20:03:23 - سه شنبه 6 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رویت4 یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – رئیس پارک ملی توران از مشاهده چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی در محدوده این پارک ملی خبر داد و گفت: یک یوز ماده به همراه سه توله آن روز گذشته توسط محیط‌بانان حین گشت‌های روزانه مشاهده و تصویربرداری شده است.

به گزارش سمنان لاین احمد رادمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان اظهار کرد: یوزهای مشاهده شده به فاصله کمی از شکار رویت شدند چرا که سر و صورت خونی آنها در فیلم نشان از این دارد که تازه از لاشه یک شکار استفاده کردند.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون 14 مورد مشاهده یوزپلنگ در مجموعه توران ثبت شده تصریح کرد: در مجموع این 14 مورد 31 قلاده یوز در محدوده پارک ملی توران تصویربرداری شده است.

رئیس پارک ملی توران با بیان اینکه در 6 مورد از این 14 مورد مشاهده یوزها به‌صورت مستقیم و از سوی محیط‌بانان صورت گرفته خاطرنشان کرد: در هشت مورد نیز مشاهدات از طریق ثبت تصویر دوربین‌های تله‌ای کاشته شده در برخی نقاط سطح پارک توران انجام شده است.

رادمان در پاسخ به این پرسش  که آیا یوزپلنگ‌های تصویربرداری شده هر کدام یک یوز جداگانه هستند یا ممکن است برخی از آنها در چند مرحله تصویربرداری شده باشد اظهار کرد: متاسفانه در این زمینه کاری صورت نگرفته و احتمال اینکه برخی از یوزهای تصویربرداری شده در چند مورد مشاهده شده باشند، بسیار بالا است.

وی در پاسخ به پرسش در خصوص جمعیت تقریبی یوزها در ایران و خصوصا پارک ملی توران گفت: هیچکدام از آمار اعلام شده در خصوص گوشتخوران و خصوصا جمعیت یوزپلنک‌ها درست و دقیق نیست و معمولا آمار تقریبی بر پایه حدس و گمان اعلام می‌کنند.

رئیس پارک ملی توران با اشاره به اینکه برخی کارشناسان جمعیت یوزها در ایران بین 50 تا 70قلاده ارزیابی می‌کنند گفت: این آمار قابل اعتنا نیست اما امیدواریم که این میزان یوز در زیستگاه‌های کشور زیست داشته باشد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. سمنانی   مارس 10, 2018  

    پارک ملی توران استان سمنـــــــــــان ( توران بیارجمند ) ، چاره داشته باشید نام دریای خزر را از آن خودتان میکنید ، پس …

  2. شاهرودی   مارس 7, 2018  

    پارک ملی توران شاهرود اینو همیشه یادت باشه