  گزارش

  یعنی واقعا اینطوریه؟

 • مهمان - فاطمه

  گزارش

  من بعنوان یک زن به خانم گلکار افتخار می کنم و به ایشان دست مریزاد می گویم. امیدوارم همیشه سلامت و پاینده باشند.

 • مهمان - مرتضی

  گزارش

  تمام بدبختی شهرسمنان این است که ...شجاع و پیگیر ندارد. آقای ...:مردم شما را نخواهند بخشید

  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط مدیر سایت ویرایش شد
 • مهمان - دهرویه

  گزارش

  درود بر سمنان لاین . انشا... با حضور رئیس جمهور محبوب و همشهری خودمان در این خصوص ما هم مواردی را مدنظر داریم که با ایشان اطلاع خواهیم داد علی الخصوص دخالت های غیر کارشناسی نماینده ... و مقاومت نکردن مدیر... استان در برابر این خواسته ها.

 • مهمان - دامغان

  گزارش

  جشنواره پسته و گل غلتان با اعتبار شهرداری دامغان و امیریه برگزاری میشه چه ربطی به اعتبار دولتی داره؟
  اطلاعاتت رو بیشتر کن
  ********************************************
  مخاطب محترم لطفا به جمله ی " نهادهای مرتبط " در مقاله دقت کنید که شامل شهرداری سمنان هم می شود. اما مواردی که مربوط به سازمان گردشگری میباشد قطعا پیگیری خواهد شد.

  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط مدیر سایت ویرایش شد

اخبار استان سمنان

تبلیغات