13:32:52 - شنبه 7 آوریل 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتقال آب خزر؛ تنها راه نجات «استان سمنان»
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – استان سمنان با کمبود 143 میلیون مترمکعبی آب در سال مواجه است، انتقال آب خزر تنها راه برون ‌رفت از بحران کم آبی در این استان بیش از 700 هزار نفری است.

به گزارش سمنان لاین ازایرنااستان سمنان در بخش های مختلف دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است که به خاطر کمبود آب، شکوفا نشده است و به همین دلیل 13 دشت از 26 دشت استان ممنوعه بوده و سهم آب های زیرزمینی از تامین آب در استان بیش از 70 تا 80 درصد است در شرایطی که اگر این میزان 40 درصد باشد بحران محسوب می شود در حالی که سرانه مصرف آب در سمنان نسبت به کشور کمتر است.
به گفته کارشناسان، انتقال آب خزر به استان سمنان طرحی جامع و کاربردی برای حیات دوباره و رفع قطعی و کمبود آب آشامیدنی این استان است.
انتقال آب خزر به سمنان در سفر یک روزه دکتر روحانی در فروردین 95 در قالب سفرهای استانی به سمنان تصویب شد.

به گزارش سمنان لاین نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی  با تاکید بر این که، بحران کم‌آبی به‌شدت استان سمنان را تهدید می‌کند، گفت: انتقال آب تنها راه برون‌رفت از این بحران محسوب می‌شود.
ابوالفضل حسن بیگی افزود: کشورهای آمریکا و چین و حتی روسیه انتقال آب را اجرا کردند و خطری اقلیم آن‌ها را تهدید نمی‌کند و بحران کم‌آبی به‌شدت استان سمنان را تهدید می‌کند و ما باید به این رویه پایان دهیم.
وی اظهارداشت: بیش از هشت کیلومتر طرح انتقال آب در چین و 2هزار کیلومتر در آمریکا اجراشده و تأثیری در اقلیم آن کشورها نگذاشته و باید به طرح انتقال آب خزر توجه بیشتری داشت.
وی خاطرنشان کرد : انتقال آب دریای خزر می‌تواند وضعیت اقتصادی استان سمنان و استان‌های همجوار را متحول کند و باید این طرح برای کاهش آثار مخرب خشکسالی در دستور کار قرارداد.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسوولان محیط ‌زیست معتقدند با انتقال آب از دریای خزر مشکلات زیادی در بخش محیط‌ زیست ایجاد می‌شود و که امیدواریم این مسایل با حضور کارشناسان امر مورد بررسی قرار گیرد.حسن بیگی با بیان این که، ناچار به انتقال آب به استان سمنان هستیم، یادآور شد : برخی سنگ‌اندازی‌ها در اجرای طرح انتقال آب به استان صورت می‌گیرد اما باید در نظر داشت که با انتقال آب می‌توان اقتصاد را نیز متحول کرد.

شایان ذکراست سازمان محیط زیست کشور بعنوان متولی مسائل زیست محیطی کشور چندی پیش رسما اعلام کرد که انتقال آب خزر هیچگونه مشکل زیست محیطی درپی نخواهدداشت و بیان این موضوع توسط آقای حسن بیگی کمی جای تعجب دارد!

قابل توجه است دکتراحمدهمتی نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی درگفتگویی خبری تاکیدکرد؛ طرح انتقال آب خزر به سمنان با اراده دولت تدبیر و امید انجام می شود و این طرح اکنون در مراحل برآورد مصرف و نحوه اجرا قرار دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب