21:22:12 - پنجشنبه 23 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
همه آمدند، اما مردم نیامدند!
کانال تلگرام سمنان لاین

چهارمین دوره آیین کتابگردی با حضور مسئولان ولی بدون حضور چشمگیر مردم در کتابفروشی‌ها برگزار شد.

چهارمین دوره آیین کتابگردی از ساعت ۷ صبح امروز پنجشنبه‌ (دوم آذرماه)  با حضور چهره‌های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و همچنین متولیان تشکل‌های صنفی حوزه نشر و ناشران و کتابفروشان، آغاز شد.در نخستین ساعات مراسم کتابگردی امسال که چهارمین سال خود را می‌گذراند، احمد مسجد جامعی (عضور شواری شهر تهران)، رضا صالحی‌امیری (معاون فرهنگی شهردار تهران)، اشرف بروجردی (رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی)، محمود آموزگار (رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان) و مجید غلامی جلیسه (مدیر عامل خانه کتاب) از کتابفروشی‌های سعدی، سحاب، اقبال و شهر کتاب مرکزی دیدن کردند و در ادامه به راسته خیابان انقلاب رفتند و به کتابفروشی‌های انتشارات سلام،افق، مجد، آگاه، ققنوس، دارالکتب السلامیه، چتر، جیحون، اطلاعات، خوارزمی، نیل و به نشر وعلمی و فرهنگی سر زدند. در ادامه، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز با حضور در شرکت سهامی انتشار، به این جمع پیوست.

سیدعباس صالحی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بعد از ظهر امروز ازساعت ۱۵ با حضور در کتابفروشی‌ «باغ» در خیابان ولیعصر، خیابان باغ فردوس، در برنامه کتابگردی حضور یافت. همچنین محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آیین کتابگردی را در شهر شیراز با بازدید از کتابفروشی «شهرکاغذی» آغاز کرد. محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی دیگر از مسئولان در شهرهای مختلف نیز از کسانی بودند که امروز برنامه کتابگردی داشتند.

به گزارش ایسنا،اگرچه آیین کتابگردی با ابتکار احمد مسجد جامعی از سه سال پیش و با هدف تاکید بر اهمیت نقش کتابفروشان در سراسر کشور برگزار می‌شود و امسال نیز با شعار«من هم می‌آیم» به نوعی تکرار شد، اما ظاهرا این برنامه هنوز در حد ابتدایی خود مانده است؛به این معنی که هم مردم که گروه کتابگرد متشکل از چند مسئول و بسیاری عکاس و خبرنگار را در خیابان‌ها می‌بینند از این مراسم و نامگذاری این روز به عنوان روز کتابگردی اطلاعی نداشتند. چون تقریبا اثری از مردم در کتابفروشی‌ها نبود. حتی بسیاری از کتابفروشان خرد و غیرهدف گروه‌های کتابگرد نیز اطلاعی از این مراسم و برنامه نداشتند و بعضا با چشم شک و تردید به گروه کتابگرد نگاه می‌کردند .چون این برنامه را نمایشی می‌دانستند.

برخی از این کتابفروشان غیرهدف! اعتراض می‌کردند که چرا افرادی که در این برنامه کتابگردی حاضر شده‌اند هر کدام حداقل به اندازه ۵۰ هزارتومان از کتابفروشی‌ها خرید نمی‌کنند؟ چون بجز چند مورد محدود، تقریبا افرادی که در برنامه کتابگردی حاضر شده‌ بودند کتابی نخریدند.

در راسته خیابان انقلاب برخلاف روزهای قبل دستفروشان کتاب ظاهرا در اقدامی آگاهانه و هماهنگ بساط خود را در پیاده‌رو پهن نکرده بودند تا مبادا در این روز بخصوص جلو چشم مسئولان ظاهر شوند. البته آنها کتاب‌هایشان را در گوشه و کنار و پستوهای مغازه‌ها پنهان کرده بودند تا بلافاصله پس از عبور گروه کتابگرد به روال قبل برگردند. با این حال تنها در یک مورد بانوی مسنی بساط کتاب‌هایش را در پیاده‌رو خیابان انقلاب پهن کرده بود که مورد تفقد مدیرعامل خانه کتاب قرار گرفت و او تمام کتاب‌های این زن سالخورده کتابفروش را خرید.

با این وصف به نظر می‌رسد با اینکه روز کتابگردی اقدامی نمادین برای توجه به کتاب است و از این نظر حتما مفید است،اما همراهی نکردن قابل توجه مردم در این روز و منحصر شدن آن به کتابگردی چند مدیر و مسئول و همچنین طراحی نشدن برنامه‌های موثر و مرتبط برای این روز از سوی نهادهای مختلف از ضعف‌های این رویداد به شمار می‌رود . ادامه یافتن این روند در سال‌های آینده می‌تواند آن را به نمایشی بی‌خاصیت و بی‌تاثیر در جامعه بدل کند تا از این روز تنها چند عکس و خبر از مسئولان در چند کتابفروشی باقی بماند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب