12:04:30 - شنبه 4 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
«سمنان » به کانون ریزگردها تبدیل می شود؟
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت : کاهش بارش باران و خشکسالی های پیاپی و پدیده فرسایش بادی در آینده ای نزدیک این استان را به کانون گرد و غبار و ریزگردها تبدیل می کند.

علینقی حیدریان افزود : 35 کانون فرسایش بادی در استان سمنان فعال است که اگر رویه اصولی و دقیق برای رفع این بحران صورت نگیرد در آینده ای نزدیک شاهد افزایش بیابانزایی و کاهش اراضی حاصلخیز در منطقه خواهیم بود.
به گزارش سمنان لاین ازایرناوی اظهارداشت : اکنون روند افزایشی بیابانزایی در برخی مناطق استان، نسبت به 30 سال گذشته بیش از 2 برابر شده است و باید برای رفع این معضل گام های مهمی برداشته شود.
وی خاطرنشان کرد : افزایش پوشش گیاهی در اراضی بیابانی سمنان مناسب ترین راه حل برای جلوگیری از بحران افزایش ریزگردها در برخی مناطق سمنان است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان ادامه داد : با وجود افزایش نیروی انسانی برای مراقبت از تاغزارهای استان اما همچنان شاهد قاچاق بی رویه این گونه ارزشمند در برخی مناطف بیابانی سمنان هستیم که باید برای رفع این مشکل همکاری گسترده ای با دستگاه قضایی انجام شود.
حیدریان اضافه کرد : مناطق مختلف استان سمنان به دلیل شرایط ویژه اقلیمی، بادهای ویرانگر، نبود پوشش گیاهی مناسب از این بلای طبیعی در امان نبوده و فرسایش خاک در برخی مناطق به تدریج بر مناطق بیابانی افزوده و خاک های مستعد و حاصل‌خیز آن را کاهش می دهد.
وی با بیان این که فرسایش خاک سالانه حجم زیادی از خاک مزارع کشاورزی را از حاصل خیزی خارج می کند، تصریح کرد : از دست رفتن این خاک با ارزش ، علاوه بر تاثیر منفی که در کم شدن ظرفیت بهره وری اراضی دارد، مشکلات عدیده ای برای مردم و ساکنان مناطق دیگر پدید می آورد.
به گزارش سمنان لاین وی گفت : به عنوان مثال می توان به بالا رفتن بار رسوبی رودخانه ها و آلودگی آن ها از نظر زیست محیطی برای آبزیان و پرشدن زودتر از موعد مخازن سدهای مخزنی و تخریب اراضی و تغییر شکل ظاهری مناطق و از بین بردن یکپارچگی زمین های کشاورزی اشاره کرد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب