خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/03/05 13:37
شناسه خبر : 25982

فرونشست زمین‌ درسمنان به خطوط ریلی رسید!/علت مشخص و راهکارمسئولین…

فرونشست زمین‌ در استان سمنان سمنان لاین – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: وضعیت فرونشت‌ها در این استان هر سال وخیم‌تر از سال‌های قبل می‌شود. به گزارش سمنان لاین علی‌نقی حیدریان در پاسخ به پرسش خبرنگارایسنا در خصوص آخرین وضعیت فرونشست‌ها در استان اظهار کرد: متاسفانه پدیده فرونشست زمین‌ در استان سمنان […] ...

فرونشست زمین‌ در استان سمنان

سمنان لاین – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: وضعیت فرونشت‌ها در این استان هر سال وخیم‌تر از سال‌های قبل می‌شود.

به گزارش سمنان لاین علی‌نقی حیدریان در پاسخ به پرسش خبرنگارایسنا در خصوص آخرین وضعیت فرونشست‌ها در استان اظهار کرد: متاسفانه پدیده فرونشست زمین‌ در استان سمنان روز به‌روز بیشتر می‌شود.

وی مهمترین دلیل وقوع این پدیده را خالی شدن سفره‌های زیرزمینی از آب و افت آب‌های زیرزمینی برشمرد و افزود: از آنجا که اتفاق مهمی در سفره‌های آبی دشت‌های استان نیفتاده پدیده فرونشست زمین نیز همچنان ادامه دارد.

(سمنان لاین ؛به این ترتیب عامل و علت این فرونشست ها برای مسئولین کاملا روشن است اما آیا راهکار آنهم برای متولیان امر مشخص شده ؟

آیا مسئولان غیربومی آب منطقه ای استان این موارد را پیگیری می کنند یا برنامه ی مشخصی برای تامین آب ارائه کرده اند تا بازهم ازسفره‌های خالی شده ی زیرزمینی علی الخصوص در شهرستان های مرکزی استان آب بیرون کشیده نشود ؟)

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در پاسخ به پرسشی در خصوص مهمترین مناطق درگیر این پدیده گفت: فرونشست‌ها تنها محدود به یک نقطه استان نیست اما در نقاطی مثل جنوب وادی السلام به سمت شهرستان سرخه و صوفی‌آباد، در جاده نظامی و روستای اعلا، در مناطقی از شهرستان دامغان و…نیز شاهد این پدیده هستیم.

وی با بیان اینکه چند دستگاه متولی این امر هستند ادامه داد: وظیفه منابع طبیعی بحث آبخیزداری در سرشاخه‌ها است و کمتر به مناطق جنوبی که این فرونشست‌ها در آن اتفاق افتاده ورود پیدا می‌کند.

حیدریان از تشکیل یک کمیته برای بررسی معضل فرونشست‌ها در استانداری سمنان خبر داد و افزود: همه دستگاه‌های متولی و از جمله منابع طبیعی استان نیز در این کمیته عضویت دارند.

وی اضافه کرد: مهمترین ماموریت و دغدغه این کمیته کند کردن روند فرونشست‌ها است که امیدواریم که با برنامه‌هایی که اجرایی می‌کند بتواند این روند را حداقل کندتر کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از تهدید خطوط ریلی از طریق این فرونشست‌ها خبر داد و خاطرنشان کرد: مهمترین دغدغه ما در بحث فرونشست‌ها خطر بزرگی است که ریل راه‌آهن را تهدید می‌کند و در صورت بروز حادثه‌ای در این بخش، عواقب ناخوشایندی خواهد داشت.