15:07:12 - سه شنبه 5 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتقاد استاندارسمنان از برخی نگرش‌های ناصواب به حوزه پژوهش
کانال تلگرام سمنان لاین

استاندار سمنان با انتقاد از برخی نگرش‌های ناصواب به حوزه پژوهش به چالش های اعتباری حوزه پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: توجه به پژوهش یک ضرورت است و نباید این‌گونه به این حوزه مهم و استراتژیک نگاه شود که اگر ته کیسه چیزی ماند به پژوهش اختصاص یابد.

به گزارش سمنان لاین ازایسنا محمدرضا خباز در آیین تجلیل از برترین‌های جشنواره پژوهش و فناوری که به همت دفتر اداره کل برنامه ریزی استانداری سمنان برگزارشد، با بیان اینکه همه دستگاه‌ها و نهادها اعتباری خاص برای پژوهش دارند اظهار کرد: دولت دوازدهم دستگاه‌ها را موظف کرده که یک درصد اعتبارات خود را صرف امور پژوهشی کنند .

وی ادامه داد: دستگاه و نهادی عملکرد بهتری خواهد داشت که استفاده درست و دقیقی از هزینه‌های پژوهشی داشته باشد.

استاندار سمنان فاصله ایجاد شده بین دانشگاه و صنعت و تولید را از مشکلات جدی امروز کشور دانست و گفت: باید فاصله بین دانشگاه و تولید را به صفر نزدیک کنیم. تنها با کوتاه‌تر شدن این فاصله است که بر مشکلات کشور فائق می‌شویم.

وی بر لزوم تجاری‌سازی پژوهش‌ها و ایده‌ها تاکید کرد و افزود: نباید شرایط به گونه‌ای باشد که تولید یک مسیر و دانشگاه و دانشگاهیان راه و مسیر دیگری را بپیمایند.

این مقام ارشد اجرایی از اسلام به عنوان دین آینده‌پژوه و نگرش‌های علمی برشمرد و اظهار کرد: دین مبین اسلام دین تفکر و اندیشیدن است و از این رو تفکر در آن از چنان جایگاه رفیعی برخوردار است که یک ساعت تفکر و اندیشیدن را معادل 70 سال عبادت می‌داند.

وی با بیان اینکه کسی که در آزمایشگاه‌ها و لابراتورها فعالیت می‌کند جایگاه والایی دارد ادامه داد: تفکری ارزشمند است که منجر به این شود که جامعه اسلامی به اندازه یک یا 70 سال به جلو حرکت کند.

استاندار سمنان، با اشاره به توجه جدی اسلام به قلم و اندیشیدن افزود: آغاز وحی الهی با خواندن(آقراء)، سوگند خداوند به قلم و آنچه می‌نویسد، تاکید مدام بر تفکر و اندیشیدن در قرآن و…همه و همه نشان دهنده رویکرد جدی دین اسلام به مقوله پژوهش، اندیشیدن و تفکر و دانش است.

وی با بیان اینکه رفع مشکلات کشور بدون توجه به پژوهش ممکن نیست تصریح کرد: پژوهش‌ها و تحقیقات در کشور باید سامان‌دهی و هدفگذاری شده باشند تا با هر پژوهش گره‌ای از مشکلات کشور مرتفع شود.

خباز بر لزوم توجه به امر پژوهش از مهدها و دبستان‌ها تاکید کرد و گفت: هنر معلمان و اساتید دانشگاه در این است که اندیشیدن و تفکر و پژوهش را به دانش‌آموزان و دانشجویان بیاموزند.

وی از فکر کردن و پژوهش به عنوان یک هنر نام برد و خاطرنشان کرد: تنها در سایه توجه جدی به این هنر است که می‌توان بر مشکلات کشور فائق شد.

به گزارش سمنان لاین در این آیین از شماری از پژوهشگران برتر استان و از جمله در بخش‌های دانش‌آموزی و فرهنگیان، دانشجویی و اساتید و فناوری و…تجلیل شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب