خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/02/10 22:40
شناسه خبر : 25425

افتتاح مرکز مانیتورینگ یگان حفاظت از آثار تاریخی در سمنان

(تصویر فوق اسکلت مادری جوانمرگ با جنینی در شکم از هزاره ی دوم پیش از میلاد  یافت شد و همانطور سالم و دست نخورده در محفظه ای شیشه ای در مهمترین بخش موزه یعنی یکی از غرفه های متصل به صحن اصلی گرمابه حضرت(موزه پهنه) سمنان نگهداری می شود. هدف از قرار دادن آن در موزه، […] ...

(تصویر فوق اسکلت مادری جوانمرگ با جنینی در شکم از هزاره ی دوم پیش از میلاد  یافت شد و همانطور سالم و دست نخورده در محفظه ای شیشه ای در مهمترین بخش موزه یعنی یکی از غرفه های متصل به صحن اصلی گرمابه حضرت(موزه پهنه) سمنان نگهداری می شود. هدف از قرار دادن آن در موزه، شنایی مردم با شیوه ی تدفین در هزاره دوم پیش از میلاد در فلات مرکزی ایران بوده است.

اسکلتی منحصر به فرد که سالم ترین اسکلت باقی مانده در ایران است. مادر سنی در حدود ۱۷ تا ۲۰ داشته که به علت کوچکی لگن در حین زایمان جان خود را از دست داده و جنین از سمت پا  از شکم مادر خارج شده است)

سمنان لاین – فرمانده یگان حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان از افتتاح مرکز مانیتورینگ یگان حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان در دهه فجر امسال خبرداد. 

به گزارش سمنان لاین ،سرهنگ محمدرضا افضلی بااعلام این خبر، افزود: این مرکز با هدف افزایش حفاظت از موزه‌ها و آثار تاریخی استان سمنان راه اندازی شده است و جاذبه‌های مهم استان به صورت آن لاین رصد می‌شوند.

وی راه‌اندازی این مرکز را در کاهش میزان تخلف در آثار تاریخی از جمله حفاری غیرمجاز، تخریب آثار و … موثر دانست و گفت: در مرحله نخست، تجهیزات مورد نیاز برای رصد شبانه‌روزی مخزن اداره کل و موزه پهنه سمنان فراهم شد و به زودی 12 اثر تاریخی و موزه فعال سایر شهرستان‌های استان نیز تحت پوشش این مرکز قرار می‌گیرند.

فرمانده یگان حفاظت از آثار تاریخی استان افزود: اتصال آثار تاریخی امامزادگان دارای دوربین به مرکز مانیتورینگ نیز در دستور انجام است.

افضلی، رصد شبانه‌روزی آثار تاریخی و استحکام بخشی و ارتقاء امنیت محل‌های نگهداری اشیای تاریخی استان را از جمله فعالیت‌های مهم انجام شده توسط یگان حفاظت استان سمنان در سالجاری عنوان کرد.

وی گفت: با هدف افزایش توان عملیاتی کارکنان یگان حفاظت، کار ساخت و تجهیز اسلحه خانه یگان حفاظت مطابق با استاندارهای لازم نیز انجام شده است.

فرمانده یگان حفاظت از آثار تاریخی استان سمنان گفت: علاقمندان به حفاظت و صیانت از آثار تاریخی استان سمنان می‌توانند هرگونه تخلف، تعرض، تخریب یا حفاری غیرمجاز علیه آثار تاریخی را به شماره 31705 سامانه خبری یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان اعلام کنند .

استان سمنان دارای بیش از یک هزار اثر تاریخی شناسایی شده است که تمامی این آثار نیاز به مراقبت و حفاظت با مشارکت عموم شهروندان دارند.