15:32:32 - یکشنبه 11 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پاسخ غیرمستقیم مشاوراستاندار به سمنان لاین / وامّا چند نکته…
کانال تلگرام سمنان لاین

روز گذشته در دربخش دیدگاه سمنان لاین مطلبی تحت عنوان «آقای چاووشی ؛استان سمنان فقط یک شهرستان خاص نیست! »درخصوص سفرهای متعدد استاندارمحترم به یک شهرستان خاص منتشر شد که بازتاب وسیعی درشبکه های اجتماعی داشت.

لذا مشاور محترم استاندار را برآن داشته  تلویحا پاسخی بر این انتقاد داشته باشند که ضمن انتشار کامل آن در پایان توجه ایشان ومخاطبان محترم  را به چند نکته جلب خواهیم کرد!

نویسند؛ حمیدرضا خدایی راد/مشاوراستاندارسمنان

مبنای عدالت و معیار توزیع امکانات؟
سفرهای استاندار و چند نکته

یادداشتی از دکتر حمیدرضا خدایی راد

⭕️ دلیل اصلی این یادداشت به نکته ای برمی گردد که استاندار سمنان در معارفه خود در تاریخ1396/10/16 بیان کرد: ” من همه مردم استان سمنان را به یک چشم نگاه خواهم کرد”. و این نکته بعدها بارها از زبان وی طرح شد.
طی این مدت چاوشی در حالی که در مرکز استان مستقر بوده و روزانه در مراسم و جلسات مختلفی در مرکز حضور می یابد و با افراد مختلفی دیدار و گفتگو می کند در عین حال 3بار به شاهرود و بسطام، 4 بار به گرمسار، 2 بار به آرادان، 2 بار به دامغان، 2 بار به سرخه، 2 بار به مهدیشهر، 1 بار به میامی، 1 بار به شهمیرزاد و 1 بار هم به بیارجمند سفر کرده اند و برنامه ریزی های مختلفی نیز برای سایر نقاط استان در دستور کار قرار دارد که قطعا انجام خواهد شد.
آیا این تعداد سفر در این مدت کوتاه، تحقق مفهوم ” یک چشم” استاندار نیست؟
چاوشی در این سفرها که با همراهی مدیران کل استان و سایر مقامات مربوطه انجام گرفته است در جلسات و مراسم مختلف این شهرها بخصوص شورای اداری آنها شرکت کرده و از نزدیک در جریان اوضاع مناطق مختلف استان قرار گرفته است.
با این حال، این تلاش های از نظر کارشناسی قابل توجه استاندار برای برخی به هر دلیلی راضی کننده نبوده و با علامت سوال به آنها نگریسته اند.
اما سوال اینست که مبنای عدالت و معیار توزیع امکانات و.. در جامعه و البته در استان سمنان چه چیزی باید باشد؟ ضمن اینکه مساوات الزاما منجر به عدالت نمی شود و منطقه ای ممکن است با یک بار مشکل حل شود و در منطقه ای دیگر مقتضیات به گونه ای دیگر باشد.
در سیاستگذاری ها و توزیع امکانات،مبنای مهم و قابل اتکا نه برج و باروی شهرها و روستاها و مرکزیت و غیر مرکزیت یک نقطه و شهر بلکه ” میزان جمعیت ” و تعداد ” انسان ” هایی است که در آنها سکونت دارند . بر مبنای جمعیت، یک روستا به بخش و شهر تبدیل می شود بر مبنای تعداد جمعیت، بیمارستان، کتابخانه و سایر امکانات مستقر می شوند.
فلسفه آمار نفوس و مسکن در کشور که هر پنج سال یک بار انجام می گیرد تلاش برای انطباق امکانات با جمعیت بوده و غیر از این هم معیار دیگری قابل تصور نیست.
آیا مبنای بازدیدهای مقامات و سفرهای یک مقام نظارت و هماهنگ کننده همچون استاندار غیر از این می تواند باشد؟
چگونه می توان از حساسیت های منطقه ای و علایق خاص محدود به یک شهر و منطقه و رقابت های کور فراتر رفت و به نفس عدالت رسید؟ آیا استاندار باید ملاحظات کارشناسی و عقلانی را کنار بگذارد و خود را با این حساسیت ها منطبق کند یا اینکه چنین نگرش ها و حساسیت ها تن به معیارهای عقلی و کارشناسانه بدهند؟
جای سوال اینجاست که افرادی که چنین تشکیک ها و علامت سوال هایی را طرح می کنند چگونه به انسان، منافع ملی، مشکلات جامعه، منافع و مصالح ” عمومی ” استان و البته به مفاهیمی چون عدالت و پیشرفت فکر می کنند؟
باید یک نکته را تذکر داد اینکه سنگ پایه پیشرفت یک جامعه و از جمله یک استان نه صرفا به مقامات و مسوولان آن بلکه به نحوه نگرش انسان های ساکن در آن برمی گردد و حال که فرصت و روحیه مناسبی از زمان استقرار استاندار جدید مهیا شده و نگرش عموم مردم استان نسبت به این فرصت قابل توجه است لذا برخی دوستان نیز با بازنگری مجدد نگرش های خود و تعمق مجدد در بسیاری از مفاهیم و ذهنیات خویشتن، نه فرایند فرصت سوزی بلکه فرصت سازی را پیشه خود کنند و به این شعر سهراب سپهری هم اندکی فکر کنند:
چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.

سمنان لاین – جناب دکتر خدایی که ارادت و محبت کارکنان این رسانه به خودتان را مطلع میباشید توجه شما را در مطلب صادقانه ای که مرقوم فرموده اید به چند نکته کوتاه جلب می کنیم:

به درستی فرموده اید ؛

«در سیاستگذاری ها و توزیع امکانات،مبنای مهم و قابل اتکا نه برج و باروی شهرها و روستاها و مرکزیت و غیر مرکزیت یک نقطه و شهر بلکه ” میزان جمعیت ” و تعداد ” انسان ” هایی است که در آنها سکونت دارند . بر مبنای جمعیت، یک روستا به بخش و شهر تبدیل می شود بر مبنای تعداد جمعیت، بیمارستان، کتابخانه و سایر امکانات مستقر می شوند…»

توقع مردم اینست که با هدایت شما و بدستور استاندارمحترم  بدون هیچگونه پیش قضاوتی بررسی شود  بین دو دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود بر اساس همان پارامتری که بدرستی اشاره کرده اید-جمعیت- در توزیع امکانات درمانی و بیمارستانی درتقسیم وظایف این دودانشگاه چه اتفاقی افتاده است!

چراباید یک دانشگاه علوم پزشکی تمام امکانات را دریک شهر متمرکز کند و نهایتا مرکزاستان پاسخگوی کمبود  و فقدان کمترین خدمات درمانی در شرق استان باشد؟

آقای خدایی عزیز؛ بپرسید چگونه 12 دستگاه دیالیز وارداستان شد و همگی به همان شهرستان که اکنون به دفاع از ایشان پرداخته اید منتقل شد در حالیکه بیماران در مرکزاستان باید جهت دیالیز به شهرهای اطراف می رفتند.

آقای خدایی عزیز؛ از توزیع بودجه و امکانات پارک علم وفناوری استان مستقر در شاهرود در سطح استان اطلاع دارید؟ بعیدمی دانیم دراین مدت کوتاه وسفرهای متعدد، فرصت این کار را داشته اید.

این موارد دراستان ما بسیاراست ولی حیف است از بودجه حرف بزنیم و به توزیع آن دراستان اشاره ای نکنیم.

آقای خدایی عزیز؛ اگر توزیع امکانات و… با جمعیت است آیا توزیع بودجه و اعتبارات برمبنای جمعیت نیست؟ لطفا نگاهی به اعتبارات سال های گذشته و حال و آینده استان بیندازید و ببینید شهرسمنان علیرغم برخی اشکالات و شعبده بازی ها در سرشماری95 ، با بیشترین جمعیت درسطح استان در کجای اعتبارات استان سمنان قراردارد؟

درپایان ضمن سپاسگزاری از جنابعالی بدلیل اصل پاسخگویی که قابل تقدیراست ،  بهتراست همه ما اندکی به این شعر سهراب سپهری هم  بیندیشیم که می گوید:

پیله ات را بگشا….تو به اندازه پروانه شدن زیبایی !

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. رحيم   آوریل 10, 2018  

  با سلام، اي كاش در ميان اين همه غوغا اشاره‌اي هم به درصد بيكاري جوانان هم مي‌فرموديد، در حالي كه مركز استان به دليل رانت بالا به جهت وجود ادارات كل به مقصد هموطنان شهرهاي استانهاي همجوار جهت اشتغال به كار شده و از نرخ بالاي بيكاري فارغ است، ساير شهرستانهاي استان خصوصا شهرستانهاي شرقي با مشكل بيكاري بالا دست و پنجه نرم مي‌كنند

 2. سهروند سمننی   مارس 11, 2018  

  باسلام همانطورکه قبلااشاره شد سمنان شده باراندازاستان کهدرآخرنه بودجهای برای سمنان میماند نهکارهای انجام شده ای اون از ساختمانهای اداری شهرستان که اکثرا با وجودساختمانهای آنچنانی استان کمتین کیفیت رادارند مثل نیروی انتظامی نیرو(برق)ثبت راه وترابری راه آهن باآن زیرگذرش وامثالهم دیگر مسئله ورودی ناتمام شهر که ازتمام شهرهای استان عقب مانده فرودگاه آنچنانی مثلا مرکز استان البته بیشتر اینهابرمیگردد به تلاش وپیگیری نماینده گانشهر ومسئولین شهری که همیشه عقبیم وحق گرفتنیست که ما کسی رانداریم ونداشتیم که واقعا پیگیر باشد

 3. فوادیان. دامغان   مارس 11, 2018  

  به عنوان یک هم استانی از رسانه وزین سمنان لاین سپاسگزارم. به آقای خدایی بفرمایید از حرف حق مردم شهرستانها عصبانی نشوند. نمی خواهم بگم فقط دامغان. ولی بقیه شهرستانها هم مردم استان سمنانند. اگر قرار بود به شاهرود بروند که استاندار محترم خیلی زیاد رفتند بهتر بود یک سری هم به ما می زدند.

 4. به چاووشی   مارس 11, 2018  

  خدایی عزیز : بگو ببینم استاندار برای مرکز استان چه کرده؟ فرودگاه چی شد؟ ورودی خروجی مرکز استان چی شد؟ منطقه ویژه اقتصادی ما چی شد؟ بیمارستان سوانح و سوختگی ما چی شد؟ پل رها شده شهرک صنعتی ما چی شد؟ سد فینسک ما چی شد؟ طبق قانون انتقال ادارات کل به مرکز استان چی شد؟ زیرگذر راه آهن و پل راه آهن خیراباد چی شد؟ و…. باز هم‌میگی مساوات؟ بازم میگی عدالت؟

 5. فرزاد   مارس 11, 2018  

  مشاور استاندار!!!

 6. از آرادان   مارس 11, 2018  

  دم هر کی گرم که حرف حق را به استاندار زده.سفر استاندار فقط شده شاهرود. چاوشی آرادان یادت نره.

 7. مرتضی   مارس 11, 2018  

  آقای خدایی به نظر می رسد استاندار بدور از منطق دچار احساسات و یا بیم هوچی گریهای شرق استان شده اند که ….. ضمنا اگر بسطام و میامی رفته اند انصافا بفرمایید هدف این مناطق بوده اند یا فقط شاهرود،

 8. شهروی   مارس 11, 2018  

  چقدر ما سمنانیها بدبختیم که یک آدم غیر بومی نااشنا به استان در مقابل مرکز استان می ایستد. آقای دکتر همتی نماینده محترم برای شما متاسفیم.

 9. حسین   مارس 11, 2018  

  درود به سمنان لاین عزیز که با جوابیه دقیقتون ظلم های وارده بر مظلوم ترین مرکز استانی در ایران را یادآور شده و تلاش در جهت بهبود این شرایط دارید.
  خواهشمندم استانداری سمنان دقیقا بر مبنای استدلال صحیح مشاور استاندار،عدالت را رعایت کرده و مراکز راه رو که اون شهرستان به ناحق از مرکز استان… کرده است را به مرکز استان بازگردانید.

  • ناشناس   مارس 12, 2018  

   باش تا صبح دولتت بدمد