14:00:02 - چهار شنبه 13 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بنزین بلاتکلیف
کانال تلگرام سمنان لاین

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه: فعلا تصمیمی برای گرانی بنزین نداریم شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی: گرانی بنزین از دی‌ماه حقیقت ندارد و بخشنامه‌ای ابلاغ نشده است بیژن زنگنه، وزیر نفت: گرانی بنزین در‌ سال آینده دور از انتظار نیست

حواشی بنزین تمامی ندارد. موضوع گرانی قیمت بنزین درست از یکی- دو روز قبل از تقدیم لایحه بودجه ٩٧ به مجلس شروع شد و توییت‌های بسیاری در این‌باره منتشر شد که برخی از این توییت‌ها را روزنامه‌نگاران و حتی سیاسی‌ها منتشر کردند.

ماجرا به همین‌جا ختم نشد و قیمت‌های جدید بنزین و حتی زمان تغییر نرخ‌ها در فضای مجازی دست به دست می‌چرخید. خبر تأییدنشده‌ای که می‌گفت، قیمت بنزین از نیمه دوم‌ سال و از اوایل دی‌ماه ١٥٠٠ تومان می‌شود. برخی دیگر رقم را تا ١٧٠٠ تومان هم بالا برده بودند.
این خبر دهان به دهان نقل می‌شد و حتی با وجودی که حسن روحانی، لایحه بودجه ٩٧ را به بهارستان برد و هیچ اشاره دقیقی در این لایحه به افزایش قیمت بنزین نشده بود، شایعات ادامه‌دار شد.
حواشی بنزین به نشست محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با خبرنگاران هم رسید و البته نوبخت هم اعلام کرد که دولت فعلا چنین تصمیمی در سر ندارد. پس از نوبخت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم دیروز اعلام کرد که افزایش قیمت بنزین و رقم‌های گفته‌شده را تکذیب می‌کند، با این حال اظهارنظر قطعی هم در این‌باره وجود ندارد.
۳ سناریو برای افزایش نرخ حامل‌های انرژی
فارس و تسنیم دو رسانه اصولگرا بیش از همه درباره افزایش قیمت بنزین نوشته‌اند. فارس دیروز هم به نقل از یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه از سه سناریو خبر داد که دولت برای افزایش نرخ حامل‌های انرژی طراحی کرده است.
براین اساس گفته می‌شود؛ دولت در لایحه بودجه‌ سال ٩٧ کشور با پیش‌بینی درآمد ١٧‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومانی تبصره ١٨ لایحه بودجه از محل تفاوت نرخ حامل‌ها به استقبال افزایش قیمت حامل‌های انرژی رفته است. طبق تبصره ١٨ لایحه بودجه صد‌درصد مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی در ‌سال نسبت به ابتدای ‌سال ٩٦ به حساب خاصی نزد خزانه واریز خواهد شد.
حالا فارس خبر داده است؛ یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه ضمن تأیید افزایش نرخ حامل‌های انرژی، به سناریوی‌های احتمالی اشاره کرده و گفت: درحال حاضر ٣ سناریو با ارقام متفاوت مطرح است که در تعامل با مجلس قیمت و زمان اجرا نهایی می‌شود.او گفته است؛ نرخ پیشنهاد‌ی بنزین از ١٤٠٠ تا ١٧٠٠ تومان مطرح است، زیرا دولت ٢ هدف را دنبال می‌کند، اول آن‌که بتواند مصرف را کنترل کند و درنهایت از درآمد آن برای تولید اشتغال بهره ببرد.
وی تأکید کرده است؛ دولت سقف درآمدی برای حامل‌ها را ١٧‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومان پیش‌بینی کرده و حتی این احتمال وجود دارد که در مجلس افزایش یا کاهش پیدا کند.
این موضوع درحالی رخ می‌دهد که در لایحه بودجه ٩٧ درحالی ‌که دولت درباره نرخ بنزین سکوت کرده اما به صراحت به افزایش ٢٠‌درصدی قیمت گازوییل تأکید کرده است. با این حال مقام آگاهی که فارس مصاحبه کرده، گفته است؛ وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه‌وشهرسازی روی افزایش این حامل حساسیت دارند، زیرا در قیمت تولیدات کشاورزی اثر خواهد داشت، بنابراین احتیاط لازم در ارایه سناریوها وجود دارد.
او با بیان این‌که در رسانه‌ها زمان اجرای افزایش حامل‌های انرژی از دی‌ماه مطرح می‌شود، گفته است: هنوز زمان قطعی نشده و در تعاملات و بررسی‌ها اعلام خواهد داشت.
پالایش و پخش: گرانی در دی‌ماه دروغ است
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه اما حاضر نشد زیر بار خبر گرانی بنزین برود و با توضیحات مبهم به خبرنگاران گفت: دولت مجوز افزایش قیمت حامل‌ها را طبق بودجه دارد و می‌تواند تا سقف ٤٨‌هزار‌ میلیارد تومان کسب درآمد کند اما فعلا برنامه افزایش قیمت حامل‌های انرژی در ‌سال‌جاری قطعی نیست.
خبر بنزین به اظهارنظر نوبخت بسنده نشد و دیروز زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به برخی اخبار در مورد افزایش قیمت بنزین گفت: هر قیمت جدیدی که برای بنزین اعلام می‌شود، کذب محض است.
او با بیان این‌که لایحه بودجه ‌سال ١٣٩٧ به تازگی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است، گفت: مجلس هنوز لایحه بودجه را بررسی نکرده و هنوز نمی‌توان نظر قطعی در مورد چگونگی اجرای این لایحه ارایه کرد.
اسماعیلی با تأکید بر این‌که قیمت‌گذاری در مورد بنزین در اختیار شرط ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیست، توضیح داد: مجلس و دولت باید در مورد افزایش قیمت بنزین تصمیم بگیرند و هر تصمیمی که مجلس و دولت بگیرند، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اجرا خواهد کرد.
سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اعلام برخی افزایش قیمت‌ها در دی‌ماه گفت: افزایش قیمت بنزین نهایی نشده و بنابراین هر مبلغ و هر زمانی که برای افزایش قیمت بنزین اعلام شده، تکذیب می‌شود، زیرا هنوز مجلس شورای اسلامی به لایحه بودجه رسیدگی نکرده است.
زنگنه: بنزین در‌ سال ٩٧ گران می‌شود
با این وجود وزیر نفت افزایش قیمت بنزین را دور از انتظار ندانست. بیژن زنگنه که دیروز برای پاسخگویی به نمایندگان راهی بهارستان شده بود، در این‌باره گفت: افزایش قیمت بنزین در بودجه‌ سال ۹۷ دیده شده اما زمان و چگونگی افزایش قیمت بنزین هنوز مشخص نیست.
بیژن نامدار زنگنه درخصوص انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت بنزین، به خانه ملت گفت: هروقت لازم شد، دولت موضوع افزایش قیمت بنزین را عنوان می‌کند.وزیر نفت با بیان این‌که افزایش قیمت بنزین در بودجه ‌سال ٩٧ دیده شده است، افزود: این‌که چه زمانی و چگونه افزایش قیمت بنزین اعمال شود، هنوز مشخص نیست.عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد: بحث مبلغ قیمت بنزین هنوز باز است و این تصمیم در مجلس جای بحث دارد.
در مجموع این‌که تأمین درآمد ١٧‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومانی دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی فعلا در‌ هاله‌ای از ابهام قرار دارد. دولت برای تأمین این درآمد ناچار است یا با فشار افکار عمومی ناشی از گرانی بنزین کنار بیاید یا تولید و اشتغال را فدا نکرده و نرخ سوخت در بخش‌های زیرساختی و تولید را افزایش ندهد. باید منتظر ماند و دید بالاخره دولت و مجلس در این‌باره کدام سمت و سو را انتخاب می‌کنند؟

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب