12:33:36 - دوشنبه 12 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مواظب باشیم آب را گِل نکنیم…./به قلم دکتراحمدهمتی
کانال تلگرام سمنان لاین

 

 

سمنان لاین – شایان ذکراست هفته ی پیش نماینده یکی از شهرستان های استان سمنان با نادیده گرفتن اولویت های استان مطلبی درخصوص تغییر نام استان مطرح کرد که با واکنش ها و مخالفت های بسیاری در مردم استان و مسئولین عالی رتبه استان از جمله حضرت آیت الله شاهچراغی نماینده معززولی فقیه دراستان سمنان مواجه شد با این جمله ی ماندگار : « اگر نام استان اصفهان،تهران، یزد و… تغییر کرد نام «استان سمنان» نیز تغییر خواهد کرد»

لذا  بازنشر مطلب ذیل درسمنان لاین در راستای اطلاع رسانی صورت می گیرد.

سرمقاله بیست و پنجمین شماره هفته نامه بیان مردم باعنوان اولویت‌های استان سمنان

به قلم دکتراحمدهمتی ؛

 

استان سمنان با مساحت حدود نودوهشت هزار کیلومتر مربع به‌عنوان ششمین استان پهناور و از نظر حجم و تنوع معادن پنجمین است. از نظر موقعیت جغرافیایی هم به‌عنوان چهارراه طلایی و استراتژیک مطرح است. وضعیت نیروی انسانی استان هم بسیار مناسب بوده به‌طوری‌که سه برابر متوسط کشوری به نسبت جمعیت، استاد دانشگاه و دانشجو دارد. این شاخص‌ها و ده‌ها شاخص ممتاز دیگر برای استان‌مان، فرصت مناسبی را ایجاد کرده است که نباید از آن غافل بود و در صورت استفاده از این فرصت‌ها می‌توانیم شاهد جهش خوبی در مسیر رشد و توسعه‌ی استان باشیم.

در اینجا هدف پرداختن به شاخص‌های استان نیست بلکه بیشتر می‌خواهیم به اولویت‌های آن اشاره نمائیم و البته اولویت‌ها را شهروندان عزیز و البته نمایندگان محترم آنها می‌دانند بنابراین، اشاره به اولویت‌ها برای تسریع در عملیاتی شدن آنهاست. یکی از اولویت‌های استان با توجه به وسعت آن و تردد میلیون‌ها مسافر و هزاران تُن بار، جاده‌ها و سیستم ریلی است.

البته در مورد جاده‌ها اقدامات خوبی انجام شده و آزادراه حرم تا حرم قطعه گرمسار به سمنان و همین‌طور چهار بانده شدن مسیر فیروزکوه به سمنان و یا مسیر دامغان به معلمان و گرمسار به فیروزکوه و مانند این‌ها نمونه‌هایی از اقداماتی هستند که در حال انجام است.

در مورد سیستم ریلی هم، راه‌اندازی قطار حومه‌ای تهران به گرمسار که در آینده به سمنان متصل می‌شود و همین‌طور عقد قرارداد با شرکت‌های چینی برای قطار برقی تهران-مشهد از آن جمله‌اند.

در مورد حمل و نقل هوایی هم فرودگاه شاهرود و در آینده‌ی نزدیک فرودگاه سمنان می‌توانند تحول خوبی را برای استان‌مان به همراه داشته باشند.

اولویت دیگر، مسئله‌ی اشتغال است که اگرچه این استان به‌عنوان کمترین درصد بیکاری در کشور معرفی شده است ولی ظرفیت‌ها و زمینه‌هایی که وجود دارند باید منتهی به این شود که نه تنها در استان بیکار نداشته باشیم، بلکه از استان‌های دیگر کشورمان هم برای شغل به این‌ استان مهاجرت نمایند که این موضوع با توجه به زمینه‌هایی که برای راه‌اندازی برخی از کارخانجات ایجاد شده و فعال کردن بخش کشاورزی، دور از دسترس نیست. مورد دیگر گردشگری است که با توجه به تنوع اقلیمی و تکثر آثار تاریخی متعدد و حتی جذب گردشگران سلامت، می‌تواند زمینه‌ی رونق گردشگری را در استان فراهم نماید.
اولویت دیگر که شاید بهترین اولویت و پیش‌نیاز همه اولویت‌ها است، مسئله‌ی آب است. بدون وجود آب قطعاً طرح‌ها و اقدامات برای توسعه به ثمر نخواهد نشست. بنابراین باید مطالعات متعدد و متنوع برای تأمین آب به‌طور جدی در دستور کار باشد و همه راهکارهای ممکن برای تأمین آب را برای همه‌ی نقاط کشور از جمله استان سمنان مورد نظر قرار داد. چرا که تأمین آب هم یک موضوع حاکمیتی و هم یک مسئله‌ی امنیتی برای کشورمان است و در رابطه با پدافند غیرعامل هم می‌تواند مهم‌ترین نقش را داشته باشد.
برای عملیاتی شدن این اولویت‌ها همه باید دست در دست هم دهیم و تلاش خود را مضاعف کنیم تا از فرصت‌های موجود به خوبی استفاده نمائیم. در این میان پرداختن به حواشی و عنوان کردن مطالبی که جز تنش و تفرقه، نتیجه‌ای برای استان‌مان ندارد یعنی فرصت‌سوزی و حرکت کردن بر خلاف مسیر توسعه و پیشرفت استان و در نتیجه مانعی برای پیشرفت کشور است.

در واقع ندانستن و فراموش کردن اولویت‌ها یا ناشی از هوای نفس است و یا نشناختن موقعیت‌ها و فرصت‌ها! و یا …
مواظب باشیم آب را گِل نکنیم…

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب