22:21:45 - دوشنبه 5 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خرید آب دریای خزر از ترکمنستان!!!/ آب دریای خودمان را هم از کشوربیگانه واردکنیم
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – رئیس کمیته امنیت آب مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجا که ۱۷ استان مرکزی کشور با خشکسالی مواجه هستند و نیاز مبرم به آب دارند، جهت تامین آب مجبور هستیم به هرشکل ممکن اقدامات لازم را انجام دهیم.

به گزارش سمنان لاین ابوالفضل حسن بیگی در گفتگو با  مهر اظهار داشت: بر اساس مطالعه و نیازمندی ضروری، این استان ها حداقل نیازمند ۳۰ میلیارد متر مکعب آب است، لذا از طرق مختلف از جمله آب شیرین کن از سواحل دریای خزر و خلیج فارس و سواحل مکران اقدامی ضروری و حیاتی است.

وی افزود: با توجه به نیاز شدید این مناطق به آب مجبور هستیم از خارج از کشور نیز آب خریداری کنیم، لذا در کمیته امنیت آب مجلس شورای اسلامی شرکت های بزرگی پیشنهاد خرید آب از کشورهای همسایه را مطرح کردند که می توان به کشور ترکمنستان!!! اشاره كرد که آمادگی خود را اعلام کرده است تا در سواحل دریای خزر با ایجاد کارخانه آب شیرین و از طریق خط لوله به استان خراسان شمالی و از آن طریق به استان های سمنان، قم، خراسان های شمالی و جنوبی آب برساند که با انتقال آب می توانیم این مناطق را از خطر کوچ اجباری جمعیت جلوگیری کنیم.

نکته جالب ماجرا اینجاست که به احتمال زیاد کشور ترکمنستان کاملا در شیرین سازی آب دریای خزر مسائل زیست محیطی را رعایت می کند!!! و نگرانی آن 500 استادمحترمی که بیشتر آنها حتی نمی دانند چه متنی را امضا کرده اند برطرف خواهدشد!!! با این تفاوت که اختیار مصرف آب خودمان را هم به کشور بیگانه سپرده ایم که واقعا این خود تحریمی مایه ی بسی تاسف است و انتظار می رود شورایعالی امنیت ملی کشور در اینخصوص ورود کرده و جلوی اقدامات برخی افراد بعضا با نگاه منطقه ای و قومی در استان مازندران را بگیرد

حسن بیكي به پیشنهاد دوم راجع به بحث تامین آب پرداخت و اظهار داشت: پیشنهاد دوم نیز از سوی کشور آذربایجان مطرح شده که این موضوع نیز در دست بررسی است و از آنجایی که فلات مرکزی در آینده به کانون بحرانی زیست محیطی مخصوصا گرد و غبار تبدیل خواهد شد و از طرفی خشکسالی ها به کوچ اجباری مردم می انجامد چاره ای نداریم جز اينكه از کشورهای همسایه نیز آب خریداری کنیم.

رئیس کمیته امنیت آب مجلس تصریح کرد: پیشنهاد سوم نیز مطرح گردیده که از آب ژرف می توان جهت تامین آب شرب استفاده نمود، البته در این خصوص شرکت های بزرگی مخالف هستند و استدلال آنان بر آن است كه کشور عربستان بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار جهت خرید سلاح از آمریکا دلار هزینه می کند چرا در بحث آب های ژرف اقدامی نمی کند؟

وی تصریح کرد: براساس مطالعات بین المللی اکنون آب های ژرف اقتصادی نیست، لذا ما با هیچ مطالعه ای مخالفت نداریم لكن پیش بینی می کنیم این موضوع پوست خربزه اي زیر پاي ایران است.

حسن بیگی خاطر نشان کرد: اکنون دسترسی به آب شیرین بهتر از همه گزینه ها بوده و اقتصادی تر است، لذا همانگونه که 4 کشور حاشیه دریای خزر که بالغ بر 50 درصد دریا متعلق به آنهاست در حال استفاده می باشند، باید زمان را مغتنم شمرده و از این مهم استفاده کنیم.

نماینده مردم دامغان در مجلس گفت: در حال حاضر آمارها نشان میدهد که طی 16 سال گذشته سالانه معادل 200 میلیارد متر مکعب کاهش نزولات آسمانی داریم و برای تامین این کمبود باید از روش های استفاده بهینه از آب موجود و مهار آب های خارج از دسترس و بارور کردن ابرها و استفاده از آن و استفاده از آب شیرین کن و همچنین استفاده از آب ژرف استفاده کنیم.

به گزارش سمنان لاین ابوالفضل حسن بیگی و دکتراحمدهمتی دو نماینده ی استان سمنان در خصوص انتقال آب خزر به استان سمنان انصافاً بیشترین فعالیت ها را بین نمایندگان استان داشته اند که همینجا از تلاش های آنها قدردانی می کنیم.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب