خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/05/15 17:31
شناسه خبر : 27017

احتمال قطعی آب در برخی مناطق شهرسمنان درتابستان امسال

سمنان لاین- کاهش منابع آبی یکی از پیامدهای خشکسالی و کاهش بارندگی در ایران است، در سمنان بیش از 80 درصد منابع زیرزمینی خشک و یا در حال خشک شدن است که برای رفع این مشکل در تابستان امسال 6 حلقه چاه جدید حفر می شود. به گزارش ایرنا، در صورتی که به تاکید مسوولان […] ...

سمنان لاین- کاهش منابع آبی یکی از پیامدهای خشکسالی و کاهش بارندگی در ایران است، در سمنان بیش از 80 درصد منابع زیرزمینی خشک و یا در حال خشک شدن است که برای رفع این مشکل در تابستان امسال 6 حلقه چاه جدید حفر می شود.

به گزارش ایرنا، در صورتی که به تاکید مسوولان برای رفع این چالش جدی استان سمنان در کوتاه مدت و میان مدت تدابیری اتخاذ نشود عواقب جدی در انتظار منطقه است.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که هفت درصد از آن به مصارف خانگی و بقیه مربوط به بخش صنعت و کشاورزی اختصاص دارد.
منابع زیرزمینی سمنان با کمبود 143 میلیون متر مکعبی آب مواجه است و این چالش، توسعه شهرها و رشد صنایع در این استان را با مشکل مواجه کرده و مانع اصلی در اجرای برنامه های اقتصادی و طرح های توسعه ای در این استان است.
متوسط بارندگی در سال زراعی جاری حدود 75 درصد کمتر از سال گذشته بوده است و بارش هم به طورعمده در مناطق شرق سمنان باریده است و مناطق مرکزی، شمال ، شمال شرق و شمال غربی استان بهره چندانی از بارش های زمستانی نبرده است.
به گزارش سمنان لاین ازایرنامدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان  گفت : بیش از 80 درصد از منابع آبی زیرزمینی استان خشک و یا در حال خشک شدن است و برای رفع کسری آب در تابستان امسال در سمنان 6 حلقه چاه جدید حفر می شود.
محمد طاهری افزود: برای تامین آب آشامیدنی هشت شهرستان استان در 6 سال گذشته بیش از50 حلقه چاه با 800 میلیارد ریال اعتبار حفر شده است.
وی اظهارداشت: حفر این 6 حلقه چاه در سمنان، گرمسار، سرخه و آرادان با نزدیک به 85 میلیارد ریال اعتبار در دستور کار قرار دارد و پیش بینی می شود طرح لوله گذاری و انتقال آب تا پایان مرداد اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: برای تأمین آب مرکز استان برنامه کوتاه‌مدت شامل لایروبی قنات، میان‌مدت مانند حفرچاه و بلندمدت شامل انتقال آب در دستور کار قرار دارد که حفر چاه‌های آب از اقدامات میان‌مدت برای کنترل بحران خشکسالی در سمنان محسوب می‌شود.
طاهری ادامه داد: اکنون مرکز استان سمنان با کمبود آب 150 لیتر برثانیه مواجه است و اگر طرح های فرهنگ سازی و صرفه جویی در مصرف آب صورت نگیرد به یقین در تابستان امسال با قطعی آب در برخی مناطق سمنان مواجه خواهیم بود.
وی وضعیت تامین آب در شهرستان های مهدیشهر و میامی را مثبت عنوان کرد وگفت: 20 درصد صرفه جویی در مصرف و استفاده بهینه از آب می تواند در کوتاه مدت بخشی از مشکل کم آبی را در شهرستان های استان سمنان برطرف کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان اضافه کرد: پیش بینی افزایش تدریجی دما در فصل تابستان امسال، چالش کمبود آب در مناطق شهری استان را بیش از پیش نمایان کرده و تمام سعی این شرکت بر جلوگیری از قطعی آب است.
وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از مناطق شهری استان سمنان در ناحیه گرم و خشک قرار دارد و مدیریت مصرف برای جلوگیری از قطعی آب، از سوی مسوولان، صاحبان واحدهای صنعتی و کشاورزی و آحاد جامعه ضروری است.
وی اضافه کرد: سالانه حدود 350 میلیون متر مکعب آب از سرچشمه های گل رودبار و 450 میلیون متر مکعب از قنوات سمنان آب بهربرداری می شود که احتمال کاهش بهره برداری از آن ها به دلیل خشکسالی متداول در سال های اخیر وجود دارد.