10:54:28 - چهار شنبه 21 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دکترسماکوش:
بزرگترین گردهمایی مؤلفین استان سمنان برگزار می‌شود
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان از قرار گرفتن سه روستای استان سمنان در بین 40روستای دوستدار کتاب کشور خبر داد و گفت: روستاهای فرومد، مومن‌آباد و لاسجرد سه روستای استان هستند که به واسطه برخورداری از زیرساخت‌های لازم در شمار 40 روستای برتر کشور قرار گرفتند.

به گزارش سمنان لاین ، نورعلی غلامحسین‌نیا سماکوش  با اعلام این خبر اظهار کرد: امسال 1300روستای کشور در چهارمین دوره روستاهای دوستدار کتاب شرکت داشتند که سهم استان سمنان 6روستا بوده که سه روستای آن به 40روستای برتر و مرحله نیمه‌نهایی چهارمین دوره راه یافتند.

وی از وجود 22 کتابخانه روستایی در استان سمنان خبر داد و افزود: 19باب از این کتابخانه‌ها نهادی و سه باب آن مشارکتی هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان از برنامه‌ریزی این اداره کل برای برگزاری بزرگترین گردهمایی مؤلفین، نویسندگان و خادمان فرهنگ مکتوب خبر داد و تصریح کرد: بزرگترین گردهمایی مؤلفین، نویسندگان و خادمان فرهنگ مکتوب بزودی با هدف تجلیل از مؤلفین و اهل قلم بومی استان و همچنین خادمان عرصه فرهنگ مکتوب و از جمله کتابفروشان، ناشران و کتابداران استان برگزار خواهد شد.

وی از دعوت بیش از 150 نویسنده و خادم کتاب استان برای حضور در این گردهمایی خبر داد و گفت: همزمان با این گردهمایی یک دوره آموزشی با هدف بررسی رابطه بین آسیب‌های اجتماعی و مطالعه مفید و نقش نویسندگان و اهل قلم در بهبود این شرایط برگزار خواهد شد.

سماکوش با بیان اینکه بیش از 750 مولف و نویسنده بومی استان شناسایی شدند خاطرنشان کرد: قرار است درگردهمایی مؤلفین، نویسندگان و خادمان فرهنگ مکتوب استان سمنان، 24 نویسنده و خادم کتاب تجلیل شوند.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان و دبیر انجمن کتابخانه‌های عمومی استان از افزایش اعضای کتابخانه‌های عمومی استان خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 4000 عضو جدید جذب کتابخانه‌های عمومی استان شدند.

وی یادآوری کرد: در حال حاضر اعضای کتابخانه‌های عمومسی استان از مرز 57 هزار عضو نیز گذشته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان از برگزاری بیش از 650 نشست کتابخانه‌ای در سال‌جاری در این اداره کل خبر داد و اضافه کرد: برگزاری 467 مسابقه فرهنگی، 290 نشست مطالعاتی، 280 نشست ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و…از دیگر فعالیت‌های این اداره کل است.

سماکوش از اهدا بیش از 310 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان خبر داد و افزود: استان سمنان از نظر اهدا کتاب حائز رتبه نخست کشور شده است.

وی در بخش دیگری با اشاره به سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری‌ها به انتقاد از عدم پرداخت کامل این سهم پرداخت و گفت: پرداخت کامل این سهم به اداره کل کتابخانه‌ عمومی استان سبب می‌شود که این اداره کل بتواند خدمات مطلوب‌تری ارائه دهد اما متاسفانه عدم پرداخت کامل این سهم به اداره کل کتابخانه‌ عمومی سبب می‌شود که این سهم از طریق خزانه برداشت شود که بازگشت آن به استان به سختی صورت می‌گیرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سهم این اداره کل از نیم درصد شهرداری‌ها در سال 96را حدود دو میلیارد تومان برشمرد و افزود: از سهم یک میلیارد و 995 میلیون تومانی این اداره کل از درآمد شهرداری‌ها از ابتدای سال تاکنون تنها 400میلیون تومان پرداخت شده و یک میلیارد و 595 میلیون تومان آن هنوز پرداخت نشده است.

وی از رشد 5درصدی پرداخت سهم نیم درصدی شهرداری‌ها در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته 382 میلیون تومان از این سهم پرداخت شد و مابقی آن از طریق خزانه برداشت شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب