13:08:52 - جمعه 24 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تسهیل در کوچ قشلاقی عشایر استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، تامین علوفه و آبرسانی رایگان، مهمترین اقدامات برای تسهیل در کوچ قشلاقی عشایر استان سمنان است.
مدیرکل امور عشایر استان سمنان از پرداخت 40درصد از تسهیلات سه میلیارد و 330میلیون تومانی جبران خشکسالی به دامداران متقاضی در سراسر استان خبر داد و گفت: این وام های 10و15 میلون تومانی با سود چهار درصد را بانک کشاورزی با دوره بازپرداخت پنج ساله به متقاضیان اعطاء می کند.
حمیدرضا حسینی افزود: با توجه به کاهش شدید بارندگی های فصل پاییز و فقر مراتع مسیر کوچ، تا کنون 31میلیون و 500هزار لیتر آبرسانی رایگان به آبگاه ها انجام و بیش از شش هزار و 500تن جو علوفه ای برای تعلیف دستی دام سبک بین عشایر توزیع شده است.
وی استقرار 54تانکر پلی اتیلن هزار تا دو هزار لیتری در مناطق قشلاقی برای تامین آب را یاد آور شد و گفت : 13هزار و 600متر لوله برای آبرسانی به سامانه های عرفی و محل استقرار زمستانی گله های عشایر استان سمنان به دامداران تحویل شده است.
بیشترین محل استقرار قشلاقی دام های عشایر استان سمنان متعلق به ایل عشایر سنگسری در مناطق گرمسیری جنوب شهرستان های شاهرود و میامی است و برخی از دامداران نیز قشلاق خود را بعنوان عشایر میهمان در استان های خراسان شمالی و گلستان می گذرانند.
عشایر استان سمنان با طی یک هزار و 500کیلومتر راه ییلاق به قشلاق، رکورد طولانی ترین مسیر کوچ کشور را به خود اختصاص دادند.
علاوه بر رتبه شاخص استان در فرآوری 42نوع لبنیات از شیر دام سبک در کشور، میزان تولید گوشت قرمز استان سمنان از دام های عشایر کوچ رو پارسال با 20 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه به 9 هزار و 200تن رسید که با توجه به احتمال بروز خشکسالی حفظ این میزان تولید نیاز به حمایت مسئولان دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب