15:02:31 - شنبه 25 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برداشت غیرمجازِسالانه بیش از 10 میلیون مترمکعب منابع آبی استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت : سالانه بیش از 10 میلیون مترمکعب از منابع آب های زیر زمینی این استان برای کشت محصولات کشاورزی برداشت غیرمجاز می شود.

به گزارش سمنان لاین از ایرناسیدحسن میرعماد  با اشاره به بحران کمبود آب در این استان افزود : بدون هم افزایی، همراهی و هماهنگی دستگاه های قضایی و دولتی امکان جلوگیری از تخلفات گسترده و بی ضابطه استفاده از چاه های غیرمجاز وجود ندارد.
وی اظهارداشت : شرکت آب منطقه ای سمنان در چند سال گذشته اقدامات خوبی برای پلمب چاه غیرمجاز انجام داده است اما در برخی از مناطق استان هنوز شاهد بهره برداری از این منابع هستیم.
وی خاطرنشان کرد: دولت باید به دلیل مصرف بالای کشت گندم به صورت غرقابی، مانع تولید این محصول به این شیوه شود و نصب سامانه های آبیاری برای جلوگیری از هدر رفت آب در این بخش اجتناب ناپذیر است.
میرعماد ادامه داد : تولید هر کیلوگرم هندوانه و خربزه بیش 100 لیتر آب نیاز دارد و به دلیل کمبود آب در استان باید از کشت این محصولات کشاورزی جلوگیری شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد : باوجود بحران آبی و خشکسالی های منطقه ای به دلیل مدیریت های غیراصولی ، محصولات زراعی و باغی پرمصرف آبی همچنان در استان کشت می شود.
به گزارش سمنان لاین ، میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.
در استان سمنان 198 هزار هکتار اراضی باغی و زراعی وجود دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب