21:20:48 - پنجشنبه 23 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مصائب سربازی زنان در ارتش کره شمالی
کانال تلگرام سمنان لاین

زندگی در کره شمالی چندان آسان نیست و چنان چه در ارتش باشید می تواند سخت‌تر هم باشد. این سختی اما برای زنان دو چندان است.

مصائب سربازی زنان در ارتش کره شمالی

 درباره دشواری های زندگی در کره شمالی بسیار گفته و نوشته شده، اما کمتر در مورد سربازان زن این کشور حرف زده شده است.

«لی سو یوان» که ده سال پیش ارتش کره شمالی را ترک کرد، درباره شرایط زندگیش می گوید ده سال در پایین یک تخت خواب دو طبقه در اتاقی با ۲۴ زن دیگر می‌خوابیده است. هر زن یک کمد کوچک برای گذاشتن یونیفرم‌هایش داشت و روی هر کدام از این کمدها دو عکس قاب شده از «کیم ایل سونگ»، رهبر و بنیانگذار کره شمالی، و «کیم جونگ ایل»، رهبر وقت این کشور وجود داشت.

او می گوید: «خیلی عرق می‌کردیم. تشک‌ها از پوسته برنج پر شده بود و عرق بدنمان جذب آن می‌شد. از پنبه درست نشده بود و چون پوسته برنج بود بوی عرق و همه بوها را نگه می‌داشت. خیلی نامطبوع بود».

اوضاع شست و شو در پادگان هم تعریفی نداشت. لی درباره وضعیت آب می گوید: «به عنوان یک زن، یکی از سخت‌ترین چیزها این بود که نمی‌توانستیم درست و حسابی دوش بگیریم. چون آب گرم نبود. یک شلنگ، آب را مستقیم از کوهستان به سربازخانه می‌آورد. گاهی از توی شلنگ قورباغه و حلزون می‌گرفتیم».

او 41 سال پیش در یک منطقه شمالی متولد شد. هرچند پدرش استاد دانشگاه بود، اما بسیاری از مردان خانواده سرباز بودند و وقتی در دهه ۱۹۹۰ میلادی قحطی این کشور را فرا گرفت، لی به امید دریافت غذای روزانه همچون هزاران زن دیگر داوطلبانه به ارتش پیوست.

«جیون باک»، نویسنده کتاب «انقلاب پنهان کره شمالی» می‌گوید: «زنان به طور خاص در دوره خشکسالی در کره شمالی صدمه زیادی دیدند. بیشتر زنان جذب بازار کار شدند و خیلی از آنها مورد سوءاستفاده و به خصوص آزار جنسی، قرار گرفتند».

فراریان قابل اعتماد

«ژولیت موریلوت»، نویسنده کتاب «کره شمالی در صد سوال» که به زبان فرانسه منتشر شده و «جیون باک» می‌گویند که اظهارات لی سو یان با گفته‌های دیگران مطابقت می‌کند اما هشدار داده‌اند که باید در برخورد با افرادی که از کره شمالی فرار می‌کنند هشیار بود.

باک می‌گوید: «تمایل شدیدی برای دانستن درباره وضعیت داخل کره شمالی وجود دارد و این باعث می‌شود که بعضی از کسانی که از کره شمالی گریخته‌اند، داستان‌های غلوآمیزی به رسانه‌ها بگویند، به خصوص اگر در مقابل دریافت پول باشد. خیلی از کسانی که خودشان از کره شمالی گریخته‌اند و نمی‌خواهند در رسانه‌ها مطرح شوند از اینکه این کار کسب و کار بعضی شده است انتقاد می‌کنند. این را باید در نظر داشت».

از سوی دیگر اطلاعاتی که از سوی منابع رسمی کره شمالی منتشر می‌شود، فقط تبلیغات مطلق است.

،لی که در ۱۷ سالگی به ارتش پیوسته بود در ابتدا به خاطر حس وطن‌پرستی و کار گروهی از زندگی‌اش لذت می‌برد. او شیفته سشواری شده بود که در اختیار داشت، هرچند به خاطر وضعیت برق به ندرت می‌توانست از آن استفاده کند.

وظایف روزانه زنان و مردان تقریبا یکسان بود. مدت تمرین‌های فیزیکی برای زنان کوتاه‌تر بود اما آنها باید هر روز کارهایی مثل غذا پختن و تمیز کردن را هم انجام می‌دادند.

ژولیت موریلوت می‌گوید: «کره شمالی به طور سنتی یک جامعه مردسالار است و قوانین مردسالارانه در آن حاکم است. هنوز هم نگاه کلی به زنان این است که آنها به آشپزخانه تعلق دارند و باید در آشپزخانه بمانند».

تمرینات سخت و جیره غذایی که مدام کمتر می‌شد وضعیت جسمی لی و دیگر همراهانش را ضعیف کرد، به طوری که بعد از شش ماه خدمت، عادت ماهیانه آنها به خاطر سوءتغذیه و فضای پر استرس قطع شد.

همزمان دولت کره شمالی در یک اقدام غیرمعمول اعلام کرد که محصولات بهداشتی ویژه زنان را در بیشتر واحدهای زنان ارتش توزیع خواهد کرد؛ اقدامی که جیون باک می گوید احتمالا برای جبران گذشته و روحیه دادن به سربازان زن است.

در کنار تمام مشکلات موجود، موریلوت و باک، هر دو می‌گویند که آزار و اذیت جنسی هم امری متداول در ارتش کره شمالی است.

موریلوت می‌گوید که وقتی برای اولین بار موضوع تجاوز در ارتش کره شمالی را با زنان سرباز مطرح کرد «اغلب زنان گفتند که این اتفاق برای دیگران افتاده است و هیچکدام تجربه شخصی ندارند».

لی سو یان هم میگوید که در طول سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ که در ارتش کره شمالی بوده کسی به او تجاوز نکرده است اما برای خیلی از همقطارانش این اتفاق افتاده بود.

خدمت سربازی در کره شمالی

در کره شمالی زنان باید حداقل ۷ سال و مردان ۱۰ سال خدمت سربازی را پشت سر بگذارند و این طولانی‌ترین دوران خدمت اجباری سربازی در جهان است.

برآورد شده که حدود ۴۰ درصد زنان ۱۸ تا ۲۵ سال در حال گذراندن سربازی هستند، رقمی که انتظار می‌رود افزایش پیدا کند چون تازه از دو سال پیش خدمت سربازی برای زنان اجباری شده است.

حکومت کره شمالی می‌گوید که ۱۵ درصد بودجه کشور صرف ارتش می‌شود اما موسسات پژوهشی می‌گویند که این رقم بیش از ۴۰ درصد است.

دانش‌آموزان ممتاز با توانایی‌های خاص، برای مثال در ورزش و موسیقی، ممکن است بتوانند از انجام خدمت سربازی معاف شوند.

لی سو یان که به عنوان سرباز در منطقه‌ای در نزدیکی مرز کره جنوبی خدمت می‌کرد، سرانجام در سن ۲۸سالگی ارتش کره شمالی را ترک کرد. او خوشحال بود که می‌تواند وقت بیشتری را با خانواده‌اش بگذراند اما احساس می‌کرد که برای زندگی خارج از ارتش آماده نیست و از نظر مالی شرایطش سخت شده بود.

سال ۲۰۰۸ او تصمیم گرفت به کره جنوبی فرار کند اما اولین تلاشش در مرز چین موفقیت آمیز نبود و پس از دستگیری، یک سال را در زندان گذارند.

لی مدت کوتاهی پس از آزادی از زندان یک بار دیگر برای فرار تلاش کرد و این بار خودش را شناکنان از رودخانه «تومن» به چین رساند و از آنجا هم به کمک یک دلال موفق شد به کره جنوبی برسد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب