12:55:07 - شنبه 10 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
با واگذاری خانه های تاریخی به بخش خصوصی؛
ظرفيت اقامتی شهر سمنان افزايش می‌ یابد
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – نماینده و ناظر صندوق احیاء در استان سمنان گفت: اين استان با 23 بنای تاریخی در فهرست واگذاری به بخش خصوصی، بیشترین تعداد بنای قابل واگذاری و بهره‌برداری توسط بخش خصوصی در کشور را به خود اختصاص داده است.

هانی رستگاران در حاشیه بازدید کارشناسان صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از روند مرمت خانه‌های تاریخی سمنان افزود: تا كنون 6 بنای تاریخی در استان سمنان از طريق ظرفيت قانوني صندوق احيا به بخش خصوصي واگذار شده است.

وي ادامه داد: اين تعداد شامل کاروانسرای شاه عباسی ده نمک واقع در شهرستان آرادان، کاروانسرای شاه عباسی دامغان واقع در شهرستان دامغان، کاروانسرای شاه عباسی میاندشت واقع در شهرستان میامی، خانه رجبی (بادگیر خانه کلانتر) ، خانه طاهری و خانه محمدیه (تدین) واقع در شهرستان سمنان است.

نماینده و ناظر صندوق احیاء در استان سمنان همچنين گفت: مرمت خانه تاریخی طاهریان سمنان تا نیمه اول سال آینده نهایی می‌شود، این خانه تاریخی توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در حال مرمت و ساماندهی است.

رستگاران گفت: خانه طاهریان پس از پایان مرمت و احیاء، با وجود ١٠ اتاق، تبدیل به مرکز اقامتی می شود و ظرفيت اقامت شهر سمنان را افزايش می‌دهد.

وی خانه طاهریان از یادگاران دوره قاجاریه است و در سمنان، محله اسفنجان، نزدیک خیابان ابوذر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۱۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نماینده و ناظر صندوق احیاء در استان سمنان با اشاره به بازدید از خانه تاریخی کلانتر سمنان نیز گفت: پرونده مرمت و احيا مجموعه خانه رجبي( بادگير خانه كلانتر) بسته شد و اين پروژه را مي‌توان به عنوان يك طرح موفق در حوزه احيا بناهاي تاريخي معرفی کرد كه در حال حاضر در حال بهره برداري است و مورد استقبال هم استانی‌ها، گردشگران و دوستداران مواريث فرهنگي قرار گرفته است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. m   مارس 10, 2018  

    اقدامات انجام شده در حوزه گردشگری طی دو سه سال اخیر به نسبت گذشته بهتره بوده ولی کافی نیست ، با توجه به قابلیت های ممتاز و تاریخی سمنــــــــــــان می بایست زیرساختهای گردشگری توسعه بیشتری پیدا کند ، معرفی امامزاده یحیی ع ( برادر بزرگوار امام رضا ع )،امامزاده علی بن جعفر ع ، امامزاده اشرف و علویان با بناهای زیبای آن ، مقبره پیغمبران سام و لام نبی در منطقه شمالی و خوش آب و هوای سمنــــــان ، آب گرم سمنـــــــــــان ( بنا به تحقیقات علمی نمونه مشابه با ویژگی این آبگرم در کشور فرانسه وجود دارد ، که در درمان های درد مفاصل و … کاربرد دارد ) مسجد جامع با مناره زیبای آن ، مسجد امام ره ، حمام پهنه و بازار و آب پخش کن ، آسیاب و آب انبارهای مختلف و ….. آثار ارزشمند ی که نیازمند معرفی و حمایت مسئولان می باشد. آثار ارزشند زیادی که کمتر مورد توجه واقع شدند که اداره میراث فرهنگی باید با مالکان محترم این آثار به تعاملات لازم جهت هویت و تاریخ سمنان بپردازد : میتوان به قلعه زیبای سارو ، گاراژ کلانتر با معماری منحصر به فرد که در حال تخریب است ( خ امام شرقی ) ، امارت فامیلی ( خ منوچهری ابتدای کوچه کارمندان ) و … اشاره نمود .