21:21:17 - دوشنبه 29 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خودروسازی در سمنان، فرصت‌ها و چالش‌ها
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – هفته نامه بیان مردم  سرمقاله خود را با عنوان«خودروسازی استان سمنان، فرصت‌ها و چالش‌ها» به قلم دکتراحمدهمتی منتشر کرد.

خودروسازی یکی از صنایع مهمی است که در ایران سابقه‌ی نسبتاً طولانی دارد و سرمایه‌گذاری زیادی برای آن انجام شده است. بعد از انقلاب اسلامی هم این روند با شتاب و تنوع بیشتری ادامه یافته و اخیراً هم با شرکت‌های خودروسازی معتبر جهانی قراردادهایی امضا شده است. اگرچه امّا و اگرهای زیادی در رابطه با خودروسازی کشورمان مطرح است و هنوز هم در کورس رقابت با خودروسازی  جهان عقب است ولی بارقه‌هایی به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد هنوز هم امید به پیشرفت این صنعت دور از انتظار نیست و باید به‌دنبال آن بود.

در استان ما نیز سال‌هاست سنگ بنای خودروسازی نهاده شده است و مهم‌ترین کار ما، خودروسازی مرتبط به اسکانیا است که اتوبوس‌های مسافربری را برای اقصی‌نقاط کشور تولید می‌کند و به بعضی از کشورها نیز صادر می‌نماید.

بعد از برجام نیز تولیدات این کارخانه سه تا چهار برابر شده و اشتغال زیادی را ایجاد کرده است. و اخیراً نیز خط تولید مینی‌بوس راه‌اندازی شده است.

 میدل باس های گروه صنعتی عقاب افشان

کارخانه تیراژه ماشین نیز کامیون‌های پارتی را تولید کرده و طرح توسعه‌ای آن هم درحال پیگیری است. خودروسازی فردا هم که سال‌ها راکد بود با پیگیری‌های مستمری که انجام شد در سال گذشته به دست رئیس‌جمهور افتتاح شد و خودروهای سواری سمند و پژو پارس را تولید می‌نماید.

این کارخانه اخیراً قراردادی را با بزرگ‌ترین کارخانه خودروسازی چین امضا کرده است و سهم‌الشراکت هر دو کارخانه هم به حساب مشترک واریز شده و قصد راه‌اندازی خط تولید سواری MG  را دارند که تجهیزات آن هم نصب شده ولی یک مانع حقوقی و اداری دارند که با هماهنگی‌هایی که با وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به‌عمل آمد و به‌دنبال آن جلسه‌ای با حضور نماینده و مدیر خودروسازی فردا صورت گرفت قرار شد این مشکل کارخانه حل شود تا به‌زودی شاهد آغاز به‌کار این خط تولیدی باشیم که اگر به حول و قوه الهی این اتفاق مبارک عملی گردد می‌تواند برای استان و کشورمان خبرخوبی باشد، چرا که به دنبال آن با مشارکت شرکت چینی خط بدنه و رنگ هم راه‌اندازی شده و زمینه جهش خودروسازی فردا فراهم خواهد شد. به هرحال این سه کارخانه‌ی خودروسازی در کنار پروژه‌هایی که در سایر شهرهای استان در حال پیگیری هستند و همچنین نیروی انسانی کارآمدی که در سطح استان وجود دارند و سه برابر متوسط کشوری هستند و وجود قطعه‌سازان باسابقه، زمینه‌ی مناسبی را برای خودروسازی استان فراهم می‌نماید که می‌تواند استان سمنان را در آینده‌ی نزدیک به یکی از قطب‌های مهم خودروسازی کشور تبدیل نماید و حتی در زمینه‌ی تحقیقاتی و پژوهشی نیز می‌تواند به ‌عنوان یک الگو در کشور مطرح گردد. البته برای رسیدن به این اهداف همکاری و پیگیری‌های جدی همه مسئولان ذی‌ربط ضروری است و باید دست به دست هم همه موانع و مشکلات این صنعت استراتژیک و تأثیرگذاری را برداریم تا ان‌شاالله هم باعث رشد و توسعه‌ی استان و کشورمان شویم و هم زمینه‌ی اشتغال جوانان عزیز و تحصیل‌کرده این مرز و بوم را فراهم سازیم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب