0:03:48 - یکشنبه 10 ژوئن 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتقال آب از حوزه های مختلف به استان سمنان باید در سطح ملی پیگیری شود
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – سمنان امروز با چالش جدی آب مواجه است که باید برای تامین آب پایدار تدابیر ویژه ای از جمله انتقال آب بین حوزه ای برای این استان اتخاذ کرد.

 کمبود سالانه 143 میلیون مترمکعب آب، چاههای بی آب، زمین های تشنه و خشکسالی مداوم، کشاورزی نامعلوم و تامین آب پایدار در این استان را اجتناب ناپذیر کرده است.
سمنان در بخش های مختلف دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است که با داشتن آب کافی بیش از پیش شکوفا شده ولی اکنون به دلیل بی‌آبی 13 دشت از 26 دشت استان ممنوعه است،سهم آب های زیرزمینی از تامین آب در استان بیش از 70 تا 80 درصد است درشرایطی که اگر این میزان 40 درصد باشد بحران محسوب می شود.
که به خاطر نبود آب کافی، شکوفا نشده است، به دلیل بی‌آبی 13 دشت از 26 دشت استان ممنوعه است،سهم آب های زیرزمینی از تامین آب در استان بیش از 70 تا 80 درصد است درشرایطی که اگر این میزان 40 درصد باشد بحران محسوب می شود.
استان سمنان با 9.7 میلیون هکتار وسعت، مجموعه ای از کویر ،جنگل و کوهستان است و گنجی از ذخائر قابل توجه معدنی و دارای ظرفیتهای گردشگری ، کشاورزی
و صنعتی اکنون در تشنگی بسر می برد.
به گزارش سمنان لاین ازایرناسمنان 80 درصد تولید نمک، حدود 45 درصد تولید گچ و بیش از 90 درصد ذخایر زئولیت و سلستین کشور را به خود اختصاص داده است و حدود هزار و 800 واحد صنعتی و تولیدی دارد که ظرفیتی کم نظیری است که شکوفایی آن به آب نیاز دارد.
تاکنون عملیات و برنامه های مدونی برای رفع چالش کم آبی در کوتاه مدت و میان مدت اجرایی شده که تاکنون کارساز نبوده است.
متوسط سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که هفت درصد از آن به مصارف خانگی اختصاص دارد.
براساس آمار موجود، بیش از 40 درصد نواحی و شهرک های صنعتی استان سمنان با چالش کمبود آب مواجه هستندو حفر بی رویه چاه ها، در مناطقی به فرونشست زمین منجر شده است.
کمبود آب، توسعه شهرها و رشد صنایع در استان را با مشکل مواجه کرده و مانع اصلی در اجرای برنامه های اقتصادی و طرح های توسعه ای است.
در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که 87 درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آشامیدنی مصرف می شود.
اگر برای رفع چالش کمبود آب در استان سمنان برای میان مدت و دراز مدت برنامه جامع و عملیاتی تنظیم نشود، شاهد مهاجرت جمعیت از این دیار خواهیم بود.
انتقال آب بین حوزه ای به این استان به تاکید کارشناسان امر اجتناب ناپذیر بود و باید برای تحقق این مهم تدابیر ویژه ای اتخاذ کرد.
یکی از این طرح ها ، انتقال آب خزر به سمنان است که درسفر استانی دکتر روحانی در فروردین 95 به سمنان تصویب شد و در مرحله بازنگری زیست محیطی قرار دارد.

**انتقال آب از سایر حوزه ها در دستور کار است
استاندار سمنان  گفت: انتقال آب از سایر حوزه ها به خصوص دریای خزر به این استان برای رفع کمبود 143 میلیون مترمکعبی آب در این سمنان، در دستور کار است.
سیدشهاب الدین چاوشی افزود: در 2 سال گذشته مطالعات کارشناسی قابل توجه ای برای انتقال آب خزر به سمنان انجام شده است و اجرای این طرح مهم نیازمند تصمیم های فراستانی است.
وی با بیان این که مقدمات لازم مانند تعیین پیمانکار و تخصیص اعتبار برای اجرای این طرح تاکنون برنامه ریزی شده است، اظهارداشت: انتقال آب خزر به سمنان می تواند به افزایش رونق و آبادانی این استان بینجامد.
وی اضافه کرد: کمبود آب در تمامی شهرستان های این استان محسوس است و اقدامات پیشگیرانه و فرهنگ سازی برای صرفه جویی این منابع هم باید دردستور کار قرار گیرد.
استاندار سمنان ادامه داد: انتقال آب از حوزه های مختلف به سمنان اقدامی ارزشمند است که باید در سطح ملی این موضوع پیگیری شود.
چاوشی تصریح کرد: شرکت آب منطقه ای سمنان همچنان مذاکرات فشرده ای را با سازمان حفاظت محیط زیست برای انتقال آب از سرچشمه های قطری به شاهرود و آب دریای خزر به سمنان درحال انجام دادن است و در آینده ای نزدیک مهم ترین دستاورد این نشست ها به مردم اطلاع رسانی می شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب