21:07:00 - سه شنبه 7 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
احتمال تقابل نظامی ایران و عربستان
کانال تلگرام سمنان لاین

ائتلاف تحت رهبری عربستان صبح دوشنبه ضمن متهم کردن ایران به نقش داشتن در حمله موشکی به  ریاض گفت آن را “تعرض مستقیم نظامی” از سوی ایران قلمداد می کند و هشدار داد: “پادشاهی عربستان حق پاسخگویی به ایران را در زمان و شکل مناسب محفوظ می دارد.»
 احتمال تقابل نظامی ایران و عربستان
روز دوشنبه عادل جبیر وزیر خارجه عربستان هم به ایران اخطار داد.
او در توییتی نوشت: «مداخله های ایران در منطقه برای امنیت کشورهای همسایه زیانبار است و بر صلح و امنیت بین المللی اثر می گذارد. ما اجازه نقض امنیت ملی خود را نمی دهیم.»
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنشی در توییتر نوشت: «پادشاهی عربستان سعودی یمن را با بمباران ویران کرده، هزاران آدم بی گناه از جمله کودکان را کشته، باعث شیوع وبا و قحطی شده، و بعد ایران را مقصر می شناسد.»
او همچنین افزود: «پادشاهی عربستان سعودی در جنگ های تجاوزگرانه، زورگویی در منطقه، و رفتار بی ثبات کننده و تحریک آمیز خطرناک دست دارد.»
پیشتر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با رد دخالت کشورش در حمله موشکی حوثی‌های یمن به فرودگاه ریاض، بیانیه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی را “مخرب و تحریک آمیز” دانست.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین خواهان پایان عملیات نظامی عربستان سعودی و متحدانش در یمن شد.
همچنین سرلشکر جعفری فرمانده سپاه نقش ایران در پرتاب موشک به عربستان را رد کرده بود.
عربستان روز شنبه اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور یک موشک بالستیک شلیک شده از یمن را در حوالی فرودگاه بین‌المللی ملک خالد واقع در حومه ریاض، پایتخت، رهگیری و سرنگون کرده است. مقام‌های سعودی همچنین گفتند که بقایای موشک ساقط شده در نزدیکی فرودگاه به زمین برخورد کرده است.
همان روز شبکه المصریه، نزدیک به نیروهای حوثی در یمن، اعلام کرد که این نیروها با یک موشک بالستیک فرودگاه ملک خالد را هدف قرار داده‌اند.
روز یکشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت که به عقیده او، پرتاب موشک از یمن به عربستان، کار ایران بوده است و افزود که سیستم‌های آمریکایی مستقر در عربستان سعودی این موشک را ساقط کرده‌اند.

این در حالی است که سه روز پیش سعد حریری نخست وزیر لبنان در اقدامی ناگهان در عربستان از سمت خود استعفا کرد. او بیانیه استعفا خود را به حملاتی تند علیه ایارن و حزب الله لبنان اختصاص داد.
مجموع این تحولات نگرانی ها درباره تقابل احتمالی نظامی میان ایران و عربستان را افزایش داده است. آیا امکان این تقابل وجود دارد؟
 احتمال تقابل نظامی ایران و عربستان
دکتر عبدالرضا فرجی راد سفیر پیشین ایران در نروژ و مجارستان، کارشناس مسائل بین الملل و مدیر گروه جغرافیا و استاد ژئوپلیتیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به فرارو گفت: «بعد از اینکه سوریه به سمت یک ثبات نسبی حرکت می کند و داعش کارش در سوریه و عراق پایان یافت است، عربستان و آمریکا و متحدانشان به این نتیجه رسیده اند که در جریان اتفاقات سال های اخیر در منطقه و مبارزه فعال ایران و متحدانش علیه تروریسم در منطقه،  منافع آنها آنگونه که باید تامین نشده است. از سوی دیگر اسرائیل پس از بهار عربی از وضعیت کشورهای عربی خوشحال بود. به این خاطر که فکر می کرد آنها سالها درگیر تروریسم خواهند بود، اما اکنون می بینند با اقدامات ایران تروریسم در عراق و سوریه کنترل شده و ارتفاعات جولان هم که مرز امن اسرائیل بود در خطر قرار گرفته است و حزب الله به ارتفاعات جولان هم  رسیده است.»
به گفته این کارشناس “هم چنین یک حاکمیت تندرو در آمریکا بر سرکار است، لابی اسرائیل در آمریکا فعال شده است. داماد ترامپ با اسرائیل کار می کند و اسرائیل او را به سعودی ها وصل کرده است. عربستان هم با پول دونالد ترامپ را در راستای منافع خودش همراه کرده است.”
این دیپلمات پیشین وزارت خارجه در ادامه گفت: «به این ترتیب محور مخالف ایران به این نتیجه رسیده اند هماهنگی هایی داشته باشند و اجازه ندهند نفوذ ایران در منطقه دائمی شود. بنابراین اولین کاری که انجام می دهند این است که لبنان را بی ثبات کنند. آنها سعد حریری را مجبور به استعفا کردند. با توجه به شواهد روزهای قبل از استعفا، هیچ نشانه ای برای استعفای حریری و جود نداشت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب