17:39:59 - جمعه 3 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جزئیات بهره گیری روسها از آسمان ایران برای ضربه به داعش
کانال تلگرام سمنان لاین

روسیه ‌می‌گوید که هواپیماهای این کشور با عبور از آسمان ایران به اهدافی در خاک سوریه حمله کرده‌اند. از سال گذشته که روسیه استفاده از امکانات نظامی ایران برای حمله به سوریه را فاش کرد، بحث‌های متفاوتی در گرفته است.
جزئیات بهره گیری روسها از آسمان ایران برای ضربه به داعش
  بنا بر داده‌های وزارت دفاع روسیه، ۶ بمب‌افکن این کشور از نوع Tu-۲۲M۳ روز پنجشنبه (۲ نوامبر/ ۱۱ آبان) با عبور از قلمرو هوایی ایران اهدافی را در خاک سوریه مورد حمله قرار داده‌اند.

حملات در منطقه ابوکمال انجام شده که گروه “تکفیری داعش”  هنوز در آنجا دارای مقرهای فرماندهی و امکانات نظامی و لجستیکی است. هدف از این حملات کمک به نیروهای دولت سوریه در “نابودسازی تروریستـ‌ها در  شرق سوریه” است.

۶ بمب‌افکن دور پرواز روسیه با عبور از آسمان ایران و عراق خود را به روسیه رسانده‌اند و اهداف تعیین‌شده را مورد حمله قرار داده‌اند. داده‌های وزارت دفاع روسیه همچنین حاکی است که این بمب‌افکن‌ها در قلمرو سوریه توسط جت‌های جنگنده روسی که در پایگاه حمیمیم در لاذقیه سوریه مستقر هستند همراهی و پشتیبانی شده‌اند.

روز چهارشنبه نیز ۶ هواپیمای مشابه روسی اهدافی را در دیرالزور مورد حمله قرار دادند. درباره جزئیات مسیر این هواپیماها و احتمال استفاده آنها از قلمرو هوایی ایران خبری منتشر نشده است.

یک روز پیش از انتشار بیانیه وزارت دفاع روسیه، احمدرضا پوردستان جانشین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت که سال گذشته در جریان استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان برای حمله به مواضعی در سوریه، جنگنده‌های روسی با اخذ مجوز از مقام‌های ایران، چند موشک کروز به سوی اهدافی در سوریه شلیک کردند.

گرچه پیش از این خبرهایی دال بر استفاده هواپیماهای نظامی روسیه از پایگاه نوژه همدان برای حمله به اهدافی در سوریه منتشر شده بود، ولی این اولین بار است که استفاده روس‌ها برای پرتاب موشک کروز از این پایگاه نیز منتشر می‌شود.

مذاکره درباره وضعیت سوریه و ادامه همکاری‌های فنی و نظامی ایران و روسیه در دیدار اخیر رئیس ستاد ارتش روسیه با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان نیز از موضوعات محوری بود.

ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد ارتش روسیه که همراه ولادیمیر پوتین به تهران آمده بود، روز چهارشنبه در حاشیه دیدار با سرلشکر محمدحسین باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، ضمن ابراز خرسندی از سطح همکاری‌های دفاعی- نظامی دو کشور گفت: «در سفر خود به ایران مایل هستم درباره دو موضوع با یکدیگر مذاکره کنیم که وضعیت فعلی سوریه و همچنین همکاری‌های فنی و نظامی ایران و روسیه، این موضوعات را شامل می‌شود.» روسیه و ایران به دعوت دولت سوریه همکاری‌های نظامی خود را گسترش داده‌اند.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب