14:09:34 - شنبه 16 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
توسعه اقتصادی سمنان در گرو انتقال آب خزر به استان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – استاندار سمنان گفت : توسعه اقتصادی این استان با هدف افزایش اشتغال و رونق کسب و کار در بخش صنعت، معدن و کشاورزی در گرو انتقال آب خزر به سمنان است.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، محمدرضا خباز روز شنبه در چهارمین نشست کارگروه تخصصی امور اقتصادی سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری افزود: اکنون مشکل کمبود آب بزرگترین معضل سمنان است که اجرای طرح انتقال آب خزر به این استان نقش مهمی در رفع مشکلات فراروی این بخش دارد.
وی اظهارداشت : همدلی و ارایه دیدگاه های جمعی رویکردی منطقی و علمی برای مدیریت پدیده خشکسالی در استان سمنان است.
وی با تاکید بر ضرورت استفاده بهینه مصرف آب از سوی شهروندان، خاطرنشان کرد : یکی از مصوبات سفر استانی دکتر روحانی به سمنان در فروردین ماه سال 1395 ، اجرای نصب سامانه های نوین آبیاری در 20 هزار هکتار از اراضی کشور بوده است که با تلاش سازمان جهاد کشاورزی سمنان تاکنون در 6 هزار هکتار این طرح اجرا شد.
خباز ادامه داد : شوری آب و زمین محدودیتی برای کشت محصولات کشاورزی در سمنان نیست و اکنون با کشت بذرهای جدید و تامین علوفه از چرا بی رویه دام در عرصه های مرتعی و تشدید کم آبی و خشکسالی در این استان جلوگیری کرد.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: بیمه محصولات کشاورزی ، اصلاح الگوی کشت، استفاده از سامانه های نوین آبیاری و مدیریت منابع از راهکارهای جدی برای جلوگیری از پدیده خشکسالی در استان سمنان است.
غلام رضا حسنی غربا زودرسی محصولات کشاورزی ، آمادگی زود هنگام برای برداشت و ذخیره سازی،تغییر الگوی گیاهی برخی از پیامدهای خشکسالی است.
وی با بیان این که سمنان در 325 روز سال و در حدود سه هزار ساعت در سال هوای آفتابی دارد گفت: می توان به واسطه شفافیت جو از این فرصت برای تولید انرژی های نو برای مقابله با خشکسالی در این استان استفاده کرد.
به گفته وی انجام کارهای مطالعاتی برای مقابله با پدیده خشکسالی در استان سمنان ضروری است .
به گزارش سمنان لاین ، در این نشست درباره 12مصوبه نشست قبلی و تغییرات اقلیم و تاثیر آن بر وضعیت اقتصادی استان بحث و تبادل نظر شد.
وی با اشاره به تعیین الگوی کشت اصلاح‌شده تأکید کرد: در این طرح محصولات کم آب بر جایگزین محصولات پرآب‌بر می‌شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب