وب دایرکتوری

بیکاری و فقر دو عامل مهم تخریب منابع طبیعی

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیکاری و فقر را دو عامل مهم تخریب اراضی و منابع طبیعی اعلام کرد و گفت: با حل این دو مشکل ، عرصه های منابع طبیعی نیز حفظ می شود.

 

 خداکرم جلالی روز چهارشنبه در جلسه مدیریت جامع آبخیز در سالن مدیریت بحران استانداری سمنان تقویت مشارکت های مردمی را تنها راه حفظ و پاسداشت منابع طبیعی دانست و افزود : زندگی انسان ها و حیات تمام موجودات هستی به حفظ منابع طبیعی بستگی دارد، جنگل ها ثروت های ملی هستند که علاوه بر مزیت های زیست محیطی مزیت های اقتصادی هم دارند.

وی اظهار داشت : نقش و اهمیت منابع طبیعی در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها بر کسی پوشیده نیست، بهره برداری صحیح و معقولانه منابع طبیعی رمز موفقیت بسیاری از طرح های توسعه ای در سطوح ملی، منطقه ای و محلی است.

وی از اجرای آزمایشی طرح مدیریت جامع حوزه های آبخیز در استان ها خبر داد و گفت:استان سمنان با داشتن موقعیت های خوب و بالقوه می تواند به عنوان یک الگوی مناسب و موفق دراین طرح معرفی شود.

جلالی خاطرنشان کرد : مدیریت جامع حوزه آبخیز یک موضوع بسیار مهم و اساسی است که می بایستی در سال ها اول پس از انقلاب به آن توجه می شد.

رئیس سازمان جنگل ها و مراتع عدم جامع نگری و توجه نکردن به آینده و آینده نگری را باعث به وجود آمدن بسیاری از مشکلات ذکر و به مشکلات دریاچه ارومیه اشاره و اضافه کرد : در این حوزه متاسفانه شاهد برداشت آب درگذشته بودیم و سدهایی نیزاحداث شد و هر دستگاه اقداماتی را انجام داد و اکنون پس از به وجود آمدن چالش به این فکر افتادیم که پنج سد را کنار بزنیم و یا سفره های زیر زمینی اطراف را تعطیل کنیم.

به گفته وی در مدیریت جامع بر اساس ظرفیت حوزه و آینده نگری تصمیم گیری می شود و مشارکت مردم در آن بسیار مهم است.

وی با بیان این که ما قرار است به مردم خدمت کنیم و زندگی آنان را بهبود ببخشیم، اظهار کرد: مردم باید به صورت اصولی و صحیح و در تمام سطوح درنظام برنامه ریزی ما مشارکت کنند و همه زیر نظر یک مدیریت باشند.

جلالی با اشاره به ویژگی های اقلیمی، اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی استان سمنان تصریح کرد : استان سمنان با داشتن موقعیت های خوب و بالقوه می تواند به عنوان یک الگوی مناسب و موفق در طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز قرار گیرد و استان های دیگر از تجربیات و این الگو بهره ببرند.

استاندار سمنان در این نشست هماهنگی بین بخشی و بین دستگاهی در اجرای این طرح را خواستار شد و گفت: وجود گونه های مختلف گیاهی و دارویی، ظرفیت های علمی و دانشگاهی، وجود جنگل، مرتع و بیابان و کویر از جمله ظرفیت های بالقوه در استان است که می توان دراجرای طرح های آبخیزداری مورد استفاده قرار گیرند.

محمدرضا خباز حفظ و احیای منابع طبیعی را در جلوگیری از هدررفت آب مهم برشمرد و گفت: بااجرای طرح جامع و حفظ منابع و مدیریت در آب می توان از مهاجرت روستائیان جلوگیری و اشتغال پایدار در آن ایجاد کرد.

استان سمنان7/9 میلیون هکتار مساحت دارد که از این مقدار 2/5 میلیون هکتار از آن مناطق بیابانی است. 

بازدید از بیابان های گرمسار از جمله برنامه های سفر یک روزه رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور به استان سمنان است.

نظر خود را اضافه کنید.

Post comment as a guest

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اخبار استان سمنان

تبلیغات