خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/01/21 20:56
شناسه خبر : 24834

رفع کمبود آب آشامیدنی شاهرود با انتقال آب چشمه قطری

سمنان لاین – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: تنها راه رفع کمبود آب 250 لیتر در ثانیه در شاهرود ، انتقال آب از سرچشمه های قطری استان گلستان به این شهرستان است. محمد طاهری  افزود : برای اجرای این طرح مهم ملی تاکنون بیش از 400 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده […] ...

سمنان لاین – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: تنها راه رفع کمبود آب 250 لیتر در ثانیه در شاهرود ، انتقال آب از سرچشمه های قطری استان گلستان به این شهرستان است.

محمد طاهری  افزود : برای اجرای این طرح مهم ملی تاکنون بیش از 400 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است اما به دلیل رویکردهای نامشخص، اجرای این طرح متوقف شده است.
وی اظهار داشت : اجرای طرح لوله گذاری از چشمه قطری به شاهرود تاکنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با اتخاذ تدابیر راهبردی امیدواریم ادامه اجرای آن در سال جاری از سر گرفته شود.
طاهری تصریح کرد : انتقال آب از سد کالپوش به شاهرود یکی دیگر از اقداماتی است که می توان برای رفع کمبود آب در این شهرستان اقدام کرد.
طاهری ادامه داد : بحران کمبود آب در 90 درصد مناطق شهری استان سمنان وجود دارد و باید شرکت آب منطقه ای سمنان با اتخاذ راهبردهای منطقی و کاربردی برای رفع این چالش به صورت صد درصدی اقدام کند.
وی خاطرنشان کرد : 66 درصد آب آشامیدنی در مناطق شهری این استان از قنات ها، چشمه ها و آب های سطحی انجام می شود و اگر تنها یک قنات در سال خشک شود نگرانی قابل توجهی برای رفع کمبود آب در استان ایجاد می شود.
طاهری تصریح کرد : علاوه بر کمبود آب، شرکت آب و فاضلاب شهری استان با بحران فرسودگی شبکه های انتقال آب مواجه است و باید با تخصیص اعتبار لازم برای جلوگیری از هدر رفت آب اقدام کرد.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.
استان بیش از 700 هزار نفری سمنان هشت شهرستان دارد.