خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/01/09 15:21
شناسه خبر : 24548

جایگاه دوم «پرونده های فحاشی» از نظر فراوانی در بین جرائم استان سمنان

رئیس کل دادگستری استان سمنان با اشاره به فراوانی پرونده های فحاشی و اهانت و جایگاه دوم آن از نظر تعدد و فراوانی در بین جرائم استان گفت: دومین اتهام در استان، اهانت و فحاشی است که این فراوانی بالا، حکایت از پایین بودن آستانه تحمل مردم دارد. به گزارش  سید محسن مظهری در اولین جلسه ستاد […] ...

رئیس کل دادگستری استان سمنان با اشاره به فراوانی پرونده های فحاشی و اهانت و جایگاه دوم آن از نظر تعدد و فراوانی در بین جرائم استان گفت: دومین اتهام در استان، اهانت و فحاشی است که این فراوانی بالا، حکایت از پایین بودن آستانه تحمل مردم دارد.

به گزارش  سید محسن مظهری در اولین جلسه ستاد ملی صبر استان اظهار کرد: با توجه به اینکه امروز با حجم زیادی از پرونده‌ها در دستگاه قضا مواجه هستیم تشکیل چنین ستادهایی می‌تواند در افزایش فرهنگ صلح و سازش موثر باشد.

عالی ترین مقام دستگاه قضا در استان سمنان با بیان اینکه ورود حجم زیادی از پرونده‌ها به دستگاه قضا زیبنده جامعه اسلامی نیست افزود: در استانی با حدود 700 هزار نفر جمعیت با ورود حدود 90 هزار پرونده مواجه هستیم که جای تامل دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دادگستری بیمارستان بیماری‌های اجتماعی شده است افزود: وقوع جرم و همچنین شکل‌گیری دعوا در جامعه معلول است و برای مواجهه علمی و منطقی بایستی به سراغ علل و ریشه‌های آن رفت که  در این میان مشکلات ، کاستی‌ها و نارسائی‌های فرهنگی نقش غیر قابل انکاری دارد.

مظهری گفت: پرونده‌هایی که با این حجم زیاد تشکیل می‌شود علاوه بر هزینه‌های زیادی که در جامعه ایجاد می‌شود موجب تضعیف انسجام اجتماعی در جامعه خواهد شد.

وی یکی از رسالت‌های معاونت فرهنگی قوه قضائیه را ارتقاء فرهنگ عمومی دانست و خاطرنشان کرد: طمع، حرص و کمرنگ شدن عواطف انسانی و همچنین نقض عهد و پیمان، بی‌توجهی به حقوق دیگران و تضعیف روحیه عفو و اغماض از مهمترین عوامل وقوع جرم و اختلاف در جامعه هستند.

رئیس شورای قضایی استان در بخش دیگری از سخنانش گفت: دومین اتهام استان، اهانت و فحاشی است که حکایت از پایین بودن آستانه تحمل مردم دارد.

وی گفت: انتظار دستگاه قضا از نهادهای فرهنگی و مراجع مربوط اعم از حوزه‌های علمیه ،ائمه جمعه و جماعت ،سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،صدا و سیما ،آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هم توجه به خطر خاموش و بی‌سروصدایی است که از این ناحیه نظام اسلامی را تهدید می‌کند.

ر ئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: اهتمام معاونت فرهنگی قوه قضائیه در خصوص تشکیل ستاد ملی صبر با هدف احیائ ارزش‌های انقلاب اسلامی و اصلاح فرهنگ عمومی بوده است که تحقق آن مستلزم همگرائی و هم‌افزائی همه اعضای ستاد به منظور فضاسازی لازم، گفتمان سازی و نهایتا فرهنگ سازی است.