15:59:21 - چهار شنبه 28 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اقامت گردشگران در سمنان 20 درصد افزایش یافت
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین- برنامه ریزی همه جانبه با محوریت ایجاد تنوع در محصولات گردشگری و ارایه هدفمند خدمات در تعطیلات نوروزی باعث افزایش 20 درصدی اقامت مسافران در استان سمنان شده است.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، در دولت تدبیر و امید، محور قرار گرفتن گردشگری به عنوان محور توسعه اقتصادی استان ، فرصتی فراهم کرد تا با بهره گیری از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، ادبیات گردشگری در سمنان متحول و به یک مطالبه عمومی در موقعیت‌های مختلف تبدیل شود.
اکنون گردشگری در برنامه ریزی های کلان استان سمنان از حالت ساده به یک مطالبه جدی تبدیل شده، به طوری که این سرمایه گذاری اکنون به چهار هزار میلیارد ریال رسیده و طرح های اجرایی این حوزه در مجموع به طور متوسط 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
ظرفیت های توسعه گردشگری در استان بر مبنای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی، می تواند با برنامه ریزی اساسی به یکی از بازوهای مهم اشتغالزایی و افزایش تولید ناخالص تبدیل شود زیرا توسعه گردشگری استان زمینه ساز توسعه گردشگری کشور است.
استان سمنان دارای 62 مرکز اقامتی شامل 10 هتل، 2 هتل آپارتمان، پنج مهمان‌پذیر، 34 اقامتگاه بوم گردی، هفت خانه مسافر، یک متل و سه مجتمع، محوطه و مجموعه گردشگری است و در تعطیلات نوروز 96 در مجموع 475 هزار و 967 گردشگر از استان سمنان دیدن کردند که رشد 71 درصدی نسبت به سال 95 داشت و افزایش اقامت در نوروز 97 به عنوان هدفگذاری اصلی برنامه های فرهنگی این استان تعیین شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : اقامت گردشگران در استان از ابتدای طرح نوروزی تا ششم فروردین نسبت به سال گذشته حدود 20 درصد افزایش یافت.
محمد جهانشاهی افزود : افزایش اقامت گردشگران به ویژه در اقامتگاه های رسمی استان به عنوان محور برنامه های نوروزی به میزان قابل توجهی تاکنون محقق شده است.
وی بیان کرد: از ابتدای طرح خدمات سفر از 25 اسفند 96 تا ششم فروردین 97 استان سمنان میزبان بیش از 2 میلیون و 700 هزار گردشگر از نقاط مختلف کشور بوده است.
وی گفت : روز ششم فروردین 97 حدود 300 هزار نفر در استان سمنان اقامت داشتند یعنی بیش از 10 درصد مسافران ورودی به استان در شهرهای مختلف اقامت کردند، از سوی دیگر، ماندگاری گردشگران در فضای اقامتی و مدارس استان به حدود یک و نیم شب افزایش یافته است.
به گفته وی بر اساس آمارها ورود مسافران به استان سمنان از 25 اسفند 96 تا ششم فروردین 97 نیز حدود هشت درصد افزایش یافته است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان ، بیشترین افزایش اقامت مسافران نوروزی در این استان را در اقامتگاه های بوم‌گردی و هتل ها قابل توجه دانست و خاطرنشان کرد: بخشی از برنامه های ستاد خدمات سفر استان طرح های انگیزشی برای اقامت بیشتر مسافران با درنظر گرفتن جوایز ویژه بود که تا پایان فروردین ادامه دارد و با همکاری بیشتر با تورهای گردشگری تهران، پس از طرح نوروزی در برنامه ریزی‌ها قرار دارد.
جهانشاهی با اشاره به هدفگذاری ایجاد فضای شور و نشاط از طریق برنامه های فرهنگی، اجرای موسیقی و برنامه های شبانه در قالب نوروزگاه ها در تعطیلات نوروزی 97 در شهرهای مختلف استان ، بیان کرد: اجرای این برنامه ها علاوه بر جذابیت برای گردشگران، رضایت شهروندان بومی استان را به همراه داشته است.
وی ادامه داد: ایجاد بازارچه های صنایع دستی تولیدی در 220 غرفه در نقاط مختلف استان با هدف ارایه تولیدات بومی و همچنین برپایی 18 چادر عشایری در مسیرهای اصلی با هدف معرفی ظرفیت های مختلف استان دیگر اقدامات ویژه نوروز 97 بود.
وی یادآور شد: از روز 25 اسفند 96 تا ششم فروردین 97 حدود 700 ساعت برنامه های متنوع نوروزگاه و جشن های شبانه اجرا شده که باعث رضایت گردشگران و مرم بومی استان شده است و در شب میلاد حضرت علی(ع) نیز برنامه جشن مفصلی در سراسر استان پیش بینی شده است.
جهانشاهی ادامه داد : در همین مدت، حدود 750 هزار بازدید از 150 جاذبه تاریخی، فرهنگی، مذهبی و دست ساز شامل نمایشگاه و آثار تاریخی ثبت شده است و به منظور ارتقای کیفیت خدمات تاکنون 485 مورد بازدید تیم های نظارتی در بخش های تاسیسات گردشگری، اصناف، بهداشت و درمان، بازرسی و تعزیرات، از مراکز خدماتی انجام شده است.
وی، تنوع در محصولات گردشگری و ارایه هدفمند خدمات را اصلی ترین رویکرد برنامه های ستاد خدمات سفر استان ذکر و اضافه کرد: بر اساس کلیات ارزیابی، بیش از 92 درصد مسافران و گردشگران نوروزی از خدمات سفر در استان رضایت داشتند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان بیان داشت : بیشترین نارضایتی مسافران و گردشگران از زیرساخت های بهداشتی بین راهی بود، روزانه حدود 250 هزار مسافر مهمان استان بوده‌اند و باید برای پراکندگی و شرایط بهداشتی این زیرساخت ها در دور دوم سفرهای نوروزی تلاش بیشتری انجام شود.
این استان دارای 94 مرکز اقامتی شامل 12 هتل، 2 هتل آپارتمان، پنج مهمانپذیر ، 43 اقامتگاه بوم گردی، 26خانه مسافر، یک متل و پنج مجتمع اقامتی، محوطه و مجموعه گردشگری است و این واحدها دارای یکهزار و 309 تخت برای اقامت گردشگران است و ظرفیت اقامتی رسمی در استان سمنان بیش از 2 هزار نفر شب است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب