11:34:42 - دوشنبه 20 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قوچ و میش‌هایی که کسر می‌شوند!
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین-رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان شاهرود پیش‌بینی کرد: در صورت عدم تامین علوفه مورد نیاز، جمعیت و زادآوری علفخوران بزرگ‌جثه و از جمله قوچ و میش در زیستگاه‌های شاهرود نصف شود.

به گزارش سمنان لاین ازایسناعلی‌اکبر قربانلو  بااعلام این خبر اظهار کرد: خشکسالی‌های مداوم سبب شده که بخشی از زیستگاه‌های این شهرستان از غذای لازم برای تغذیه این حیات‌وحش تهی شود.

وی با اشاره به کمبود شدید علوفه در زیستگاه‌ها افزود: همین امر سبب شده که قوچ و میش‌ها برای تامین غذای مورد نیاز خود به جوامع انسانی و روستاها و باغ‌های حواشی زیستگاه‌ها روی بیاورند تا از برگ درختان تغذیه کنند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تاثیر این کمبود غذا در جمعیت این حیات‌وحش گفت: الان فصل جفت‌گیری این حیات‌وحش است و مطمئنا با ادامه این کمبود غذا این روند در زادآوری سال آینده این حیات‌وحش تاثیر مستقیم خواهد داشت.

قربانلو با بیان اینکه گزارش‌های مردم محلی و محیط‌بانان حکایت از این دارد که حیات‌وحش دیده شده بسیار لاغر هستند پیش‌بینی کرد: این وضعیت در سال آتی به نصف شدن زادآوری حیات‌وحش این زیستگاه‌ها و خصوصا علفخوران بزرگ‌جثه‌ای همچون قوچ و میش بیانجامد.

وی با بیان اینکه کل و بزوحشی با توجه به قدرت بالا در زندگی در مناطق صخره‌ای از این مناطق تامین غذا می‌کنند اضافه کرد: قوچ‌ها و میش‌ها از سر ناچاری در گله‌های بزرگ برای تامین غذا به حوالی مناطق روستایی می‌آیند و همین ممکن است خطراتی برای آنها به همراه داشته باشد.

قربانلو ادامه داد: البته همکاران ما مراقبت لازم را انجام داده و با گشت‌های مداوم در منطقه از این حیات‌وحش حفاظت می‌کنند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص کمبود احتمالی منابع آبی اظهار کرد: خوشبختانه با تلاشی که در این چند ساله انجام شده آب مورد نیاز حیات‌وحش تامین شده و مشکلی از این بابت ندارند.

به گزارش سمنان لاین وی خواستار تخصیص بودجه‌ای به تامین غذای حیات‌وحش شد و یادآوری کرد: متاسفانه اکثر زیستگاه‌های شاهرود که از تنوع جانوری بالایی هم برخوردارند با فقر علوفه روبرو هستند.

شایان ذکراست این مشکل در  شمال شهرستان مهدیشهر هم به چشم می خورد که بایست توسط مسئولان استانی و شهرستان مهدیشهر موردتوجه واقع شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب