خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/04/10 22:53
شناسه خبر : 26435

چرا اسرائیل به پایگاه تی-۴ سوریه حمله کرد؟

رسانه‌های رژیم صهیونیستی ادعا می‌کنند که هدف از حمله اخیر به سوریه، تضعیف قدرت هوایی محور مقاومت است. صبح روز دوشنبه، اسرائیل به پایگاه هوایی تی-۴ در نزدیکی استان حمص سوریه، حمله کرد که بنا به گفته خبرگزاری فارس، چهار ایرانی در این حمله با نام‌های سید عمار موسوی، مهدی لطفی نیاسر، اکبر زوار جنتی […] ...

چرا اسرائیل به پایگاه تی-۴ سوریه حمله کرد؟
رسانه‌های رژیم صهیونیستی ادعا می‌کنند که هدف از حمله اخیر به سوریه، تضعیف قدرت هوایی محور مقاومت است.
صبح روز دوشنبه، اسرائیل به پایگاه هوایی تی-۴ در نزدیکی استان حمص سوریه، حمله کرد که بنا به گفته خبرگزاری فارس، چهار ایرانی در این حمله با نام‌های سید عمار موسوی، مهدی لطفی نیاسر، اکبر زوار جنتی و مهدی دهقانی شهید شدند.
رسانه‌های اسرائیل، به طور گسترده به این حمله و اهداف آن پرداختند. مقامات رژیم صهیونیستی که همواره علیه حضور ایران در سوریه و “تثبیت” نفوذ آن در این کشور اظهاراتی بیان می‌کنند، این بار هم این حمله را در راستای جلوگیری از تثبیت نفوذ ایران در سوریه ارزیابی کردند.
عاموس یادلین، رئیس دستگاه اطلاعات نظامی سابق اسرائیل و رئیس کنونی انستیتوی مطالعات امنیت ملی، گفته حمله اسرائیل به پایگاه نظامی سوریه، از “یک تمایل برای مقابله با تقویت قابلیت‌های نظامی ایران در سوریه” ناشی می‌شود.
البته تهدیدات مقامات تل‌آویو برای جلوگیری از تثبیت حضور ایران در سوریه چیز جدیدی نیست، این تهدیدات همواره از سوی مقامات رژیم صهیونیستی بیان می‌شود.
بنیامین نتانیاهو، در پی حمله به پایگاه سوریه، در توئیتر خود نوشت: “ما یک اصل ساده و واضح داریم که همواره آن را بیان می‌کنیم، هر کس می‌خواهد به شما آسیب بزند، باید زودتر به آن آسیب بزنید. به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهیم به ما آسیب بزند.”
در زمان حمله به پایگاه تی-۴ ابتدا این گمانه‌زنی مطرح شد که ممکن است آمریکا در پاسخ به حمله ادعایی شیمیایی در سوریه، به این پایگاه حمله کرده است. اما دیری نگذشت که معلوم شد اسرائیل از طریق حریم هوایی لبنان به فردوگاه تی-۴ حمله کرده است. مقامات اسرائیل از تایید یا تکذیب این حمله خودداری کردند. یادلین در گفت‌وگو با روزنامه جروزالم‌پُست مدعی شده که حمله روز گذشته با تقابل استراتژیک ایران و اسرائیل در سوریه مرتبط است.
بنا به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، هدف اساسی اسرائیل حمله به تی-۴، نابود کردن پهپاد‌ها و تجهیزات هوایی است که ادعا می‌شود با ایران مرتبط هستند. در فوریه گذشته، اسرائیل یک پهپاد را در مرز سوریه ساقط و ادعا کرد که این پهپاد ایرانی است. حال، یادلین به جروزالم‌پست گفته، این پهپاد از پایگاه تی-۴ پرواز کرده بود.
در همین رابطه، روزنامه هاآرتص در یادداشتی مدعی شد که حمله اسرائیل به پایگاه سوری، “تلاشی برای محدود کردن قدرت هوایی ایران” بود.
روزنامه یادیعوت آحرونوت نیز در گزارشی که در وبگاه عربی ۲۱ ترجمه شده، همین روایت را تکرار کرده است. آحرونوت مدعی شده که هدف حمله به تی-۴، نابود ساختن پهپاد‌های ایران بود. این روزنامه هم، این روایت یادلین را تکرار کرده که پهپادی که اسرائیل در ۱۰ فوریه گذشته سرنگون کرد، از همین پایگاه پرواز کرده بود. سرنگونی این پهپاد برای اسرائیل گران تمام شد به طوری که نیرو‌های سوری، یک جنگنده اف-۱۶ اسرائیل را سرنگون کردند.