15:03:59 - پنجشنبه 8 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دکترهمتی؛ لزوم مطرح شدن نام و نشان «لبنیات مهدیشهر»/استاندار؛تقویت معیشت واقتصاد عشایر
کانال تلگرام سمنان لاین

استاندار سمنان گفت: تقویت معیشت و اقتصاد عشایر یکی از مهمترین مسیرهای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، سیدشهاب الدین چاوشی روز پنجشنبه در گردهمایی سران ایلات وطوایف عشایر استان در سازمان جهاد کشاورزی سمنان، افزود: دولت تدبیر وامید ایجاد اشتغال و اقتصاد پایدار برای عشایر و روستاییان را در دستور کار خود قرار داده است.
وی با بیان این که غیورمردان عشایر قشری هستند که نقش خود را در تولید و بهره‌برداری به خوبی ایفا می کنند، بیان کرد: عشایر استان سمنان با جمعیت 14 هزار و 436 نفری حدود 2.8 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند.
وی ادامه داد : سرانه دام استان 330 راس است و این آمار نشاندهنده آن است به ازای هر پنج نفر 16 راس دام بین عشایر استان سمنان وجود دارد .
استاندار سمنان، با بیان اینکه برای بهره وری مطلوب از تولیدات عشایر مانند گوشت و لبنیات باید به فرآوری محصولات توجه ویژه شود، خاطرنشان کرد : آمار گویای آن است میانگین با سوادی عشایر استان سمنان 72 درصد است و باید تلاش شود باسوادی در عشایر استان به 10 درصد برسد.
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی نیز در این گردهمایی گفت: اعتبارات خوبی برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در بخش عشایری و روستایی در دولت تدبیر و امید در نظر گرفته شده است.
احمد همتی افزود : عشایر و روستاییان با ارایه طرح کارشناسی و سند زمین و ملک روستایی به عنوان ضمانت بانکی می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : باید برای مطرح شدن نام و نشان گوشت و لبنیات مهدیشهر اقدامات اجرایی انجام شود تا مکان صادرات آن به دیگر استان ها و خارج از کشور فراهم شود.
با حضور سید ابوالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری 2 طرح عمرانی و اقتصادی در روستاهای سمنان شامل 65 واحد مسکونی در روستای حسن آباد با 30 میلیارد ریال و خانه بهداشت روستای رکن آباد با نام شهید عبدالجواد خیرخواهان با 2 میلیارد و 400 میلیون ریال اعتبار آغاز شد و از چند طرح مجتمع کشاورزی و پرورش پرورش شتر مرغ بازدید کرد.
عشایر استان با داشتن بیش از یک میلیون راس دام سبک، سالانه 9 هزار و 300 تن گوشت قرمز به ارزش بیش از سه هزار و 600 میلیارد ریال تولید می کنند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب