19:47:14 - جمعه 23 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
«مهدی شهر» مجموعه ای از تاریخ و فرهنگ و طبیعت
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – شهرستان مهدی شهر با مجموعه از تاریخ و فرهنگ و مناظر طبیعی زیبا با بزرگترین باغ گردوی جهان و آب و هوای مناسب سفری با خاطرات جاودانه در اذهان مسافران و گردشگران نقش می بندد.

این شهرستان از سمت جنوب به شهرستان سمنان، از سمت شمال به شهرستان ساری (استان مازندران) ، از سمت غرب به شهرستان فیروزکوه(تهران)و از سمت مشرق به شهرستان دامغان(سمنان) محدود گشته است.
به گزارش سمنان لاین از ایرنا شهر زیبا و خنک شهمیرزاد که از جمله شهر های شهرستان مهدی شهر است که در تابستان هر سال هزاران گردشگررو به دیدن مناظر زیبا و درختان سر به فلم کشیده این شهر می کشاند.
محوطه باستانی خرند در 31 کیلومتری شمال شرق شهر شهمیرزاد از توابع شهرستان مهدی شهر (منطقه پرور)قرار گرفته است، این مکان باستانی در اواخر هزاره دوم قبل از میلاد و اوایل هزاره اول قبل از میلاد مورد سکونت قرار گرفته است.


از سوغات و صنایع دستی این شهرستان به انواع لبنیات، گردو، قالی بافی، نمد مالی، گلیم و جاجیم بافی اشاره کرد.
در راه رسیدن به مسیر مهدی شهر می توانید از ‘درجزین’ هم بازدید کنید ، درختان انار درجزین بسیار معروف هستند.
غار دربند: دربند منطقه سرسبز کوچکی است که در حدفاصل 2کیلومتری مسیر مهدی شهر به شهمیرزاد واقع شده و مهم ترین قابلیت گردشگری آن، آب و هوای مطبوع، طبیعت بکر و غار دربند است.
اما اگر هوس غارنوردی کرده اید، سری به غار دربند بزنید. این غار با 140 میلیون سال عمر دومین غار آهکی بزرگ در ایران است.
در ادامه مسیر و در مهدیشهر می توانید از درخت گردوی کمان رستم، موزه عشایر ایل سنگسر، امامزاده قاسم زیارت و کافر قلعه بازدید کنید. اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید، هتل دربند نیز در نزدیکی شما قرار دارد.
شهمیرزاد، بزرگترین باغ گردوی جهان : شهمیرزاد از شهرهای زیبا و خنک شهرستان مهدیشهر است، این شهر دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و محصولات متنوع کشاورزی و … است. پس از طی شش کیلومتر به سمت شمال مهدیشهر، به شهمیرزاد می رسید. «بزرگ ترین باغ گردوی جهان» با وسعت 700 هکتار نیز در این شهر واقع شده است. باغ گردو در هفت کیلومتری شمال مهدیشهر واقع شده است.
منطقه حفاظت شده پرور: پروردر 46 کیلومتری شمال مهدیشهر واقع شده که به عنوان منطقه حفاظت شده پرور شناخته شده است. در این منطقه می توانید جنگل های زیبای اورَس (سرو کوهی)، مراتع سر سبز تنوع بی نظیر حیات وحش را مشاهده کنید.
امامزاده سید تاج الدین،حمام وگورستان پرور از مهم ترین آثار تاریخی این روستا است و از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به عشایر و ییلاقات آن اشاره کرد. امکان اسکان نیز در روستای پرور فراهم است.
کاخ ملاده(خانه ابراهیم خان): روستای ملاده از توابع شهرستان مهدی شهر در 55 کیلومتری شمال شهمیرزاد واقع شده است و از جاده اصلی نیز 24 کیلومتر فاصله دارد.
برای دسترسی به این روستا از شهمیرزاد به سمت فولاد محله و ساری حرکت کنید، پس از طی حدود 40 کیلومتر و قبل از روستای رسم رودبار ، جاده آسفالته مشخصی که در ابتدای آن تابلویی نصب شده به سمت شمال از جاده اصلی منشعب می شود. مسیر را ادامه داده و پس از عبور از روستاهای پرور ، کولیم ، تلاجیم ، تمام ، فینسک و شلی به روستای ملاده می رسید.
یکی از جاذبه های تاریخی این روستا، خانه ابراهیم خان است.این مجموعه شامل دو عمارت است که شامل خانه ابراهیم خان و قراولخانه یا عمارت کلاه فرنگی است. همه روزه امکان بازدید از این خانه از 9 صبح تا 9 شب موجود است.
به گزارش سمنان لاین خبر خوب اینکه امکان اسکان و اقامت در این عمارت قاجاری فراهم است.
فینسک: فینسک در 56 کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد و در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است .فصل های بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به فینسک است.برای رسیدن به این جنگل، پس از طی 40 کیلومتر و قبل از روستای رسم رودبار، در سمت چپ جاده، جاده آسفالته مشخصی وجود دارد که در ابتدای آن تابلوی بزرگی نصب شده که فاصله روستاها را از ابتدای جاده نمایش می دهد. به سمت این جاده پیچیده و به سمت فینسک حرکت کنید. فاصله فینسک از ابتدای جاده حدود 14 کیلومتر است. خبر خوش این که تعدادی خانه محلی روستائیان به عنوان اقامت بوم گردی برای اسکان و اقامت شما در این روستا وجود دارد.
جنگل رودبارک: اگر حال و هوای رفتن به منطقه ای جنگلی و بکر را دارید، در ادامه مسیر خود، حتما سری به جنگل رودبارک بزنید. جنگل رودبارک در مسیر راه شهمیرزاد به فولادمحله و در84 کیلومتری شمال مهدیشهر قرار دارد. رودبارک همجوار با منطقه حفاظت شده پرور است. در رودبارک حواستان به کل ،خرس قهوه ای، بز و پرندگانی نظیر کبک،قرقی و عقاب و کرکس باشد.

بر چسب ها: ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب