وب دایرکتوری

ادامه نهضت مصادره خرقانی و بی تفاوتی مسئولین شهرستان و استان

ارسال شده توسط هم استانی محترم : محمد صفری

قلعه نوخرقان

 

در حالی که کشور ترکیه با هزینه های فراوان و بسیج امکانات فرهنگی و دانشگاهی در استان قارص، به سوی مصادره تمام و کمال شخصیت خرقانی گام برمیدارد مسئولان شهرستان و استان با بی تفاوتی کامل از کنار این موضوع گذشته و حتی ارزشی برای شخصیت خرقانی قائل نیستند .

خرقانی که در باب مردم گرایی و وسعت نظر ، جهانی را پس از هزار سال انگشت به دهان گذاشته در دیار خود غریب تر از هر زمان می باشد. این غربت در حدی ست که فرماندار شهرستان شاهرود،جناب مهندس هاشمی، در بازدید اخیر خود از قلعه نوخرقان علی رغم تاکید چندباره اینجانب بر موضوع مصادره خرقانی و ارائه شواهد ، فقط و فقط به این پرسش اکتفا کرد که: با توجه به این شرایط چه باید کرد؟

در ایامی که مسئولین فرهنگی و اجرایی شهرستان بی تفاوت به موضوع خرقانی و مقوله گردشگری عرفانی بر پایه بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی، اقدام به صرف هزینه های بسیار در برگزاری جشنواره هایی اعم از زاغ بور و فلفل و زردآلو و .....و هر آنچه باب طبع و میل ذائقه مبارکشان است می کنند ، کشور ترکیه در اقدامی بی سابقه مجموعه داستان های خرقانی را در غالب کتابی گردآورده ، بی آن که نامی از خرقان و بسطام و حتی اقلیم ایران در آن آورده شده باشد .

در رابطه با شخصیت خرقانی کتابی به نام «شیشه و الماس» به زبان ترکی توسط «صادق یالسزچانلار» نوشته شده است . این کتاب حالتی داستان گونه دارد و در لابلای آن گفته های مستند از زندگی شیخ ابوالحسن خرقانی و همچنین گفته ها و تمجیدها و تعریف های سایر عرفا و شعرا ، حاکمان همچون شیخ ابو سعید ابوالخیر، بایزید بسطامی، سلطان محمود غزنوی، سعدی و غیره در رابطه با وی آمده است. البته در این کتاب هیچ اشاره ای به ایران و محل تولد وی و شاهرود و بسطام و خرقان نشده است.

از نکات مهم دیگر ، ترجمه این کتاب در کشور های دیگر است. این کتاب با نام «Cam û Almast» توسط «عزیز سَمور Ezîz Semûr» به زبان کُردی کُرمانجی و با نام «الزجاج و الألماس» توسط «منی مصطفی محمود» به زبان عربی برگردانده شده است.

نظر خود را اضافه کنید.

Post comment as a guest

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اخبار استان سمنان

تبلیغات