13:27:55 - جمعه 17 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
همایش روز جهانی خاک در استان سمنان برگزار می‌شود
کانال تلگرام سمنان لاین

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: همایش روز جهانی خاک در آینده نزدیک در استان سمنان برگزار می‌شود .

به گزارش سمنان لاین از ایسنا حسین شاهینی با اشاره به برخی از اهداف برگزاری این همایش اظهار کرد: این همایش باهدف تأکید بر اهمیت خاک و ضرورت حفظ آن برای مردم و بهره‌برداران برگزار می‌شود .

وی با اشاره به معضل و مشکلات موجود در حوزه منابع آبی گفت: اگر در حوزه خاک نیز پیشگیری‌های لازم و چاره‌اندیشی نشود ممکن است خاک نیز به سرنوشت آب مبتلا شود و لذا این همایش باهدف ضرورت حفظ خاک و اهمیت آن برگزار می‌شود .

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه همایش روز جهانی خاک با چندین رویکرد در استان برگزار می‌شود خاطرنشان کرد: حفاظت، حفظ کاربری خاک، مدیریت خاک، نفوذپذیری، جلوگیری از آلودگی خاک برخی از رویکردهای این همایش است .

شاهینی با بیان اینکه برخی فعالیت‌ها سبب از بین رفتن مواد غنی موجود در خاک می‌شود گفت: در این همایش همچنین به موضوعاتی مانند جلوگیری از فقر خاک، فرسایش خاک، راه‌های غنی شدن آن و حفظ کاربری خاک پرداخته می‌شود .

وی به مهم‌ترین تهدیدهای موجود برای خاک نیز اشاره کرد و گفت: پسآب‌های صنعتی مهم‌ترین تهدید برای از بین رفتن خاک حاصلخیز برای کشاورزی است .

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تغییر کاربری اراضی را از دیگر تهدید‌ها در حوزه خاک عنوان کرد و افزود: باید با جلوگیری از تغییر کاربری اراضی و تبدیل اراضی حاصلخیز به کارخانه و یا منازل مسکونی از خاک حفاظت کرد .

شاهینی با بیان اینکه باید فرهنگ‌سازی لازم برای حفظ خاک در جامعه انجام شود افزود: امروز باید ضرورت حفظ خاک برای همگان تبیین شود چراکه اگر از خاک از بین رود کشاورزی پایدار و تولید محصول نیز نابود می‌شود .

به گزارش سمنان لاین 14 آذرماه به نام روز جهانی خاک نام‌گذاری شده است که همایش روز جهانی خاک نیز در این روز با حضور مسئولان استانی و یکی از اساتید مطرح کشوری در حوزه خاک برگزار می‌شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب