خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/11/11 13:45
شناسه خبر : 22977

مسجد جامع و حمام تاریخی سرخه مرمت شدند

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخه گفت: کار مرمت دو اثر تاریخی در این شهرستان به پایان رسید.   بهمن اخلاقی با اعلام این خبر افزود: کار مرمت مسجد جامع و حمام بیرون دژ واقع شهرستان سرخه‌ به پایان رسید. وی گفت: اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخه با همکاری هیات امنای این […] ...

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخه گفت: کار مرمت دو اثر تاریخی در این شهرستان به پایان رسید. 

 بهمن اخلاقی با اعلام این خبر افزود: کار مرمت مسجد جامع و حمام بیرون دژ واقع شهرستان سرخه‌ به پایان رسید.

وی گفت: اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخه با همکاری هیات امنای این بناهای تاریخی،کار برداشت لایه‌های فرسوده، مرمت طاق‌ها، مرمت و شیب‌بندی بام و اجرای کاهگل این بناها را به انجام رساند.

اخلاقی با بیان اینکه کار سبک‌سازی، آجر فرش و بند کشی مسجد جامع سرخه 100 درصد انجام شد، تصریح کرد: کار مرمت اضطراری پشت بام حمام تاریخی بیرون دژ و کاهگل آن نیز انجام شد .

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخه ادامه داد: به زودی کار نماسازی بام انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تاریخ ساخت مسجد جامع سرخه به قرن اول هجری نسبت داده می‌شود اضافه کرد: این مسجد از دو شبستان مجزا مجاور هم تشکیل شده و به شماره 2325 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اخلاقی خاطرنشان کرد: حمام بیرون دژ نیز در محله بیرون دژ و در حوالی مسجد جامع قرار گرفته و قدمت آن به اواخر دوره زندیه و اوایل قاجاریه می‌رسد. این بنا به شماره 4425 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.