13:45:32 - سه شنبه 1 مه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فاخرترین آثار تاریخی درتپه های 63 هزار ساله «میرک سمنان»
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین-رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت : در شهر سمنان در حدود 357 هکتار بافت تاریخی وجود دارد که در چهار محدوده مجزا شامل سه محله ثلاث و یک محله به عنوان محدوده حصار نادری تعریف شده که آثار فاخری مربوط به دوره قبل و بعد از اسلام در این محلات به چشم می خورد.
به گزارش سمنان لاین حمیدرضا دوست محمدی در میزگرد ایرنا افزود : تپه های 63 هزار ساله میرک در شهر سمنان از فاخرترین آثار تاریخی این شهر است که نشان دهنده شروع شهرنشینی است و در کمتر جایی در کشور چنین روند حرکت تاریخی قابل مشاهده است.


وی شکل گیری بافت تاریخی بریک بستر اجتماعی مبتنی براستفاده از آب را ویژگی های شاخص شهر سمنان برشمرد و افزود: براساس نظام تقسیم آب، آب پخش کن پارا و 6 استخر و هفت محله اصلی دربافت قدیمی شکل گرفته است.
دوست محمدی اظهارکرد : در استان بالغ بر 700 اثر تاریخی ثبت شده وجود دارد که از این تعداد در حدود 350 اثر تپه ها و محوطه های تاریخی هستند.
وی اضافه کرد : در حدود 60 درصد آثار ثبت شده بناهای تاریخی هستند که در حدود 30 درصد بناهای تاریخی در شهر سمنان وجود دارد.
وی تصریح کرد : بر اساس برنامه سوم توسعه بزرگترین بافت تاریخی در استان مربوط به شهر سمنان است.
وی با بیان این که 85 اثر تاریخی شهر سمنان ثبت شده است ، یادآورشد : تعداد بناهای تاریخی شهر که در محدوده شهری هستند بیش از 2 برابر است که هنوز به ثبت نرسیده است.
وی ادامه داد : در محدوده بافت تاریخی میانی 42 هکتار بافت تاریخی ویژه با120 خانه تاریخی وجود دارد.
وی یادآور شد: باید این فرهنگ نهادینه شود تا مردم بدانند که بناهای تاریخی هم می توانند در کنار ساخت وسازهای جدید کاربری عمومی داشته باشند.
به گفته رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان در این شهر 93 اثر تاریخی به ثبت رسیده که 85 اثر در حوزه شهر سمنان قرار گرفته است.
وی گفت: در شهر چهار محوطه ، 14 امامزاده ، 48 آب انبار که 11 تای آن ثبت ملی شده ، 2 آسیاب، 2 بازار و 40 اثر تاریخی پیرامون آن وجود دارد که مبین وزن مذهبی و هنر و ارزش شهر سمنان است که در نوع خود منحصر به فرد است.
وی اضافه کرد : پنج کاروانسرا ، 6 حمام ، 2 مدرسه ، 6 مسجد ، 2 منار تاریخی ، پنج یخچال و یخدان تاریخی ، یک معدن تاریخی و چهار قلعه در نقاط مختلف شهر تنها برخی از آثار ثبت شده مربوط به این شهر است.
وی بیان داشت: بافت تاریخی سمنان به دلیل مردم واری بودن ، هم ساز بودن با اقلیم، احترام به محیط زیست از نگاه کالبدی با ارزش است و از لحاظ معماری دارای ویژگی های شاخص است.
وی اظهارداشت: صبر ، تفکر و برنامه ریزی مبتنی بر فرهنگ کلید واژه حل مشکلات در راهکارهای اجرایی است.
وی از مالکان به عنوان بزرگترین معضلات بافت تاریخی نام برد و یادآور شد : برخی مالکان نه خانه های تاریخی را واگذار می کنند و حتی خودشان هم در مرمت و بازسازی مشارکت نمی کنند.
وی بیان کرد : در زمان حاضر در بحث مالکیت کمبود قوانین وجود دارد و قوانین موجود نیز نیازمند بازنگری هستند.
وی بر ساخت و سازها متناسب با فرهنگ ها تاکید و اضافه کرد : در بحث بافت تاریخی باید از شتابزدگی اجتناب کرد.
وی نادرست بودن سیاست گذاری ها در اعطای تسهیلات برای بافت تاریخی را از دیگر معضلات برشمرد و گفت : قانون ارث، قانون مالکیت، قانون ثبت، قانون استحکام خانه های بوم گردی شکل نگرفتن نگرش تفکر مدیریتی در بحث بافت تاریخی را دیگر معضلات احیا، مرمت و ثبت ملی بافت تاریخی است.
وی فرهنگ سازی را مهمترین عامل حفظ بناهای تاریخی دانست و افزود : در طرح جامع تفضیلی آب پخش کن سمنان به عنوان عنصر مهم با رویکرد گردشگری و برای ثبت جهانی حرفی زده نشده که نشان از ضعف مدیریتی است و باید نگرش و دیدگاه مسوولان درست شود.
وی اضافه کرد: بسترسازی در بخش تاریخی نیازمند اصلاح اندیشه و تغییر نگرش افراد جامعه نسبت به ارزش بافت تاریخی است‌.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. شهروند سمنانی   می 1, 2018  

    با سلام وعرض ادب جباب آقای دوستمحمدی کاش درمورد جرائم تخریب آثار ثبت ملی شده هم مطالبی هم میفرمودید برای مثال عکسالعمل اداره متبوعتان درقبال تخریب ساختمان ثبت ملی شده ژاندارمری سابق سمنان چه بوده وچه اقدامی انجام دادهاید لا اقل برای روشن شدن اذهان شهروندان……..ازبیگیری شما ممنون