23:09:09 - یکشنبه 4 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حسن بیگی؛
اقدام خلاف قانون کمیسیون تلفیق درمخالفت با مطالعه انتقال آب خزر دنیا را مات و مبهوت کرد
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین –  ابوالفضل حسن بیکی در نشست علنی امروز (یکشنبه 13 اسفند) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تقدیر از مردم حوزه انتخابیه اش به دلیل حضور گرم و پرشور در راهپیمایی 22 بهمن گفت: مردم دامغان پاسخ دندان شکنی به یاوه گویی های ترامپ دادند.

به گزارش سمنان لاین از خانه ملت ، رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی کشور بحران آب است، افزود: وضعیت بحران آب از منظر و نگاه ملی، حاکمیتی و امنیتی که مورد بررسی قرار گیرد، اصل 45 قانون اساسی انفال، ثروت های عمومی، دریاچه ها، دریاها و رودخانه ها را در اختیار دولت اسلامی قرار می دهد و اصل 48 قانون اساسی تاکید می کند که تمامی منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی بدون تبعیض باید میان استان های کشور استفاده شود.

وی ادامه داد: ماده یک قانون توزیع عادلانه آب مصوب مجلس شورای اسلامی تاکید می کند که حکومت اسلامی باید براساس مصالح عامه از آب های موجود کشور بهره برداری کند و بند (ج) ماده 29 این قانون تاکید می کند که وزارت نیرو موظف است به بررسی و مطالعه تمامی آب های کشور بپردازد.

حسن بیكي با بیان اینکه کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای خزر از طریق آب شیرین کن از این منابع استفاده می کنند، یادآور شد: بنابراین هرگونه مانع تراشی برای استفاده هموطنان از این آب ها یک خودتحریمی است، چرا که در حال حاضر در خلیج فارس، عربستان سعودی بالغ بر 5 میلیارد مترمکعب، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان بالغ بر 3 میلیارد مترمکعب و عربستان برای سال های آینده بالغ بر 7 هزار میلیارد مترمکعب برنامه ریزی دارد، اما ما حتی یک قطره از این آب ها و منابع خدادادی استفاده نکرده ایم.

وی افزود: ما معتقدیم که در استفاده از منابع طبیعی از جمله آب دریاها باید مصالح زیست محیطی رعایت شود و با ورود ایران به جرگه کشورهای استفاده کننده آب دریاها، راحت تر می توانیم کشورهای دیگر را مجاب کنیم که استانداردهای زیست محیطی را رعایت کنند، کما اینکه سال ها مطالعات علمی در سازمان محیط زیست، استفاده از این آب ها از جمله دریای خزر را تایید کرده است که باید در این رابطه از آقای کلانتری رئیس سازمان محیط زیست تشکر کرد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حجم دریای خزر 88 هزار میلیارد مترمکعب است که به دریای سیاه و دریای آزاد راه دارد، ادامه داد: شیب تند دریای خزر به سمت ایران است و عمق آن در سمت ایران حدود 1100 متر و در شمال این دریاچه تنها 15 متر است که این فرصت خوبی است که بدون نگرانی از کم شدن حجم آن و بدون بازگشت پساب حاصل از تصفیه آب از این منبع خدادادی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه استفاده علمی از آب دریاها و آب های زیرزمینی به انتقال آب به ویژه در حوزه هایی که کاهش شدید دارند، نیاز دارد، اظهار داشت: انتقال آب از تنش های منطقه ای می کاهد و سبب حفظ منابع آبی منطقه شده و می توان در مصارف صنعتی، شرب و کشاورزی و دیگر مصارف از این مسیر برنامه ریزی کرد و از این منبع خدادادی استفاده کرد.

حسن بیكی با بیان اینکه هزینه انتقال آب دریای خزر با توجه به EC آن که یک سوم آب خلیج فارس و دریای عمان است و فاصله کم آن حدود 30 درصد هزینه انتقال آب دریای عمان و خلیج فارس است، افزود: با توجه به استفاده 3 کشور حاشیه خزر، ما نیز باید یکی از گزینه های کشورها از نظر تامین منابع پایدار آب باشیم.

رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس تبصره 2 ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی پیشنهادات مربوط به حوزه انتخابیه اعضای کمیسیون تلفیق برای ایجاد ردیف جدید یا افزایش اعتبارات یا تغییر عنوان طرح در کمیسیون تلفیق بودجه ممنوع است، اما متاسفانه باید گفت که 9 عضو کمیسیون تلفیق از نمایندگان استان های شمالی هستند و خلاف قانون انجام داده اند و نسبت به مطالعه آب دریای خزر تصمیمی گرفته اند که دنیا مات و مبهوت مانده است، چرا که در دنیا هیچکس برای مطالعه و پژوهش راه را نمی بندد و یقیناً باید گفت که اعضای تلفیق قانون اساسی را رعایت نکرده اند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. مهدی   مارس 7, 2018  

  چقدر احساس وظیفه کردی ، تا حالا کجابودی، فقط درود بر سمنان ، سمنان سمنان سمنان

 2. m   مارس 5, 2018  

  اگر دامغان مشکل آب نداشت باز هم این نگاه ملی وجود داشت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟آیا واقعاً عده ای که تا دیروز به فکر تغییر نام سمنـــــــــــــــــــان بودند حالا دلسوز شده اند؟؟؟؟ (( زنده باد سمنــــــــــــــــان )) متاسفانه موضوع انتقال آب سوژه ای داغ ، شده تا عده ای گاهاً به آن بپردازند ، و نمایندگان استان های شمالی شدیداً با آن مقابله کنند ، و انتقال آب دریای خزر بعید به نظر میرسد ، تا زمانیکه نگاه جزیره ای و قبیله ای و … ورود به مجلس … هست این طرح های کلان بی نتیجه است (( زنده باد سمنــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــان ))

 3. سمنان همشهری .   مارس 4, 2018  

  درود برنماینده شجاع دامغان …

 4. شهروی   مارس 4, 2018  

  آفرین آقای حسن بیگی عزیز. ما مردم استان سمنان همین را از شما می خواهیم. رفع مشکلات مردم که اصلی ترین آن آب است نه تغییر نام استان که ..‌.