13:59:45 - یکشنبه 22 آوریل 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مخالفت نمایندگان باطرح الزام دولت به«توقف!!! مطالعه، اجرا و توسعه طرح‌های انتقال آب»
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – با رایزنی تعدادی از نمایندگان مردم علی الخصوص دکتر احمد همتی نماینده شهرستان های مرکزی استان سمنان صورت گرفت :

مخالفت نمایندگان با دو فوریت طرح الزام دولت به  «توقف مطالعه، اجرا و توسعه طرح‌های انتقال آب»

🔸این رای نمایندگان نشان داد مخالفین انتقال آب خزر و طرح های مشابه درمجلس در اقلیت مطلق قرار دارند

🔴نمایندگان مردم در خانه ملت با دو فوریت طرح الزام دولت به توقف مطالعه، اجرا و توسعه طرح‌های انتقال آب و سدسازی در حوزه‌های آبریز رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌های محلی به مدت ۵ سال مخالفت کردند.

🔸نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 2 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح الزام دولت به توقف مطالعه، اجرا و توسعه طرح‌های انتقال آب و سدسازی در حوزه‌های آبریز رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌های محلی به مدت 5 سال با 49 رأی موافق، 143رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

🔸بر اساس این گزارش در مقدمه طرح دو فوریتی غیرکارشناسی الزام دولت به توقف!!! مطالعه، اجرا و توسعه طرح‌های انتقال آب و …. به مدت 5 سال آمده بود : طی 13 سال اخیر به دلیل اجرا و عملیاتی شدن 6 طرح بزرگ انتقال آب و همچنین سدسازی‌های غیرکارشناسی در حوزه آبریز رودخانه‌ها و تالاب‌ها در دریاچه‌های داخلی مانند دریاچه ارومیه، کارون و کرخه ضمن کاهش شدید آورده رودخانه‌ها و افزایش بازه زمانی خشکسالی‌های مستمر مرگ دو تالاب (موضوع کنوانسیون رامسر)، کاهش نزولات جوی در بی‌سابقه‌ترین شکل ممکن طی 47 سال اخیر (به استناد گزارش وزارت نیرو تا 15 میلی‌متر در زمستان 96)، نابودی هزاران هکتار از زمین‌های زیرکشت انواع محصولات و باغات در کاهش بی‌سابقه تولید محصولات استراتژیک همچون گندم و در نتیجه تخریب و نابودی محیط زیست و شکل‌گیری پدیده‌های مخرب و مرگ آفرین مانند ریزگردها، باران‌های اسیدی، وارونگی هوا و پایداری آنها در یک دهه کنونی شده است.

🔸از سوی دیگر در سایه اجرای طرح‌های انتقال آب، علاوه بر تخریب محیط زیست و نابودی اقتصاد کشاورزی شاهد شکل گیری انواع آسیب‌های اجتماعی و اپیدمی‌های خطرناک در استان‌های متضرر از اجرای طرح‌های انتقال می‌باشیم.

🔸حصر خانگی شهروندان از یک تا 4 روز هفته، تعطیلی مدارس و توقف چرخ صنایع در روزهای خاکی نتیجه خاکباران‌های مستمر ناشی از بی‌آبی و قطع حقابه‌ زمین‌های زراعی، تالاب‌ها و پهنه‌های مرطوب استان‌های آسیب‌پذیر و متضرر است که همگان را به ستوه آورده و متأسفانه طرح‌های اورژانسی مقابله با ریزگردها به دلیل چشم‌پوشی از کانون مشکلات که همان طرح‌های انتقال آب بوده، راه به جایی نبرده است. لذا توقف طرح‌های انتقال آب و سدهای در دست اجراء و مطالعه در راستای رفع نیازهای آبی استان‌های متضرر در حوزه محیط زیست، شرب و کشاورزی تنها راه کنترل پدیده ریزگردها و جلوگیری از نابودی محیط زیست می‌باشد.

🔸گفتنی است در ماده واحده این طرح آمده بود: به استناد بندهای (1)، (5)، (6) و (9) سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع آبی و همچنین بند (20) سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران ابلاغی مورخ 9/4/1394 از سوی مقام معظم رهبری، با توجه به کاهش منابع آبی مورد نیاز تأمین حقابه احیای محیط زیست استان‌های کشور، آب شرب سالم مورد نیاز شهرهای ذی نفع در استان‌های خوزستان متضرر و در راستای جلوگیری از گسترش کانون‌های داخلی تولید ریزگردها در 23 استان که فقط در شرق و غرب اهواز به مساحت 513 هزار هکتار، پیشگیری از افزایش مرگ و میر شهوندان به دلیل گسترش بیماری‌های سرطانی، تنفسی و پوستی از رهگذر پایداری “پدیده ریزگردها”، “آلودگی شدید آب رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌ها”، دولت جمهوری اسلامی موظف می گردد برای مدت 5 سال مطالعه، اجراء و توسعه طرح‌های انتقال آب و هرگونه سدسازی در حوضه آبریز رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌ها را متوقف سازد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب