وب دایرکتوری

انتقاد از تأخیر در مراحل نهایی کاوش در میرک سمنان / نئاندرتال ها آدم خوار بودند!

 

 دیرین‌شناسان معتقدند نئاندرتال‌ها اجداد انسان‌های امروزی محسوب می‌شوند. به تازگی محققان دریافته‌اند که این گونه‌های انسان مانند، از گوشت بدن یکدیگر تغذیه می‌کردند و از استخوان مرده‌هایشان ابزار می‌ساختند!.


به گزارش سمنان لاین به نقل از گیزمودو، بیش از یک قرن است که ذهن دیرین‌شناسان انسانی مشغول این سوال است که آیا نئاندرتال‌ها آدم‌خوار بودند؟ در سال‌های اخیر، شواهد و مدارکی مبنی بر وجود آدم‌خواری در نقاط مختلفی از جنوب اروپا به دست آمده است، اما حال با یافتن شواهدی دیگر از آدم‌خواری و این بار در اروپای شمالی، می‌توان با قطعیت به این سوال جواب مثبت داد. ممکن است این یافته‌ها بتوانند دلیل رواج آدم‌خواری را به ما بگویند.

دانشمندان علائمی از آدم‌خواری را در اسپانیا، فرانسه و قسمت‌های دیگری از اروپای جنوبی یافته‌اند. با استناد به مقاله‌ای که به تازگی در مجله‌ی Scientific Reports منتشر شده است، یافته‌های جدید متعلق به منطقه‌ی Goyet‌ در بلژیک بوده و نخستین نمونه‌های استخراج شده از شمال اروپا هستند.

در این نمونه‌های انسانی که در محلی به نام «انسان، اسب، گوزن شمالی» یافت شده‌اند، علائمی از بریدگی در محل اتصال عضله به استخوان دیده شده است. علائمی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از این استخوان‌ها برای خارج کردن مغزشان خرد شده‌اند. محققان معتقدند نئاندرتال‌ها گوشت اسب و گوزن شمالی می‌خورده‌اند و هیچ انسان متمدنی هم در این ناحیه نبوده است، و از طرفی علائم بریدگی و شکستن عمدی روی استخوان‌های انسان‌های این ناحیه وجود دارد، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که آدم‌خواری در اینجا رواج داشته است.

نئاندرتال‌ها نه‌تنها گوشت یکدیگر را می‌خوردند، بلکه از استخوان‌های همنوعان خود برای ساخت ابزار و تیز کردن سنگ‌ها استفاده می‌کردند. شاید آن‌ها با آگاهی کامل اقدام به استفاده از بقایای انسان‌های دیگر می‌کردند. البته این موضوع به طور قطع ثابت نشده است، چرا که در مناطقی دیگر بقایا و استخوان‌های دست نخورده‌ای از نئاندرتال‌ها یافت شده و این بدان معناست که پدیده‌ی آدم‌خواری همگانی و عمومی نبوده است. حتی محققان معتقدند که احتمالا آدم‌خواری در منطقه‌ی Goyet‌ جزو رسوم خاکسپاری نبوده است.

اما دلیل رواج آدم‌خواری در این منطقه چه بوده است؟
با استفاده از تعیین سن به روش رادیوکربن‌ها، قدمت این استخوان‌ها بین ۴۰۵۰۰ تا ۴۵۵۰۰ سال تخمین زده شده است، یعنی تقریبا همان زمانی که این موجودات در اروپا منقرض شدند. آزمایش DNA نشان می‌دهد که نئاندرتال‌های شمال اروپا، با افراد ساکن در جنوب این قاره تشابه ژنتیکی بسیاری دارند و این بدان معنا است که تا این زمان، شمار زیادی از این گونه باقی نمانده بودند.


برخی از یافته‌های محققان نشان‌دهنده‌ی وجود سوء تغذیه در این موجودات بوده است. به این ترتیب احتمال می‌رود آدم‌خواری نئاندرتال‌ها، نتیجه‌ی کمبود غذا بوده است. صرف‌نظر از این که آدم‌خواری کاری ناپسند است، بدون شک برای سلامتی نیز مضر است. هنوز معلوم نیست که آخرین تلاش‌ها چقدر مثمر ثمر واقع شده است.

این موجودات حتی پس از روی آوردن به آدمخواری نیز موفق به حفظ بقا نشده و همگی مردند. البته این موجودات کاملا منقرض نشده‌اند، چرا که مقداری از DNA خود را در نسل ما انسان‌ها به یادگار گذاشته‌اند و از این راه، تاثیر مهمی بر بشریت گذاشته‌اند.
 

سمنان لاین - بر اساس یافته های باستان شناسان حیات انسان های نئاندِرتال در تپه های تاریخی میرک سمنان اثبات شده است.

کاوش در این محوطه باستانی که مربوط به دوران انسان‌های نئاندرتال است می‌تواند به بسیاری از سئوالات پیرامون زندگی این نوع از انسان که مربوط به انسان پیشا هوشمند است پاسخ دهد.

کار کاوش در این محوطه با همکاری متخصصین دانشگاهی از فرانسه انجام می‌شود و تیم فرانسوی همکار در این پروژه در فاز اول نیز فعالیت داشتند.

نمونه خاک محوطه میرک برای یک سری آزمایش‌ها به دانشگاهی در فرانسه ارسال شده و قرار است  پاسخ این آزمایش‌ها که قدمت قطعی زندگی در میرک سمنان را  روشن می‌کند، ارسال شود.

اما نکته ی مهم آغاز عملیات نهایی کاوش در این منطقه مهم میباشد که ظاهرا با توجه به  برخی تغییرات در قوانین اعطای مجوز از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی، به تاخیر افتاده است که جدیت بیشتر مسئولین استانی و مطالبه ی مردمی را در این خصوص که ظرفیت بسیار بالای گردشگری در آینده ی نزدیک خواهد بود را می طلبد.

 مطالب فوق نشانگر اهمیت منطقه میرک سمنان و نیاز به عزم مسئولین استانی مربوطه و ورود استاندار محترم سمنان به موضوع میباشد.

از آنجا که شعار استاندار محترم به درستی تبدیل معبر به مقصد در حوزه گردشگری استان میباشد "میرک  سمنان" یکی از آن نقاطی به شمار میرود که می تواند تحقق بخش این خواسته ی بالاترین مقام اجرایی دولت در استان سمنان باشد.
 
 
 

نظر خود را اضافه کنید.

Post comment as a guest

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

اخبار استان سمنان

تبلیغات