11:52:33 - چهار شنبه 20 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فرماندهان سپاه تهران چه کسانی هستند؟
کانال تلگرام سمنان لاین

 
فرماندهان سپاه تهران
سمنان لاین – تغییرات در سطح فرماندهی سپاه در استان تهران ادامه دارد. دیروز با حکم سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه، سردار سیدمحمدتقی شاهچراغی به فرماندهی سپاه سیدالشهدا(ع) استان تهران منصوب شد.
 فرماندهان سپاه تهران چه کسانی اند؟
 سردار شاهچراغی فرمانده سپاه سید الشهدا
 سردار شاهچراغی پیش از این فرمانده سپاه قائم آل محمد (عج) سمنان بود. پیش از این سردار علی نصیری که تا فرماندهی سپاه سیدالشهداء (ع) استان تهران را بر عهده داشت، او اخیرا بعنوان فرمانده حفاظت سپاه معرفی شده است.
سردار غیب پرور فرمانده بسیج در این مراسم درباره سردارشاهچراغی گفت: «سردار شاهچراغی هم که هشتاد ماه در کنار شهدا و رزمندگان در دفاع مقدس بوده و بعد از جنگ نیز در گلستان، مازندران، مرکزی و سمنان فرماندهی کرده، امروز سنگربان جدید سپاه سیدالشهدا شده است.»
او در حالی فرماندهی سپاه سید الشهدای استان تهران  را بر عهده گرفته است که همه وظایف سپاه و بسیج در همه مناطق استان تهران به جز شهر تهران را پوشش می دهد. مقر سپاه سید الشهدا در خیابان امام حسین(ع) شهر ری است.
سپاه شهر تهران، سپاه محمد رسول الله است که امنیت پایتخت را نیز بر عهده دارد، البته سپاه محمد رسول الله زیر نظر قرارگاه ثارالله فعالیت می کند.
در همین رابطه تابستان امسال تغییراتی در شیوه فرماندهی سپاه تهران ایجاد شد .
 فرماندهان سپاه تهران چه کسانی اند؟
 سردار یزدی، فرمانده سپاه محمد رسول الله
اواسط تیر ماه سردار سرتیپ محمد رضا یزدی به عنوان فرمانده جدید سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ منصوب شده است. او جایگزین سردار محسن کاظمینی شد که از سال 90 فرماندهی سپاه محمد رسول الله را برعهده داشت.
سه روز پیش از آن نیز فرمانده سپاه سردار اسماعیل کوثری را به جانشینی قرارگاه ثارالله منصوب کرد. فرمانده قرارگاه ثارالله، شخص فرمانده سپاه است، در گذشته فرمانده سپاه محمد رسول الله با حفظ سمت به جانشین این قرارگاه منصوب می شد که از تابستان امسال این رویه تغییر کرد و  به شکل مستقل سردار کوثری جانشین قرارگاه ثارالله شد، پیش از او کاظمینی این سمت را بر عهده داشت.

قرارگاه ثارالله به نوعی امنیتی ترین قرار گاه سپاه است و فعالیت های سپاه محمد رسول الله نیز زیر نیز این قرارگاه انجام می شود.

فرماندهان جدید سپاه در تهران بزرگ از یک وجه مشترک برخوردار بودند هر دو پیش از ان در مجلس فعال بودند. سردار یزدی معاون حقوقی و امور مجلس بود و سردار اسماعیل کوثری نیز از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی بود.
یزدی قبل از عضویت رسمی در سپاه پاسداران در سال ۱۳۶۰ مدت کوتاهی در استان کردستان و تحت فرماندهی احمد متوسلیان، فرمانده وقت سپاه مریوان فعالیت داشت. بعد از آن به عضویت گردان ۴ پادگان ولیعصر تهران در آمد و برای شرکت در جنگ به جبهه‌های جنوب رفت.
او در سال‌های اول جنگ هم تحت فرماندهی متوسلیان در تیپ و سپس لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله بود و با تشکیل گردان عمار در این لشگر عضو این گردان شد. یزدی در سال ۱۳۶۳ فرمانده گردان عمار شد و تا پایان جنگ این سمت را بر عهده داشت.
بعد از جنگ مدتی جانشین فرماندهی تیپ عمار و بعد هم معاون عملیات لشکر بود. او بعد از خروج از لشگر محمد رسول‌الله در امور ستادی سپاه مشغول به کار شد. یزدی در سال‌های اخیر معاون حقوقی و پارلمانی سپاه پاسداران بود.
 فرماندهان سپاه تهران چه کسانی اند؟
 سردار کوثری جانشین قرارگاه ثارالله
اما  اسماعیل کوثری 16 سال فرماندهی لشکر 27 محمد رسول الله(ص) و ریاست اداره امنیت ستاد کل نیروهای مسلح را بر عهده داشت و در سال گذشته نیز مشغول خدمت در قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص) شد. او نماینده مردم تهران در دوره های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بود.
برخی از ناظران آن زمان تغییرات در فرماندهی سپاه تهران را در راستای حملات داعش در تهران و ناامنی های پیش آمده در پایتخت دانستند. در حملات 17 خرداد ماه به مجلس و آرامگاه امام خمینی حدود 17 نفر به شهادت رسیدند و ده ها نفر زخمی شدند.
 همزمان با تغییرات تابستانی در سپاه تهران اعلام شد فرماندهی سرلشکر جعفری برسپاه پاسداران به مدت سه سال دیگر تمدید شده است.
در تحولی دیگر آبان ماه قرارگاه ثارالله از طراحی وضعیت جدید امنیتی در تهران خبر داد.  اسماعیل کوثری در این باره گفت که با توجه به تهدیدهای احتمالی پیش‌رو باید وضعیت جدیدی برای امنیت تهران طراحی می‌شد.
جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله بدون توضیح درباره جزئیات برنامه جدید امنیتی برای تهران افزود که طرح تازه سپاه در مراسم تحلیف حسن روحانی، رییس جمهور در مجلس اجرا شد.
آیین معارفه سردار «سیدمحمدتقی شاهچراغی» به‌عنوان فرمانده جدید سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب