21:37:06 - چهار شنبه 2 مه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیرگردشگری شهرداری سمنان؛
تناسب برنامه ریزی هر شهربا ماهیت وجودی آن شهر
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین-مدیر امور گردشگری شهرداری سمنان گفت : برنامه ریزی برای هر شهر باید متناسب با ماهیت وجودی هر شهر صورت گیرد و برای هر بخش از شهر برنامه ای جداگانه تدوین شود و برای بخش های مختلف شهر نسخه ای واحد پیچیده نشود.


به گزارش سمنان لاین ازایرنامحمودرضا دارائی  افزود: شهر سمنان از 2 بخش شامل یک بخش بافت قدیمی و بخش دیگر بافت نوین بی شباهت به بافت قدیمی تشکیل شده است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی برای هر بخش از شهر متناسب با ماهیت بافت نقش مهمی در توسعه شهر سمنان و جذب گردشگر دارد‌.
وی اظهارداشت: ساماندهی بافت تاریخی با عناوین مختلفی مانند بازآفرینی شهری مطرح می شود و سلیقه مدیریت شهری در استفاده از فضاهای تاریخی و ظرفیت های شهر با رعایت اصل امانت داری برای رفع نیاز ساکنان و ایجاد جاذبه برای جذب گردشگر نکته بسیار مهمی است.
به گفته دارائی سلیقه مدیریت شهری و نوع برخورد با فضاهای تاریخی عاملی تاثیرگذار بر توسعه گردشگری و رونق اقتصادی است.
وی تقویت تفاوت ها که وابسته به هویت شهر است را از دیگر راهکارهای جذب گردشگر برشمرد و یادآور شد: تفاوت ها عامل جذابیت است نه شباهت ها.
وی استفاده از روش های نوین مانند نورپردازی ،بهره برداری از ترافیک شهری ، سنگ فرش و درختکاری را از اقدامات سلیقه ای برای جذاب شدن خانه ها و بناهای تاریخی و معابر و ایجاد تفاوت ها برای جذب گردشگر دانست.
دارائی اضافه کرد: برای بالابردن عیار و نشان دادن فطرت هر شهر باید همگام با گسترش بافت جدید ، توجه و بازسازی بافت قدیم به عنوان هویت و تاریخ هر شهر مورد توجه قرار بگیرد.
**تهدید بافت تاریخی جدی است
رییس سازمان عمران و بازآفرینی شهری شهرداری سمنان وجود بناهای فرسوده و تخریب شده در بافت تاریخی، تخلیه نخاله ساختمانی، معابر کم عرض، امنیت پایین، سطح کیفی پایین کالبد معابر و کمبود فضاهای تفریحی و خدماتی را از معضلات و تهدیدهای بافت تاریخی برشمرد.
سعید حسینی گفت : وجود ابنیه مذهبی و امامزادگان، ابنیه تاریخی و با ارزش، گذرگاه تاریخی ،بازار تاریخی به عنوان قطب اقتصادی ، سیستم تقسیم آب و وجود زمین های رها شده از فرصت ها و امتیازات بافت تاریخی شهر سمنان است.
وی دلبستگی مردم به محله های قدیمی را از دیگر امتیازات بافت تاریخی برای جذب سرمایه گذار دانست و گفت : متاسفانه در سال های قبل و در طرح جامع تفضیلی برنامه ای برای بافت تاریخی تعریف نشده است.
حسینی اضافه کرد : باید با توجه به قابلیت و ظرفیت هر محله فرصت ها تعریف شود و برای تمام محله ها یک برنامه واحد تعریف نشود.
وی ادامه داد : فرهنگ سازی در بین مردم نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت گردشگری دارد و گاهی اوقات اجبار و اعمال قانون در فرهنگ سازی موثر است.
وی تدوین برنامه واحد برای کل کشور و تغییر برنامه ریزی ها با تغییر مدیران را از ضعف ها و عوامل عقب ماندگی در توسعه صنعت گردشگری در شهر برشمرد.
وی بیان داشت : در بعضی موارد قوانین دست و پا گیر است و باید قوانین مورد بازنگری قرار بگیرد.
حسینی تصریح کرد : بهبود وضعیت و کالبد شهری در برنامه کوتاه مدت، تملک برخی خانه های تاریخی در میان مدت و بازآفرینی بافت تاریخی در 2 نقطه از شهر در بلند مدت از اقدامات انجام شده و برنامه های پیش روی شهرداری است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب