11:36:42 - شنبه 21 آوریل 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندار؛
انتقال آب از سایر حوزه ها به استان در دستورکارقرارگیرد/کم آبی درسمنان از مرز بحران هم عبور کرد!
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین-استاندار سمنان  با بیان این که مشکل کمبود آب و خشکسالی در کشور بسیار جدی است، گفت : بخش خصوصی و سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای سمنان باید با اتحاد ، راهکارهای پیشنهادی برای کاهش مشکلات بخش آب در این استان را عملیاتی کنند.


به گزارش سمنان لاین ازایرناسید شهاب الدین چاوشی افزود : جلوگیری ازهدررفت آب ناشی از بارش های زمستانی راهکاری دیگر برای کاهش معضل کم‌آبی کشاورزان در استان است و با این اقدام آب پشت سدها ذخیره شده و بخشی از نیاز این بخش به آب تأمین می‌شود.
وی با بیان این که، برای تامین و رفع کمبود آب در استان سمنان در چند سال گذشته نظرات کارشناسی قابل توجهی ارایه شده، اما تاکنون این برنامه ها برای حل مشکلات خشکسالی برای درازمدت کارساز نبوده است،اظهارداشت: در بعضی از استان های کشور با تغییر الگوی مصرف و فرهنگ سازی، بخش قابل توجهی از مشکلات کم‌آبی برطرف شده، اما در سمنان اینطور نبوده است.
وی خاطرنشان کرد: حتی اگر طرح انتقال آب از خزر به زودی کلید بخورد باید مدیریت و فرهنگ سازی مصرف به دلیل خشکسالی و افت محسوس سطح آبهای زیرزمینی سمنان در دستور کار قرار گیرد.
چاوشی با بیان این که، افکارعمومی باید کمبود آب در استان سمنان را درک کنند و اصلاح الگوی مصرف را در اولویت قرار دهند، اضافه کرد: افت 50 درصدی منابع آبی در کشور در سال‌های اخیر نگران کننده بوده و این افت و در استان سمنان 67 درصد است.
وی با بیان این که، فرهنگ سازی مصرف بهینه آب باید در تمام بخش‌ها نهادینه شود، تصریح کرد : بخش کشاورزی که بیشترین سهم آب استان را به خود اختصاص داده باید با اعمال روش‌هایی نوین به کاهش مصرف منجر شود.
چاوشی گفت: تابستان امسال ، کمبود آب در استان تنش آفرین خواهد بود و نتایج بارندگی بر روی اطلاعات بارندگی از ایستگاه‌ها در سال زراعی 97 – 96 بیانگر 74 درصد کاهش بارندگی نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته و 70 درصد کاهش نسبت به میانگین دراز مدت است.
استاندارسمنان ادامه داد: کم آبی در استان سمنان از مرز بحران عبور کرده و برای رفع این معضل باید انتقال آب از سایر حوزه ها به استان و همچنین فرهنگ سازی اصلاح الگوی مصرف در دستور کار قرار گیرد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. m   آوریل 21, 2018  

    برخی از کشاورزی های سنتی که بدون بازده ، بیهوده هستند در مناطق جنوبی سمنان را تعطیل یا ساماندهی کنید ، صدها لیتر آب در زمین های کوچک جهت مقداری سبزی و … ، هیچ توجیهی ندارد ، بجای آب دریا که با واکنش نمایندگان و … شهرهای شمالی در پی خواهد بود ، بهتر است از مناطق شمالی استان از منابع آبی جهت آب شرب بهره گرفت ، سال هاست فقط صحبت از کمبود آب میشه ولی کار با برنامه و هدف بلندمدتی در نظر گرفته نمیشود ، اون قدر چاه زدیم که باعث نشست زمین در مناطق جنوبی شهرها شدیم…