11:50:52 - سه شنبه 12 ژوئن 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برداشت آب از نیمی ازدشت سمنان ممنوع شد
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین _ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: برداشت آب در 15 دشت این استان به دلیل افت محسوس سطح آبهای زیرزمینی و گسترش روزافزون کانون فرسایش بادی ممنوع است.

ایرج حیدریان در گفت و گو با ایرنا، میزان طبیعی آب زیر زمینی این استان را 990 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان آب باعث شده تا تراز برداشت و واریز در منابع آبی زیر زمینی این استان به شدت برهم بخورد.
وی با بیان این که نیمی از 26 دشت سمنان در محدوده بحرانی قرار گرفته است، اظهارداشت: هرگونه برداشت آب در این دشت ها ممنوع است.
وی خاطرنشان کرد: تنها 10 درصد صرفه جویی و کاهش مصرف در بخش کشاورزی، بسیاری از مشکلات را رفع می کند اما تاکنون این امر در کشور رخ نداده است.
حیدریان درباره سیاست های آب منطقه ای سمنان در زمینه مقابله با برداشت بی رویه و سوء استفاده از منابع آبی، تصریح کرد: اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو مستلزم هم افزایی همکاری و هماهنگی تنگاتنگ مسوولان قضایی با ماموران و کارکنان این نهاد در صنعت آب کشور و استان است.
وی با تاکید بر مدیریت مصرف و صرفه جویی آب در بخش های مختلف به خصوص بخش کشاورزی، پیگیری مسوولان جهاد کشاورزی برای تجهیز باغ ها و مزارع به سامانه آبیاری نوین را خواستار شد و افزود : امروز برخی از چاه های استان مجهز به کنتور هوشمند هستند.
مدیرعامل آب منطقه ای استان سمنان با اشاره به اهمیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی، اضافه کرد: این طرح در برنامه های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار گرفته و این شرکت بر اساس این سیاست ها برای جبران کسری مخازن آب زیرزمینی در 15 سال گذشته و ضرورت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی با همکاری بیشتر مردم و بسترسازی فرهنگی، برنامه ریزی می کند.
به گزارش سمنان لاین ، بارندگی در استان سمنان نسبت به سال گذشته بیش 40 درصد کاهش پیدا کرده میزان بارندگی در استان از ابتدای سال آبی تاکنون 6.5 میلی‌ متر بوده و در سال گذشته از ابتدای سال آبی 11.5 میلی‌متر بوده است. کاهش بارندگی تا کنون 43 درصد و در دراز مدت حاکی ازکاهش 71 درصدی است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب