12:48:17 - شنبه 3 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آب منطقه ای سمنان و فقدان برنامه مشخص برای مرکزاستان!
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین _ همانطور که  بارها تکرار کرده ایم و مجددا ملاحظه خواهید کرد مدیرمحترم آب منطقه ای استان سمنان پس از چندسال حضور درسمنان متاسفانه هیچ برنامه ای برای تامین آب در مرکزاستان بعنوان تنها شهرستان فاقد منابع آبی پایدار در استان، ارائه نکرده اند.

حیدریان رئیس آب منطقه ای استان سمنان و خاموشی معاون شاهرودی ایشان

سمنان لاین بزودی مجموعه ای از اقداماتی که سالهاست وعده اجرای آن داده شده و متاسفانه مسئولین محترم قدم از قدم برنداشته اند را ارائه خواهدکرد!

واما اصل خبر و تکرار مکررات…

سمنان لاین _کاهش 78 درصدی بارندگی در سال 96 در مقایسه با مدت مشابه سال 95 در سمنان، چالش کم آبی در این استان را شدت بخشیده است که به تاکید کارشناسان برای تامین این نیاز اساسی منطقه باید تدابیر ویژه ای از سوی مسوولان کشوری اتخاذ شود.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، براساس برآورد کارشناسان تا سال 1420، استان سمنان از خشکسالی آسیب جدی خواهد دید به طوری که اکنون برای تولید آب در سمنان باید 300 متر عمق زمین را حفاری کرد در حالی که در 20‌ سال گذشته این رقم حدود 50 متر بود.
اگرچه تاکنون به گفته برخی از مسوولان اقدامات عملی برای رفع معضل آب در سمنان انجام نشده است در شرایط کنونی باید برنامه های تولید آب در استان سمنان عملیاتی شود تا دغدغه های موجود کاهش یابد.
کسری مخزن آب زیرزمینی در استان سمنان اکنون به 143 میلیون متر مکعب در سال رسید و عواملی نظیر خشکسالی، اضافه برداشت‌های مستمر چاه‌های عمیق، باعث شده است، یعنی به نوعی عامل اصلی برهم خوردن تعادل چرخه تغذیه و برداشت آب در حقیقت، بی‌توجهی به مساله مدیریت منابع آب در طول سال ها بوده است.
به گفته کارشناسان سطح آب زیرزمینی در چند سال گذشته می بایست در سمنان افزایش می یافت، به دلیل کاهش بارش های سال های متمادی، همچنان به افت خود ادامه داده و پیامدهای جبران ناپذیر بحران آب مانند شور شدن آب، نشست زمین و ایجاد شکافها در سطح دشتها، پدیده بیابانزایی به خاطر کاهش منابع زیرزمینی در دست ها و سایر مشکلات زیست محیطی را به همراه دارد.
علاوه بر این موضوع چالش کمبود آب توسعه شهرها و رشد صنایع در این استان را با مشکل مواجه کرده و مانع اصلی در اجرای برنامه های اقتصادی و طرح های توسعه ای در این استان است.
در استان سمنان حدود یک میلیارد و250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که 87 درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشامیدنی مصرف می شود.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان بیش از 700 هزار نفری سمنان 160 لیتر و کمتر از میانگین کشوری است.
همچنین کاهش نزولات جوی در سال 96 بر میزان بحران آبی در سمنان افزوده به طوری که به گفته کارشناسان، بارش باران در استان در سال 96 در مقایسه با مدت بلند مدت 30 ساله 19.3 دهم درصد کاهش یافت.
در سال 96 در سمنان به طور متوسط 40 میلی متر بارش باران ثبت شد که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 78 درصد کاهش یافته است.
به گزارس سمنان لاین در این ارتباط، ایرج حیدریان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان با بیان این که 78 درصد میزان بارندگی در استان در مقایسه با سال 95، کاهش پیدا کرده است، گفت: 44 درصد آب موجود در رودخانه‌های استان بر اثر کاهش نزولات جوی خشک‌شده است.
وی بابیان اینکه 44 درصد آب موجود در رودخانه‌های استان سمنان تنها در یکسال اخیر خشک‌شده است، افزود: مشکل کمبود آبی تنها مختص به استان سمنان نیست در همه جای کشور این معضل وجود دارد که بافرهنگ سازی و تشریح کمبود منابع آبی برای عموم ، می توان مردم را به استفاده صحیح از آب ترغیب کرد.
وی کاهش نزولات جوی و بارندگی را یکی از عواملی دانست که به پدیده خشکسالی دامن می زند و گفت: طبق آمارها با کاهش 78 درصدی بارندگی طی سال جاری مواجه هستیم.
به گفته وی، حجم تولید آب در رودخانه های استان سمنان در سال 95 حدود300 میلیون مترمکعب بوده که اکنون به کمتر از 140 میلیون متر مکعب رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان خاطرنشان کرد: حجم سد مخزنی شهید شاهچراغی دامغان با افت 60 درصدی روبرو است، این سد مخزنی 20 میلیون متر مکعب گنجایش دارد اما این میزان به دلایل متعدد نظیر کاهش نزولات جوی و برداشت‌های بی‌رویه تنها از 12 درصد حجم خود ،آب دارد.
حیدریان بابیان اینکه مصرف آب در بخش کشاورزی استان سمنان 87درصد است، تصریح کرد: با توجه به کمبود منابع آبی این مهم می‌طلبد تا به سمت تغییر الگوی کشت و مدیریت صحیح و افزایش بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی حرکت کنیم که خوشبختانه در این راستا اقدامات خوبی در استان انجام‌شده است.
وی افزود: کاهش نزولات جوی، برداشت‌های غیرمجاز و حفر چاه بی‌رویه باعث شد تا امروز با پدیده خشکسالی دست و پنجه نرم کنیم و اگر برای حل آن چاره‌اندیشی صورت نگیرد به طور یقین در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد، بنابراین باید به سمت فرهنگ‌سازی و استفاده از نحوه مدیریت صحیح آب گام برداریم!!!

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. شهروند سمنانی   مارس 3, 2018  

    سمنان شده بارانداز استان بمحض رسیدن بودجه وبرنامه همه چی تقسیم وبه اقصی نقاط استان ارسال میشود. وبمرحمت مسئولین دلسوز چیزی برایمرکز استان نمیماند. جز یه مشت آمار وارقام وبدنامی ودلسوزان بومی هم که دیر بیدار میشوند

  2. m   مارس 3, 2018  

    طرح های انتقال آب در بلند مدت برای سمنـــــــــان متناسب با جمعیت و حوزه جغرافیایی سمنــــان در نظر گرفته نشده است ، عدم برنامه ریزی و نگاه جامع به مشکلات آب شرب ضعیف بوده ، تامین آب از طریق احداث سد ملاده و.. در میان مدت نیز فراموش شده ، چرا همسایگان شمالی دریای خزر ، با منطق ، عقل و علم روز از آب دریا بهره میبرند ولی در کشور ما همه چی عکس ماجراست ؟؟ چرا ؟؟ کشور ما فقط باید بهره بردار گاز و نفت دریاست؟؟؟ عده ای فقط با به بن بست کشیدن و انتقال بین حوزه ای آب به فلات مرکزی ایران ، سعی در تعصبات کورکورانه و پوچ دارند؟؟ اگر واقعاً به فکـــــــــــــــــــــــــــــــــر محیط زیســــــــــــــــــــت هستید؟ چرا فکری برای الودگی ها و زباله های دریا ( سواحل ساری ، بابلسر را مشاهده فرمائید ) پساب کارخانه ها وآلودگی رودخانه ها ، قطع درختان جنگل و انباشت زباله های در جنگل ؟؟ آیا برای این ها برنامه اصولی داشته اید تا نسل های آینده هم بتوانند از دریا و جنگل سالم بهره ببرند یا فقط انتقال آب به استان سمنـــــــان مشکلات زیست محیطی و سیاسی داشت…