13:50:09 - چهار شنبه 18 آوریل 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آیت الله شاهچراغی ؛
درسفر رییس جمهورطرح انتقال آب خزر به استان مصوب شد اما….
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت : بحران کمبود آب در بخش صنعت، معدن و کشاورزی این استان جدی است و مسوولان با همدلی برای رفع این چالش اقدام کنند.

به گزارش سمنان لاین آیت الله سید محمد شاهچراغی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : یکی از علت های اساسی نبود جمعیت متناسب با وسعت سرزمینی در سمنان کمبود آب است و رونق اقتصادی و کاهش آمار بیکاری در استان در گرو تامین آب پایدار است.
وی اظهارداشت : در چهار سال گذشته اقدامات مطلوبی برای رفع این بحران در استان انجام نشده و در سفر استانی رییس جمهوری به سمنان در سال 95 طرح انتقال آب خزر به استان مصوب شد اما با وجود گذشت بیش از 2 سال از آن سفر، اقدامات قابل توجه ای در این زمینه صورت نگرفته است.
وی خاطرنشان کرد : تعداد قابل توجه ای از واحدهای صنعتی و تولیدی سمنان به دلیل کمبود آب در چند سال گذشته تعطیل شدند و تامین آب پایدار برای جلوگیری ادامه این روند اجتناب ناپذیراست.
شاهچراغی ادامه داد : کمبود آب نباید مانع از اجرای طرح های توسعه ای اقتصادی در سمنان شود و مدیران اجرایی استان کاهش آمار بیکاری و تامین آب پایدار را در اولویت قرار دهند.
وی اضافه کرد : اکنون مناطق مختلف استان گرفتار خشکسالی و کمبود منابع آبی هستند بنابراین باید برای رفع آن چاره ای تدبیر شود.
امام جمعه سمنان بیان داشت : در حدود 30 سال پیش ،در شرایطی که با حفر 13 متر از عمق زمین به آب دسترسی داشتیم امروز باید 300 متر برای رسیدن به آب چاه حفر کنیم و این زنگ خطر و هشداری بزرگ برای منطقه محسوب می‌شود.
وی با بیان این که فرهنگ صحیح مصرف باید در جامعه نهادینه شود، افزود: قبل از هر اقدامی باید مدیریت صحیح مصرف آب در استان با حساسیت بیشتری در دستور کار دستگاه‌های اجرایی و آحاد جامعه قرار گیرد.
در استان سمنان سالانه یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب تولید می شود که به گزارش ایرنا، حدود 87 درصد در بخش کشاورزی، 9 درصد در بخش آشامیدنی و چهار درصد در بخش صنعت و خدمات به مصرف می‌رسد و این استان سالانه با کمبود حدود 150 میلیون مترمکعب آب مواجه است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب